Sherlock Holmes. Ostatnia zagadka, Arthur Conan Doyle

Autor: Arthur Conan Doyle
Tytuł: Sherlock Holmes. Ostatnia zagadka
Pełny tytuł: Klasyka dla dzieci. Sherlock Holmes. Tom 20. Ostatnia zagadka
Wydawnictwo: Tandem / StoryBox.pl
Czas trwania: 1 godz.

Sherlock jest zaniepokojony. Jego kontakty z Watsonem nieco się rozluźniły, dlatego lekarz nie wie, co męczy przyjaciela. Okazuje się, że detektyw tropi profesora Moriarty’ego, który utkał sieć intryg i jest mistrzem zbrodni. Jest przebiegły i inteligentny, wyprzedza Holmesa o krok. Czy mężczyzna usidli w końcu złoczyńcę?

Ostatnia zagadka Arthura Conan Doyle’a to kolejny tom przygód Sherlocka Holmesa. Kolejny raz to Watson jest narratorem. Tym razem audiobook zaczyna się inaczej. Dowiadujemy się, że Holmes nie żyje, a Watson jest całą sprawą niezwykle przejęty i przybity. Jego opowieść nie jest pozbawiona wyrzutów w swoim kierunku.

W tym tomie Sherlock jawi się czytelnikowi i słuchaczowi jako człowiek udręczony, przybity, przestraszony. Wie, że trafił na trudnego przeciwnika, ale wyjątkowo nie traktuje go jako wyzwania, lecz jako przeszkodę. Czuje, że może sobie nie poradzić z tą sprawą. Moriarty jest zawsze o krok przed nim. To powoduje, że Holmes jest kłębkiem nerwów.

Ten tom jest wyjątkowo melancholijny. Jest tu dużo smutku, który bije z Watsona. Jego obserwacje przyjaciela podkreślają udrękę, jaką przeżywał detektyw. Chciał pozbyć się złoczyńcy, a sam źle skończył. Waton próbuje pokusić się o zrekonstruowanie zdarzeń, których nie był świadkiem, wiedząc jednak, że nie ma zdolności Holmesa, który z prostych i z pozoru nic nieznaczących elementów potrafił opowiedzieć historię.

Książka wyszła w serii Klasyka dla dzieci wydawnictwa Tandem. Jest to uproszczona adaptacja dla najmłodszych czytelników – dostosowano między innymi rozmiar czcionki i język. Treść pozbawiona jest dłużyzn i zbędnych opisów, to esencja powieści Doyle’a. Tekst przypomina jakby streszczenie, omówienie dzieła dla dorosłych, nie traci przy tym na wartości i jakości.

Lektorem tej części ponownie jest Maciej Więckowski. Moim zdaniem potrafi dobrze oddać emocje bohaterów, dialogi są ubarwione odpowiednimi tonacjami głosów, a nie są przerysowane i śmieszne. Wczuwa się w tekst, ale nie ma w tym przesady.

Klasyka dla dzieci to naprawdę udana seria, która przybliża powieści znane i lubiane, autorów, których warto poznać. Sięgnijcie koniecznie po przygody Sherlocka Holmesa w tym wydaniu – to kwintesencja spraw detektywistycznych sławnego śledczego z Baker Street.

9 komentarzy:

 1. Z przyjemnością zagłębię się w lekturę tej książki i poprzednie. Zatrzymałam się na kilkunastym tomie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo podoba mi się ta seria i bardzo chętnie nadrobię brakujące dla mnie tomy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Super chętnie bym sobie przeczytała
  Wiem też komu mogalbym ją polecić
  Piękną grafika

  OdpowiedzUsuń
 4. Oo jakie fajne! Bardzo mi się podoba książka. Bardzo ładna ma okładkę - prześliczna grafika!

  OdpowiedzUsuń
 5. Moja córka uwielbia Sherlocka i ta książka pewnie bardzo by się jej spodobała :) Będziemy się za nią rozglądać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Widzę, że ta seria jest całkiem pokaźna. Już kilkukrotnie o niej u Ciebie czytałam. Kiedyś bardzo lubiłam Sherlocka.

  OdpowiedzUsuń
 7. czaje się na tę serię, sama jestem jej bardzo ciekawa i już nie mogę się doczekać kiedy będziemy wspólnie słuchać :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ależ kusisz audiobookami z tej serii, chyba czas się w nie zaopatrzeć na wolny czas z Potworkami. ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Sama jako dziecko lubiłam takie uproszczone adaptacje. Dziś sięgam po np. powieści graficzne (polecam każdemu!), a potem i tak chce pierwowzór doczytać. To świetny sposób ma przybliżenie znanych powieści.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!