Metryka nocnika, Iwona Wierzba

Autor: Iwona Wierzba
Tytuł: Metryka nocnika
Wydawnictwo: Albus, StoryBox.pl
Czas trwania: 1 godz. 17 min

Jak powstał nocnik i kto w ogóle wpadł na pomysł, by coś takiego wprowadzić? Czy to nowoczesny wynalazek, czy znano go już wcześniej? Jak radzono sobie z jego opróżnianiem? W jaki sposób powstały toalety i czy były popularne? O tym i o wielu innych sprawach pisze Iwona Wierzba w pozycji dla dzieci Metryka nocnika.

Książka skierowana jest do młodszych czytelników. Została wyróżniona w konkursach: w Poznańskim Przeglądzie Nowości Wydawniczych. Wiosna 2014 i w konkursie polskiej sekcji IBBY Książka Roku 2014. W wersji papierowej znajdziemy ilustracje Marianny Sztymy. Lektorką audiobookowego wydania jest Joanna Domańska, której głos pasuje do tej popularnonukowej pozycji. Jest łagodny, delikatny, a tekst przez nią przekazywany nie nudzi i nie dłuży się. Lektorka miała trudne zadanie – czytanie popularnonaukowych treści nigdy nie jest łatwe, bo nie ma w nich zwrotów akcji czy momentów napięcia. Mimo wszystko wyszło dobrze, nawet odczytywana przez nią oś czasu nie jest nużąca.

Książka podejmuje ciekawy temat. Opisuje od czasów prehistorycznych kwestię załatwiania się i korzystania z różnego rodzaju toalet i nocników – jakkolwiek wyglądały setki lat temu. Jest to interesująca opowieść o zmianach społecznych, kulturowych, moralnych, a także kwestiach higieny czy podejścia do ludzkiego ciała. Nie zabrakło też kwestii wynalazków związanych z toaletą.

Metryka nocnika ma krótkie rozdziały. Nie brakuje w niej szczegółów, jednak nie jest to książka przeładowana treścią i skomplikowana. Autorka chce raczej zainteresować tematem, opisać go w miarę treściwie, a jednocześnie bez zarzucania zbyt wieloma informacjami. To dobrze, bo pozycja ma trafić do dzieci, więc powinna być dostosowana do ich wieku i możliwości.

Metryka nocnika to świetnie zrealizowany audiobook, który wciąga słuchacza od pierwszych sekund. Nie jest długi, jest natomiast ciekawy. Dobrze mi się go słuchało, dowiedziałam się wielu nowych rzeczy i nawet nie miałam pojęcia, że historia toalety jest tak rozbudowana. Zdecydowanie polecam.

Audiobooka wysłuchałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa StoryBox.pl

14 komentarzy:

 1. bardzo dobrze, że audiobook wciąga słuchacza od pierwszych minut. To spory plus.

  OdpowiedzUsuń
 2. Audiobooki świetnie sprawdzają mi się w podróży, dziękuję za polecenie tego tytułu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sprawdzają się w różnych sytuacjach, moja koleżanka słucha podczas prasowania, teraz ta czynność domowa nie wydaje się jej nudna. :)

   Usuń
  2. Ja też słucham podczas prasowania :)
   A książka o nocnikach jak widać może być zajmująca, lubię takie historyczne ciekawostki.

   Usuń
  3. Na pewno można sobie coś posłuchać podczas wykonywania domowych zajęć.

   Usuń
  4. Lubię wyłapywać wszelkie niecodzienne ciekawostki, osobliwe informacje, w końcu to one wypełniają naszą codzienność. ;)

   Usuń
 3. Kiedyś wiedziałam, kto wynalazł nocnik, ale umknęło już to mojej pamięci, teraz będę próbowała sobie przypomnieć, a jeśli się nie uda, sięgnę po książkę. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Haha świetny temat na książkę ! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Fantastyczny pomysł na słuchowisko. Pokrewnym miejscem turystycznym skojarzyło mi się Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy. Koniecznie odwiedź przy okazji!

  OdpowiedzUsuń
 6. O rany, niby temat... niecodzienny, a jednak - jak tak pomyśleć - ciekawy.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dobrze że pomimo sporej ilości szczegółów publikacja nie jest przeładowana treścią ani skomplikowana.

  OdpowiedzUsuń
 8. O takim temacie jeszcze nie czytałam książki :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ebooki są świetne w podróży, a ten na pewno przypadnie do gustu młodszemu pokoleniu. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Audiobooki sprawdzają się u mnie świetnie w podróży, więc jestem zainteresowana.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!