Mru Mru i gwiazda, Kaisa Happonen

Autor: Kaisa Happonen
Tytuł
: Mru Mru i gwiazda
Wydawnictwo
: Widnokrąg
Liczba stron
: 38

Mru Mru w towarzystwie mamy i innych leśnych zwierząt podziwia gwiazdy. Mała niedźwiedzica chce wiedzieć, jak je dosięgnąć, jednak nikt z wpatrujących się w niebo nie udziela jej odpowiedzi. Jej pytania są uciszane, a Mru Mru zastanawia się, czy gwiazda może zgasnąć i czym właściwie jest czas.

Mru Mru i gwiazda Kaisy Happonen to kolejna część przygód małej niedźwiedzicy. Tytułowa bohaterka jest ciekawa świata, otwarta na nowości i bardzo sympatyczna.

Opowieść jest krótka i klimatyczna. Mru Mru zadaje pytania, niestety nie uzyskuje na nie odpowiedzi. Nie poddaje się jednak, chce wiedzieć, czy gwiazda może zgasnąć i dlaczego się tak dzieje. Jej pytania są zbywane przed dorosłych, aż w końcu ktoś postanawia wyjaśnić jej, jak działa świat i jak żyje gwiazda.

Opowieści o Mru Mru to filozoficzne historie. Tym razem pretekstem do opowiedzenia o życiu, przemijaniu i odchodzeniu jest obserwacja nocnego nieba. Rozmowa o początku i końcu, upływającym czasie przekazana została w sposób, który dotrze do młodych czytelników. To właśnie do nich skierowana jest pozycja o Mru Mru i to oni powinni wyciągnąć lekcję z jej przygód.

Treść uzupełniają sympatyczne ilustracje autorstwa Anne Vasko. Trochę kanciaste postacie są dość wiernie oddane, a kolory przyciągają wzrok. Nawet nocne sceny są jakieś takie przyjemne do oglądania, nie są ponure i przerażające.

Fińska literatura dla dzieci zawsze pełna jest ukrytych znaczeń i sensów. Pod pozornie błahymi wydarzeniami ukryto głębsze znaczenia. Lubię, gdy książki dla dzieci wymagają zadawania pytań przez czytelników i są pretekstem do rozmowy. Właśnie taka jest seria książek o Mru Mru. Sięgnijcie koniecznie.

 

Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Widnokrąg:

 

7 komentarzy:

 1. Aż wyszukałam w Google tą książeczkę - ma prześliczne grafiki!

  OdpowiedzUsuń
 2. Urocza książeczka! Jedyna w swoim rodzaju,jak zresztą większość propozycji tego wydawnictwa :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Cieszę się że trafiłam u Ciebie na tę serię, bo uwielbiam takie pozycje.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem bardzo ciekawa tej książki zwłaszcza, że ma tak intrygującą okładkę 😉

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękna książka. Niby prosta, a tak naprawdę skrywa w sobie wiele. U nas sprawdza się zwłaszcza czytana przed snem, bo niesamowicie wycisza!

  OdpowiedzUsuń
 6. Z przyjemnością zapoznam się z tą serią, bo uwielbiam takie pozycje.

  OdpowiedzUsuń
 7. Pierwszy raz widzę tę serię. Niby prosta historia a bardzo wiele skrywa.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!