Baśnie wybrane braci Grimm, Jacob i Wilhelm Grimm

Autor: Jacob i Wilhelm Grimm
Tytuł: Baśnie wybrane braci Grimm
Wydawnictwo: Media Rodzina
Liczba stron: 121

Bracia Grimm to obok Hansa Christiana Andersena najpopularniejsi twórcy baśni. Ich historie znane są do dziś, z ich twórczości czerpią animatorzy i studia filmowe. Mają na koncie m.in. opowieści takie jak Jaś i Małgosia, Roszpunka, Czerwony Kapturek czy Kopciuszek. Wydawnictwo Media Rodzina wydało właśnie nowy zbiór – Baśnie wybrane braci Grimm – w którym znajdziemy piętnaście utworów tychże autorów.

W pozycji są bardzo znane opowieści, które wszyscy znamy z różnych przekazów. Mocną stroną książki jest jednak to, że została ona sporządzona na podstawie wydania z 1819 roku, które jest jednym z najwcześniejszych zbiorów. Dzięki temu są to bardzo wiernie twórcom opowieści, nie ma w nich zmian i naleciałości z późniejszych czasów. Wybór i posłowie Elizy Pieciul-Karmińskiej sprawiają, że dostajemy do ręki dzieło bliskie temu, co stworzyli bracia Grimm.

Baśnie są często mroczne, ale nie brakuje w nich także cennych puent i mądrych rad. Mają bawić i często tak robią, chociaż czasem wyczuwa się podświadomie pewną brutalność z nich płynącą. Dla wielu osób może okazać się szokujące, że pewne baśnie wcale nie kończą się happy endem jak u Disneya.

Baśnie wymagają specjalnej oprawy i tej też tu nie zabrakło. Za ilustracje odpowiada Marcin Minor, który znany jest chyba najbardziej z pięknych obrazków na kartach gry Sen. Artysta świetnie podkreślił klimat opowieści braci Grimm. Kolorystyka jego ilustracji pozbawiona jest ostrych barw, nawiązuje raczej do klasycznych obrazków, które możemy kojarzyć na przykład z wydań zawierających rysunki Szancera. Niejednokrotnie detale czy tła zachwycają. Te ilustracje świetnie dopełniają treść i sprawiają, że wydanie to jest niezwykle oryginalne.

Baśnie wybrane braci Grimm to świetny zbiór, który spodoba się dzieciom, a rodziców zabierze w nostalgiczną podróż do lat młodości, gdy sami zaczytywali się w historiach Kopciuszka czy Czerwonego Kapturka. Przepiękne ilustracje i styl opowieści, którego nie da się podrobić, klimatyczne baśnie i bardzo ładne wydanie – nic tylko zamawiać.

 

Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Media Rodzina:
mediarodzina.pl

9 komentarzy:

 1. Witam serdecznie ♡
  Cudowna recenzja! Sama chętnie zaopatrzyłabym się w te baśnie :) Uwielbiam tę twórczość i te historie :)
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń
 2. Z przyjemnością zagłębię się w lekturę, na pewno nie będzie to czas stracony.

  OdpowiedzUsuń
 3. Klasyka, którą cieszyć się będą kolejne pokolenia młodych czytelników. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapowiada się prawdziwa literacka perełka, której chętnie przyjrzę się bliżej.

  OdpowiedzUsuń
 5. Może niebawem będę miała okazję się z nią zapoznać, jestem jej bardzo ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam klasykę w nowoczesnym wydaniu, dlatego chętnie zwrócę uwagę na to wydanie baśni braci Grimm.

  OdpowiedzUsuń
 7. Klasyka baśni. Ciekawa jestem tego współczesnego wydania. Zawsze uwielbiałam klasyczne.

  OdpowiedzUsuń
 8. Baśnie przez wiele lat były modyfikowane, teraz niektóre wątki są tak wygładzone że zupełnie odbiegają od oryginału. Ja chyba wolę tę mroczniejsza wersję.

  OdpowiedzUsuń
 9. Miałam okazje widzieć to wydanie na żywo i jestem nim zachwycona.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!