Jadzia Pętelka robi siku, Barbara Supeł

 

Autor: Barbara Supeł
Tytuł: Jadzia Pętelka robi siku
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Liczba stron: 24

Jadzia jest już na tyle duża, że najwyższy czas nauczyć się robić siku do nocnika. Rodzice pokazują jej nocnik, zachęcają do skorzystania z niego. Niestety, siku się nie pojawia. Gdy dziewczynka zaczyna się bawić okazuje się, że niechcący zsiusiała się w majtki. Jest zdenerwowana, ale rodzice nie są na nią źli. Czu Jadzia nauczy się korzystać z nocnika?

Jadzia Pętelka robi siku Barbary Supeł to kolejna opowieść o sympatycznej dziewczynce. Seria liczy kilka tomów, a każdy z nich charakteryzuje się krótką, uroczą opowieścią i pięknymi ilustracjami Agaty Łukszy.

Mocną stroną tej części jest pokazanie, że każdemu zdarzają się błędy. Jadzia uczy się, więc nie zawsze jest w stanie wyczuć, kiedy naprawdę chce jej się siku. Bywa, że narobi w majtki, ale nikt na nią za to nie krzyczy. Rodzice i brat są cierpliwi i wspierający, co bardzo mi się podobało. Staś mógł przecież z niej szydzić, a w książce był dumny, że próbuje i się nie poddaje.

Na plus wychodzi też język pozycji. Nie ma tu zbędnego zdrabniania. Jadzia nosi majtki i robi kupę, a nie majteczki i kupkę. Świetnie, że treść nie wypada infantylnie. To duży problem w pozycjach dla najmłodszych.

Seria przeznaczona jest dla najmłodszych czytelników. Bohaterka jest ich rówieśniczką. Sytuacje przedstawione w książkach mają oswoić maluchy z różnymi wydarzeniami, pokazać codzienne sceny, które pojawiają się i w ich życiu.

Tekst jest prosty i dostosowany do małych czytelników. Nie ma tu trudnych słów, a pojawia się humor i zabawne scenki, które sprawiają, że dobrze się to czyta. Na dodatek książki są niedługie, a całość uzupełniają kolorowe obrazki, które są świetnym uzupełnieniem treści.

Jadzia Pętelka to cudowna, urocza seria dla małych czytelników. Ma piękne ilustracje i mądre historie, więc czego chcieć więcej?

3 komentarze:

  1. Jestem przekonana, że młodzi czytelnicy szybko zaprzyjaźnią się z sympatyczną bohaterka, a mnogość przygód tylko będzie ich cieszyć. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Urocza bohaterka, wiec dzieciaki ja pokochaja :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Seria zapowiada się uroczo, więc na pewno skuszę się na któryś tom z młodszą kuzynką.

    OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!