Wady mężczyzn, Anna Dodziuk

Autor: Anna Dodziuk
Tytuł: Wady mężczyzn
Pełen tytuł: Wady mężczyzn. Wyplenić? Zrozumieć? Polubić?
Wydawnictwo: Xaudio
Czas trwania: 2 godz. 42 min

Porozrzucane skarpetki, flirtowanie i zazdrość, bagatelizowanie problemów, a może niezauważanie rzeczy – którą z tych wad ma twój mężczyzna? Nie ma ludzi idealnych, więc na pewno widzisz w nim coś, co cię drażni. Na przykład składa obietnice, a potem nie dotrzymuje słowa albo poświęca się swojej pasji bardziej niż życiu rodzinnemu. Takie i inne wady mają mężczyźni, a kobiety nie tylko je zauważają, lecz także denerwują się z ich powodu.

Wady mężczyzn Anny Dodziuk to zbiór krótkich tekstów dotyczących różnych przywar. Pierwsze słowa autorka kieruje do czytelniczek i słuchaczek, tłumacząc, skąd pomysł na tę książkę. Zwraca uwagę na fakt, że nie każda z prezentowanych wad występuje u naszego partnera, ojca, kolegi czy syna. Autorka prezentuje łącznie trzydzieści trzy cechy, które – głównie przez kobiety – uznawane są za negatywne.

Teksty – czasem żartobliwe, czasem poważniejsze, poparte przykładami z życia autorki, jej koleżanek, znajomych i bliskich – przybierają formę felietonu. Podczas zbierania materiału, pisarka rozmawiała z kobietami i obserwowała mężczyzn, by mieć pełniejszy obraz konkretnego problemu. Wśród wymienionych przez nią wad są między innymi: obietnice bez pokrycia, nadmierna zazdrość, brak domyślności czy zbytnie zaangażowanie w pasję.

Styl autorki jest lekki, żartobliwy. Nie podchodzi ona z lekceważeniem do treści, które chce zaprezentować, popiera je wieloma przykładami i stara się dokładnie opisać zjawisko, o którym mówi. Jest nieobiektywna, zabawna, ale spod tej pozornej ironii często wyziera brutalna prawda o ludzkich zachowaniach.

Co ciekawe prezentowane wady z założenia dotyczą mężczyzn, lecz często okazuje się, że posiadają je również kobiety lub że to właśnie płeć piękna odpowiada za coś, co denerwuje ją w panach. Kobiety nie mówią wprost, nie chcą się narzucać, pozwalają na istnienie podwójnych standardów, co doprowadza do tego, że mężczyźni chętnie korzystają z pewnych furtek, które potem panie uważają za wadę. Na przykład zamiast zachęcać męża do pomocy w obowiązkach domowych, żona odpuszcza, gdy widzi, że ten robi coś niedokładnie, bardziej szkodząc niż pomagając.

Lektorką audiobooka jest Ewa Abart, której głos świetnie pasuje do przekazywanych treści. W odpowiednich momentach lektorka pozwala sobie na nieco kpiący ton, czasem rozwleka treść, jakby się zastanawiała nad jakąś kwestią, czasem podnosi nieco głos, by podkreślić odpowiednie elementy. Jej interpretacja jest świetna, słucha się doskonale. Miałam wrażenie, że siedzę na jakimś ciekawym wykładzie lub prelekcji, podczas której krótko omawia się przywary jednej z płci.

Wady mężczyzn to lekka, ciekawa pozycja, z której można wyciągnąć wiele wniosków do przemyśleń. Autorka pozornie skupia się na jednej z płci, lecz tak naprawdę pokazuje też kobiety i ogólne relacje międzyludzkie, które często doprowadzają do nieporozumień. To pozycja, w której z przymrużeniem oka traktuje się wady i zalety. Posłuchajcie koniecznie!

Audiobooka wysłuchałam dzięki Wydawnictwu XAUDIO.

 

14 komentarzy:

 1. Dobrze, że jest to dobrze opowiedziany audiobook o relacjach międzyludzkich.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawy audiobook. Na pewno pomoże zrozumieć kobietom zachowanie mężczyzn, nawet jeżeli miałoby to być z przymrużeniem oka.

  OdpowiedzUsuń
 3. No proszę, tak to jest już z facetami :) Zawsze mają jakieś wady tak jak i my kobiety :D

  OdpowiedzUsuń
 4. mnie kusi już sama okładka, co prawda nie lubię takich tekstów (nie wiem, czy można to tak określić), ale czasami trafiają się zaskakujące tezy i twierdzenia ;-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawa pozycja. Czy to cos w stylu "Mezczyzni sa z Marsa, a kobiety z Wenus"? Na pewno jest wiele zabawnych anegdotek :). Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. O tym będę musiał powiedzieć mojej ukochanej. Powinna tym artykułem bardzo się zainteresować.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam. Nadzieję, że te wady, to tak z przymrożeniem oka? :) nie ma ludzi idealnych, a niektóre z przytoczonych wad są też damskie 😂

  OdpowiedzUsuń
 8. O chętnie posłucham, zainteresowały mnie te wady :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ta tematyka zawsze się dobrze niesie. Odwieczny konflikt płci.

  OdpowiedzUsuń
 10. Może kiedyś jak będę szukać czegoś na poprawę humoru.
  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 11. Przyznać muszę, że to na pewno ciekawa książka. Mężczyźni mają wady, ale kobiety również.

  OdpowiedzUsuń
 12. Muszę mieć tę książkę w swojej domowej biblioteczce, podoba mi się tytuł i liczę że zawartość także będzie fajna

  OdpowiedzUsuń
 13. Z checia zapoznam sie z trescia :)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!