Mru Mru i jagoda, Kaisa Happonen

Autor: Kaisa Happonen
Tytuł: Mru Mru i jagoda
Wydawnictwo: Widnokrąg
Liczba stron
: 38

Mru Mru wraz z mamą wybiera się do lasu, by poszukać jagód. Mała niedźwiedzica bardzo lubi jagody, dlatego drepcze za mamą przez las. Jednak droga jest długa i nudna, dlatego Mru Mru zaczyna się bawić, fikać koziołki i rozglądać. Czy jej zabawa nie wpędzi jej w kłopoty?

Mru Mru i jagoda Kaisy Happonen to kolejna część przygód małej niedźwiedzicy. Tytułowa bohaterka jest ciekawa świata, otwarta na nowości i bardzo sympatyczna.

Opowieść jest krótka i klimatyczna. Mru Mru chce zwrócić uwagę mamy, nudzi się, jednak droga jest długa i trzeba ją pokonać, nie ma wyjścia. Okazuje się jednak, że w czasie podróży można znaleźć coś znacznie ważniejszego niż jagody.

Opowieści o Mru Mru to filozoficzne historie. W tej części pokazano, że czasem dorosły może nauczyć się czegoś od dziecka, a dziecięca radość na pewno nie zaszkodzi dojrzałej niedźwiedzicy. Zabranianie dziecku bycia dzieckiem do niczego nie prowadzi. Każdy ma inne spojrzenie na świat, co widać doskonale w tym tomie. Pokazano też relacje matki i córki.

Treść uzupełniają sympatyczne ilustracje autorstwa Anne Vasko. Trochę kanciaste postacie są dość wiernie oddane, a kolory przyciągają wzrok. Ładnie oddają też dziecięcą naturę Mru Mru i postrzeganie świata.

Fińska literatura dla dzieci zawsze pełna jest ukrytych znaczeń i sensów. Pod pozornie błahymi wydarzeniami ukryto głębsze znaczenia. Lubię, gdy książki dla dzieci wymagają zadawania pytań przez czytelników i są pretekstem do rozmowy. Właśnie taka jest seria książek o Mru Mru. Sięgnijcie koniecznie.

 

Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Widnokrąg:

 

5 komentarzy:

 1. Bardzo podoba mi się przesłanie, że dorosły może nauczyć się czegoś od dziecka.

  OdpowiedzUsuń
 2. Chociaż z pozoru są dla najmłodszych - ci starsi czytelnicy tez najwyraźniej wiele mogą wynieść z tych książek!

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam takie sympatyczne publikację, z chęcią zapoznam się z tą serią.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo chętnie zwrócę uwagę na tę książeczkę, niedługo święto dzieciaków, zatem będzie okazja do kolekcjonowania koszyka książkowych prezentów. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mała, ciekawa świata niedźwiedzica na pewno jest nietuzinkową bohaterką. Serię polecę siostrze.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!