Proch i Kielak – deut idealny – Prokurator

Kazimierz Proch jest prokuratorem. Wraz z Witoldem Kielakiem, policjantem, rozwiązują sprawy kryminalne – morderstwa, oszustwa, kradzieże. Mężczyźni przyjaźnią się prywatnie, dogadują doskonale, co widać podczas wspólnie prowadzonych spraw. Jednak Kielak nie ma pojęcia, że prokurator skrywa tajemnicę sprzed lat, która teraz powraca. Proch mierzy się z nią sam i popełnia wiele błędów.

Prokurator jest polskim serialem kryminalnym wyprodukowanym w 2015 roku. Ponowną sławę przyniosło mu udostępnienie na platformie Netflix w 2021 roku. Serial ma jeden sezon, jest zakończony. W dziesięciu odcinkach grają Jacek Koman, Wojciech Zieliński, Magdalena Cielecka i Dorota Kolak, oprócz tego możemy podziwiać na ekranie Janusza Michałowskiego i Cezarego Kosińskiego.

Każdy odcinek to inna sprawa kryminalna, która nie łączy się z poprzednimi. To, co jest wspólne, to życie prywatne prokuratora i policjanta. Proch ma pewną tajemnicę – przed laty zaginął jego syn. Teraz ktoś dzwoni do prokuratora i twierdzi, że odnalazł chłopaka. By Proch mógł go poznać, musi wykonać pewne zadanie. Czy się na to zdecyduje? Jeśli chodzi o Kielaka, to pokazano jego problemy związane z byłą żoną. Mimo rozwodu para ciągle się spotyka, dzieli opieką nad dziećmi. Nadal się lubią, ale oboje mają zupełnie inne podejście do życia, przez co trudno im było być razem.

Sprawy kryminalne przedstawione w serialu są różnorodne. Ich rozwiązanie często nie jest łatwe, a prawda okazuje się zaskakująca. Udana współpraca między prokuratorem, policjantem, technikami policyjnymi i patologiem jest jednak kluczem do sukcesu. Dzięki temu udaje się odnaleźć winnych i sprawiedliwość może zatriumfować.

Bardzo przyjemnie ogląda nie się ten serial – sprawy są ciekawe, wciągające, zatrzymują uwagę widza, a między głównymi bohaterami jest taka chemia, że nie można się nie uśmiechnąć. Przyjaźń Procha i Kielaka jest zaprezentowana ciekawie, mężczyźni rozumieją się bez słów, potrafią zagrać odpowiednio swoje role w zależności od sytuacji. Dogadują się jak mało kto. Świetnie się na to patrzyło, bardzo dobrze napisane postacie. Na ekranie wyróżnia się także Magdalena Cielecka – nieco niedostępna pani patolog, szorstka, a po poznaniu sympatyczna, inteligentna i zadziorna. Ciekawie wypada też Cezary Kosiński – aż szkoda, że tak go mało!

Serial w 2016 roku otrzymał Polską Nagrodę Filmową Orzeł 2016 w kategorii najlepszy filmowy serial fabularny. Moim zdaniem to zasłużone wyróżnienie. Doskonale zagrany, ciekawy, wciągający serial, a na dodatek w dobrej obsadzie, która nie jest nadal „opatrzona”, co jest ogromną zaletą tego tytułu. Aż żal, że nie ma drugiego sezonu, który pociągnąłby jakoś wątki prywatne Procha i Kielaka. Zakończenie było otwarte, można by pomyśleć nad dopisaniem kolejnych spraw do ich wspólnych przygód.

Jeśli lubicie kryminalne serial, powinniście sięgnąć po Prokuratora. To naprawdę wciągający tytuł z polskiego podwórka.

7 komentarzy:

 1. Slyszalam o nim,ale jakos sie nie złożyło. Czasem polskie seriale kryminalne sie udaja.

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam, a ten serial mam w planach już od dłuższego czasu, więc nadrobię.

  OdpowiedzUsuń
 3. Serialu nie oglądałam, nie mam już czasu na taką rozrywkę, ale właśnie szybciej sięgnę po książkę, będę miała na uwadze. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak mi się właśnie wydawało, że widziałam serial o tym samym tytule. Chętnie skuszę się na jego obejrzenie!

  OdpowiedzUsuń
 5. Przewinął mi się ten tytuł już wiele razy, chyba w końcu się na niego skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Słyszałam o tym serialu, ale z czasem gdzieś zniknął z mojego pola widzenia. Może go obejrzę, zwłaszcza, że jest na Netfliksie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam już tyle seriali do nadgonienia na Netflixie, że już naprawdę nie wiem, kiedy dla nich wszystkich znajdę czas. :)

   Usuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!