Buła Czompu, Anna Przybyła

Autor: Anna Przybyła
Tytuł: Buła Czompu
Wydawnictwo: Borgis
Liczba stron: 288

Kaśka to inteligentna, zaradna dziewczyna, która po latach tułaczki po różnych krajach postanowiła osiąść na jakiś czas w Polsce. Tu poznała Huberta i związała się z nim. Razem założyli klinikę, w której mieli spełniać się zawodowo. Jednak po pewnym czasie Kaśka zauważyła, że nie czerpie już radości z życia. Związek spowszedniał, narzeczony goni za innymi sprawami niż miłość, a plany sprzed kilku lat nie zostały zrealizowane. Czy wspólna podróż po Afryce przyniesie Kaśce szczęście i sprawi, że kobieta odnajdzie dawną siebie?

Buła Czompu Anny Przybyły to powieść obyczajowa, której główną bohaterką jest Kaśka. To młoda, ambitna, inteligentna, obyta w świecie kobieta. Miłość sprawia, że odkłada na bok wszystkie swoje sprawy, co w rezultacie staje się dla niej trudne do zniesienia.

Fabuła opowiada o życiu Kaśki. Dziewczyna ma z pozoru wszystko, co powinno dawać jej szczęście – przystojnego faceta, kochających rodziców, dobrą pracę. Jednak z czasem zauważa, że jej życie dalekie jest od ideału. Narzeczony zajmuje się tylko prowadzeniem firmy, rodzice są daleko, przyjaciółka ma powierzchowne spojrzenie na wszystkie sprawy, a młodzieńcze plany wyjazdu i pomocy dzieciom w różnych zakątkach świata się rozmyły. Kaśka znosi to dzielnie, ponieważ zaangażowała się w związek. Decyzje, które podjęła, zmusiły ją do przeorganizowania swojego życia. Nie jest jednak szczęśliwa.

Powieść pokazuje, jak ważna jest w życiu każdego człowieka własna ścieżka, wytyczona droga, podążanie za marzeniami. Uczy, że – nawet w imię miłości – nie wolno rezygnować z siebie, z własnych marzeń na rzecz innych osób. Fabuła kręci się wokół kobiety, która spokojnie mogłaby zawojować świat, ale hamuje ją przed tym uczucie. A może właściwie przyzwyczajenie, bo uczucie już dawno się wypaliło, tylko nie potrafi się do tego sama przed sobą przyznać.

Historia Kaśki, choć napisana lekko, czasem żartobliwie, jest gorzka i pełna rozczarowań. Obserwujemy stłamszoną kobietę, która chce dogodzić każdemu, zapominając o sobie i własnym szczęściu. W tej postaci, jak w lustrze, mogłaby się przejrzeć każda czytelniczka i odnaleźć w niej cząstkę siebie. I chociaż czasem sceny, które opisano, ocierają się niemal o groteskę, gdzieś z tyłu głowy podczas czytania pojawia się myśl, że główna bohaterka nie ma własnego zdania, a nawet gdyby miała, to nie ma możliwości wypowiedzenia go na głos. Chciałoby się nią potrząsnąć, pokazać jej, jak wiele jest warta, jeśli tylko da sobie szansę.

Buła Czompu to książka, która mnie zaskoczyła. Nastawiłam się na lekką pozycję obyczajową, a dostałam skomplikowaną, niezrozumiałą dla mnie sytuację głównej bohaterki. To słodko-gorzka opowieść, która pokazuje, że miłość nie zawsze oznacza szczęście i która uczy, że należy walczyć o własne marzenia, szukać swojej drogi życiowej. Podsumowując, jest to ciekawa lektura, która umili wieczór.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Borgis.

14 komentarzy:

 1. Dobrze, że książka okazała się bardziej skomplikowana niż lekkie czytadło.

  OdpowiedzUsuń
 2. CZyli można powiedzieć że życiowa lektura z bohaterami której może sporo osób sie utożsamić.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajnie jak książka zaskakuje. Tytuł tej książki jest również zaskakujący :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nigdy nie można rezygnować z siebie dla uczucia, przyjaźni czy pasji. Ale to wie się mniej więcej w połowie życia.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawa pozycja. Takie słodko-gorzkie historie czesto maja na czytelnika duzy wplyw. Chetnie przeczytam :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Myślę, że ta historia mogłaby mi się spodobać. Będę miała ją na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka zapowiada się naprawdę interesująco i myślę, że się skuszę. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Musze przyznać, że w ogóle wcześniej nie słyszałam o tej książce, a Twoja recenzja jest bardzo zachęcająca.

  OdpowiedzUsuń
 9. Niby lekkie czytadło,a jednak nie do końca. Chętnie sięgnę po książkę.

  OdpowiedzUsuń
 10. Tematycznie ksiązka może spodobać się mojej córce, ona lubi, kiedy fabuła jest ambitniejsza, chętnie podeślę tytuł pod rozwagę. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Wszystkosuper, ale strasznie drażni mnie zdrobnienie imienia"Kaśka". Sama za nim nie przepadam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. nie do końca moja tematyka, chociaż jestem ciekawa jak ta historia została przedstawiona i jakie wnioski można z niej wyciągnąć

  OdpowiedzUsuń
 13. Okładka mi się bardzo podoba. Zapisuje tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 14. W życiowej gonitwie nie można zapomnieć o sobie i ta książka to ukazuje

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!