Znak czterech, Artur Conan Doyle

Autor: Artur Conan Doyle
Tytuł: Znak czterech
Pełny tytuł: Sherlock Holmes. Znak czterech
Tytuł oryginalny: Sherlock Holmes. The Sign of the Four
Wydawnictwo: Tandem
Liczba stron: 254

Do Sherlocka Holmesa trafia Mary Morstan. Młoda kobieta prosi detektywa o rozwiązanie tajemniczej zagadki. Ktoś wysłał jej prezent, bardzo wartościowy. Okazuje się, że nie był to wielbiciel, a sprawa zaczyna robić się coraz bardziej skomplikowana. W jaki sposób łączy się ona ze zbrodnią sprzed lat? I co oznacza znak czterech?

Sherlock Holmes. Znak czterech Arthura Conan Doyle’a to kolejna powieść z serii przygód znanego detektywa. Narratorem jest Watson, który nie stroni od wypowiadania własnego zdania. Zna już trochę Holemsa, wie, kiedy ten się nudzi i szuka rozrywki umysłowej. Watson działa też na własną rękę – w oko wpada mu Mary Morstan, dlatego z chęcią samodzielnie informuje ją o postępach w śledztwie.

Kolejna sprawa detektywistyczna to okazja nie tylko do popisu inteligencji Sherlocka Holemsa, lecz także świetnie napisana intryga, która w ciekawy sposób zamyka się pod koniec powieści, dając czytelnikowi wciągającą i wielowarstwową historię. W tym tomie pojawiają się między innymi dziwne zgony, które trudno wyjaśnić, a także pościgi łodzią.

Książka wyszła w serii Klasyka dla dzieci. Seria ta jest przeznaczona dla najmłodszych czytelników. Znane dzieła literatury światowej adaptowane są tak, by nie stracić nic z treści i głównych wątków, a dać dzieciom możliwość przeczytania ich w dostosowanej dla nich formie. Nie ma zatem dłużyzn i opisów, które mogą nudzić najmłodszych. Treść wygląda trochę jak szczegółowe streszczenie dzieła oryginalnego. Tekst wydrukowano większą czcionką, co ułatwia czytanie. Wzbogacono go także o ilustracje, które są miłym dodatkiem w pozycjach dla dzieci.

Bardzo przyjemnie czytało mi się Znak czterech. To wciągająca opowieść, która pełna jest zaskoczeń i zwrotów akcji. Nie czułam, by była to wersja zbyt uproszczona, wszystko logicznie wyjaśniono i zamknięto. Seria Klasyka dla dzieci to naprawdę wartościowe wydawnictwo, które pozawala poznać dzieła literatury światowej, a nie męczyć najmłodszych zbyt trudnymi treściami. Treść nie jest jednak infantylna i zbyt uproszczona, co sprawia, że nie ma się poczucia braku czegoś podczas lektury.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Tandem.


6 komentarzy:

 1. Czytałam chyba trzy pierwsze części, ale mam w planach całą tę serię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dołożymy wszelkich starań, aby skolekcjonować całą serię, mnóstwo tomów, a to szalenie cieszy. :)

   Usuń
  2. Udało mi się już zapoznać z kolejnymi, ciekawe, szybkie lektury.

   Usuń
 2. Fantastycznie wkręciliśmy się z młodzieżą w serię, druga odsłona i ponownie bardzo dobra ocena. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wygląda na ładne wydanie :) aż szkoda, że znam treść tej książki, bo bym sobie kupił :P

  OdpowiedzUsuń
 4. Muszę w końcu kupić sobie tę książkę bo słyszałam, że jest naprawdę świetna. PS.
  Świetnie czyta się Twoją recenzję i z pewnością jeszcze nie raz tutaj zajrzę :)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!