Święta na świecie, Sofie Maria Brand

Autor: Sofie Maria Brand
Tytuł: Święta na świecie
Wydawnictwo: Znak emotikon
Liczba stron: 64

Jak wyglądają święta Bożego Narodzenia w Etiopii? Jak Mikołaj dostarcza prezenty dzieciom w Australii? W którym kraju wieczerzę świąteczną je się bez użycia sztućców? A czy dania zawsze są takie same niezależnie od kraju, w którym świętuje się narodziny Jezusa? O tych i innych ciekawych zwyczajach i tradycjach przeczytacie w książki Sofie Marii Brand Święta na świecie.

W książce opisano dwadzieścia cztery kraje. Każdy z nich otrzymał dwie strony, dzięki czemu znajdziemy tu kilka ciekawostek i sporo rysunków. Ilustracje wykonał Rasmus Juul. Są kolorowe i ładnie oddają klimat opisywanego miejsca. Pojawiają się detale – na przykład pokazano jakieś danie lub element świąt – a także portrety ludzi, zwierząt i nie tylko.

Pozycja skierowana jest do dzieci, dlatego treść jest także dostosowana do wieku odbiorcy. Tekstu nie jest dużo, ale jest w nim sporo ciekawostek. Autorka postarała się, by każdy kraj miał podobne informacje – o tym, kto przynosi prezenty i czy w ogóle one są, jak wygląda świętowanie, w tym jakie dania podaje się w Boże Narodzenie, a także jakie inne zwyczaje świąteczne są praktykowane w danym miejscu. Oprócz tego pojawia się krótka wzmianka o opisywanym państwie, a nawet mały globus, na którym wskazano jego położenie. Plusem jest też przytoczenie zwrotu „wesołych świąt” w narodowym języku opisywanego kraju.

Na końcu znajdziemy też krótko opisane podobne święta w innych religiach. To cenny dodatek, który pokaże najmłodszym odmienność wyznań. Nie ma tu miejsca na oceny, to tylko prezentacja czegoś nowego, innego.

Święta na świecie to pięknie wydana i mądra pozycja, która przybliży najmłodszym sposób świętowania Bożego Narodzenia w różnych zakątkach świata. Niektóre obyczaje są podobne do tego, co znamy z Polski, inne mogą zaskoczyć młodych czytelników. Tego typu książki zawsze są cenną lekturą – pokazują inne kultury i tradycje, uczą tolerancji, uwrażliwiają na inność. Dodatkowo podczas lektury pojawiła się u mnie refleksja na temat komercjalizacji Bożego Narodzenia. Gdy w pewnych krajach dzieci wyczekują Mikołaja, w innych święta to czas modlitwy i skupienia, a prezenty są na samym dole listy. To jeden z tematów, który warto poruszyć po lekturze tej książki.

Pozycja zawiera opisy dwudziestu czterech krajów, można ją więc potraktować jako pewnego rodzaju kalendarz adwentowy i czytać rozdział dziennie w oczekiwaniu na święta. To dodatkowy plus tego wydania. Myślę, że dzięki temu oczekiwanie na Boże Narodzenie upłynie w świątecznej atmosferze, a przy okazji uda się poznać różne zwyczaje z różnych zakątków świata. Kto wie – może czytelnicy zapragną wprowadzić któryś z nich do swojego rodzinnego świętowania?

Święta na świecie to pozycja bardzo przyjemna w lekturze. Podoba mi się, że przedstawiono tak różne miejsca na świecie, opisano ich tradycje i obyczaje, pokazano ciekawostki. Całość uzupełniają kolorowe ilustracje, które wpadają w oko. Na pewno lektura tej książki będzie przyjemnością nie tylko dla dzieci, lecz także dla rodziców.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Znak Emotikon.

11 komentarzy:

 1. Wspaniała publikacja. Uwielbiam książki związane z tematyką świąt Bożego Narodzenia. W ogóle kocham święta, ten czas oczekiwania na Wigilię z rodziną, pasterkę, śpiewanie kolęd, i chcę tę miłość do świąt zaszczepić w moich synkach, dlatego chętnie zaopatrzę się w tę publikację dla moich dzieci. Ps. Fajnie, gdybyś w recenzjach dodawała zdjęcia z wnętrza książki. To jeszcze bardziej zachęca do sięgnięcia po daną książkę. Szczególnie dla dzieci. 🙂

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za sugestię, przemyślę to! Po prostu boję się o prawa autorskie do pokazywanych treści... :(

   Usuń
  2. Wydawnictwa pozwalają pokazywać środek, byle nie za dużo, ale z 3-4 zdjęcia możesz pokazywać.

   Usuń
 2. Chętnie zwrócę uwagę na tę lekturę w przyszłości. Już wcześniej zwróciłam na nią uwagę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna książka dla najmłodszych przed nadchodzącymi świętami. Warto po nią sięgnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam tego typu książki :) święta to mój ulubiony okres w roku, a właśnie wtedy jest tyle cudownych, świątecznych premier książkowych <3

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo lubię książki z tematyką świąteczną, bo mają w sobie tyle uroku i magii :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Będę czytat ten tytuł na dniach, ale już przeglądałam i pierwsze wrażenia są bardzo pozytywne.

  OdpowiedzUsuń
 7. Super pomysł. Nie jestem zamknięta na inne kraje i religie i uważam że warto uczyc i pokazywać dzieciom jak się różnimy i że nie każdy obchodzi święta jak my. Kinga

  OdpowiedzUsuń
 8. Nic się nie dzieje bez przyczyny :) Myślałam właśnie o prezencie dla małej książkofilki i zastanawiałam się czy jest taka książka o Bożym Narodzeniu w przekroju przez kraje :) A tu proszę :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ciekawa propozycja na prezent dla najmłodszych pod choinkę :D

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!