Ucieczka z więzienia, Dariusz Rekosz

Autor: Dariusz Rekosz
Tytuł: Ucieczka z więzienia
Pełny tytuł: Arsene Lupin – dżentelmen włamywacz. Tom 3. Ucieczka z więzienia
Wydawnictwo: Tandem
Liczba stron: 152

Lupin siedzi w więzieniu – jest mu tu całkiem wygodnie, jednak nie zamierza całego życia spędzić za kratami. Odgraża się strażnikom, że ucieknie, więc oni baczniej go strzegą. Mężczyzna jest codziennie przesłuchiwany, a pewnego dnia po prostu nie wraca do więzienia. Czy to możliwe, że uciekł? Jak tego dokonał?

Ucieczka z więzienia to trzeci już tom z serii przygód sławnego dżentelmena włamywacza Arsene Lupina. Książki na motywach powieści Maurice’a Leblanca napisał Dariusz Rekosz. Są one wydane w serii Klasyka dla dzieci. Narrator trzecioosobowy poświęca dużo czasu relacji nie tylko tego, co dzieje się wokół samego Lupina. Opowiada też o wydarzeniach, których uczestnikami i głównymi bohaterami są inne osoby, w tym służba więzienna.

Arsene Lupin to inteligentny i wytworny mężczyzna. Lubi dobrze zjeść, uwielbia dzieła sztuki i para się kradzieżami, nie próbuje się nawet tego wyprzeć. Jest przebiegły, błyskotliwy i pomysłowy. Wyprzedza policję o krok i robi to w niezwykle wytworny sposób. Nie rzuca słów na wiatr. Jego działania są dobrze zaplanowane. Na dodatek Lupin ma łatwość wcielania się w inne postacie – gdy potrzeba, zostanie dorożkarzem, a gdy sytuacja tego wymaga, da się poznać jako czarujący mężczyzna.

Fabuła przez znaczną część książki zapowiada tytułową ucieczkę. Arsene czyni pewne kroki, ale ciągle w napięciu czekamy, kiedy w końcu do tego dojdzie. Nie kryje swoich zamiarów, czym drażni władze więzienia. Jego ucieczka nie jest może wyjątkowo spektakularna, ale na pewno jest zaskoczeniem. To jednak nie koniec! Lupin postanawia, że nie będzie się ukrywał, ma swoje plany i zamierza działać.

Książka wyszła w serii Klasyka dla dzieci wydawnictwa Tandem. Rekosz napisał książkę na motywach powieści Leblanca, nie jest to zatem adaptacja czy streszczenie, z czym mamy do czynienia w innych utworach z tej serii. To nowa historia, która inspiruje się klasycznym dziełem. Jednocześnie Lupin nie traci nic na swoim uroku i pewnego rodzaju bezczelności, która drażni policję.

Ucieczka z więzienia dostarcza czytelnikowi emocji. Czekamy na ruch Lupina, a potem obserwujemy kolejne jego działania. Przyjemnie się to czyta, nie brakuje zwrotów akcji, ale fabuła nie jest przesadnie naszpikowana wątkami, dlatego łatwiej ją śledzić. Należy pamiętać, że książka skierowana jest do młodego czytelnika, więc nie spodziewajmy się kilkunastu tematów, które będą ciągnięte w jednym tomie.

Powieść czytało mi się dobrze, lubię postać Lupina, w tym tomie sporo zresztą go było. Chętnie sięgnę po kolejne książki z jego przygodami.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Tandem.


5 komentarzy:

 1. Czytałam tylko pierwszy tom tej serii i jestem ciekawa tego wydania.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie słyszałam o tej serii, niestety. Jednak fabuła na tyle wydaje mi się interesująca, iż myślę, że z czasem po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Gdzieś już czytałam o tej serii i były całkiem pozytywne opinie, więc chyba warto się skusić

  OdpowiedzUsuń
 4. Seria budzi moje mieszane uczucia, bo jednak nie zawsze da się przerobić klasykę dla dorosłych na potrzeby dzieci. Czy można lubić złodzieja i mu kibicować?

  OdpowiedzUsuń
 5. Super że przyjemnie się czyta o zawiłych perypetiach osadzonego. Fajna okładla.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!