Jasnowłosa dama, Dariusz Rekosz

Autor: Dariusz Rekosz
Tytuł: Jasnowłosa dama
Pełny tytuł: Arsene Lupin – dżentelmen włamywacz. Tom 5. Jasnowłosa dama
Wydawnictwo: Tandem

Pewien mężczyzna postanawia sprezentować córce na urodziny uroczy mebel. Okazuje się, że zaraz po wyjściu ze sklepu ktoś próbuje go odkupić od niego. Szczęście córki jest jednak ważniejsze niż pieniądze, dlatego mężczyzna się nie zgadza. Mebel zachwyca dziewczynę, lecz nie może się ona nim długo cieszyć, bo okazuje się, że ktoś włamuje się do ich domu i zabiera ze sobą przedmiot wraz z zawartością.

Jasnowłosa dama to piąty tom z serii przygód sławnego dżentelmena włamywacza Arsene Lupina. Książki na motywach powieści Maurice’a Leblanca napisał Dariusz Rekosz. Są one wydane w serii Klasyka dla dzieci. Narrator trzecioosobowy poświęca dużo czasu nie tytułowemu włamywaczowi, lecz ojcu i córce, którzy rozpaczają po utracie mebla. Na początku powieści daje się czytelnikowi także krótki wstęp dotyczący tego zabytku, podpowiada się nam także, dlaczego może mieć on znaczenie dla Lupina.

Tym razem samego Lupina jest znacznie mniej. Na pierwszy plan wysuwa się rodzina – ojciec i córka. On jest twardo stąpającym po ziemi i kochającym jedynaczkę mężczyzną. Nie liczą się dla niego pieniądze, lecz dobro i szczęście ukochanej córki. Ona to młodziutka jeszcze dziewczyna, dobra i wrażliwa, ale nie zalękniona. Skrycie podkochuje się w pewnym młodzieńcu, ale nie zdradza swoich uczuć ojcu.

W książce pojawia się tajemnicza postać jasnowłosej damy. Nie jest wyjaśnione, kim ona jest i jaka jest jej rola. To bardzo skryta bohaterka, nie wiemy o niej za wiele. Być może kolejne tomy z serii rozwiną jej historię.

Fabuła dotyczy kradzieży mebla. Dla ojca i córki miał on znaczenie sentymentalne, bowiem był prezentem urodzinowym. Dodatkowo w środku znajdowały się cenne przedmioty. Policja szuka sprawcy, jednak nie zostawił on śladów, które mogłyby naprowadzić na jego trop. Okazuje się, że za sprawą stoi Lupin, który pogrywa sobie z ojcem dziewczyny i angażuje go w swoją zabawę.

Książka wyszła w serii Klasyka dla dzieci wydawnictwa Tandem. Rekosz napisał książkę na motywach powieści Leblanca, nie jest to zatem adaptacja czy streszczenie, z czym mamy do czynienia w innych utworach z tej serii. To nowa historia, która inspiruje się klasycznym dziełem. Jednocześnie Lupin nie traci nic na swoim uroku i pewnego rodzaju bezczelności, która drażni policję.

Jasnowłosa dama to niezła książka, w której nie brakuje zaskoczeń. Podobało mi się, że kolejny raz mogliśmy zobaczyć, jakimi metodami posługuje się Lupin. Jednak trochę zabrakło mi jego obecności – było go zdecydowanie za mało! Może to dobrze, bo to tajemnicza postać, nawet jeśli gra pierwsze skrzypce, nie pokazuje nam wszystkich kart, jest skryty i musimy się domyślać, jak działa. Mimo wszystko chciałabym, by kolejny tom znowu skupił się na nim.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Tandem.


5 komentarzy:

 1. Czytałam tylko pierwszy tom serii, więc chętnie się skuszę na tę lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Koniecznie muszę poznać całą serię. Uwielbiam takie zagadkowe klimaty.

  OdpowiedzUsuń
 3. Coś z tej serii czytałam, chyba pierwszy tom i mile wspominam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Paulina Kwiatkowska12 grudnia 2021 21:05

  Nie znam jeszcze tej serii i widzę, że jest co nadrabiać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Kocham wersję Arsena dla dorosłych, z mężem z zapartym tchem oglądaliśmy serial i przyznać muszę, że mam ochotę skusić się na tę serię, przeznaczoną dla dzieci.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!