Awantura w śmietniku, Marcin Baran

Autor: Marcin Baran
Tytuł: Awantura w śmietniku
Wydawnictwo: Egmont
Liczba stron: 32

W kuble na śmieci mieszkały razem Słoik, Butelka, Drut, Kartka, Ogryzek i Karton. Każdy kłócił się z każdym. Takich awantur nie szło wytrzymać, pojawiały się nawet obelgi i zarzuty. Jak rozwiązać ten problem?

Awantura w śmietniku Marcina Barana to jedna z książek z serii Czytam sobie. Ta historia została zaklasyfikowana jako poziom pierwszy, czyli dla dzieci, które dopiero uczą się czytania. Książka ta wyszła w kategorii EKO.

Seria Czytam sobie to seria książeczek dla najmłodszych czytelników. Charakteryzuje się tym, że tekst dostosowany jest do umiejętności dzieci. Poziom pierwszy to krótki tekst, zazwyczaj na stronach znajdziemy tylko jedno zdanie. Większość strony zajmuje ilustracja. Tekst umieszczono na dole kartki, więc nie rozprasza on wzroku, łatwo go odnaleźć i zawsze znajduje się w tym samym miejscu. Słownictwo jest dostosowane do dziecka – nie jest za trudne, a niektóre słowa pojawiają się w specjalnych ramkach do czytania głoskami. Służy to ćwiczeniom na początkowym etapie nauki czytania. Treść wydrukowano większą czcionką, co ułatwia jej odczytywanie. Pierwszy poziom serii Czytam sobie to około stu pięćdziesięciu-dwustu słów.

Treści w serii Czytam sobie tworzą zazwyczaj znani, lubiani autorzy książek dziecięcych. Historie są zróżnicowane i ciekawe. Nie są długie i trudne, ale wciągają. Każda książka wzbogacona jest o ilustracje, co jest doskonałym uzupełnieniem treści.

Awantura w śmietniku to ciekawa pozycja, która mówi o segregacji śmieci w niebanalny sposób. Pokazuje dzieciom nieco zabawną historię kłótni różnych odpadków, które trzeba było rozdzielić, dlatego powstały kolorowe kosze, do których wyrzuca się inne śmieci. To zabawna historyjka, jednak ma kilka słów, które mogą być trudne dla najmłodszych czytelników – na przykład zatarg.

Ilustracje do książki są autorstwa Justyny Frąckiewicz. To ładne uzupełnienie tytułu i treści, bardzo ważny element tego wydawnictwa. Jej rysunki do zbliżenia, kolorowe kadry, które pokazują detal, nie zawierają scenek z bogatym tłem.

Awantura w śmietniku to ciekawa książka z serii Czytam sobie. Polecam wam tę serię, jeśli macie w domu małego czytelnika, który chciałby samodzielnie sięgać po książki, lecz dopiero uczy się czytania.

1 komentarz:

  1. jak moje dzieci uczyła się czytac poszukiwałam takich własnie książeczek, najlepiej różnych tematycznie, sprawdzały się wyśmienicie. :)

    OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!