„W sprawie naszego bytu – feministki początku XX wieku” - nowa kolekcja na Wolnych Lekturach

 


Od 30 grudnia zasoby biblioteki Wolne Lektury wzbogaciły się o 12 tekstów napisanych przez działaczki feministyczne sprzed lat. Kolekcja „W sprawie naszego bytu – feministki początku XX wieku” skupia się wokół postaci Justyny Budzińskiej-Tylickiej oraz innych kobiet, które walczyły o równouprawnienie już 100 lat temu. Kwestie poruszane przez działaczki dotyczyły różnych dziedzin życia – od polityki po rodzinę. Jako że walka o prawa kobiet trwa, różne tematy są szeroko dyskutowane po dziś dzień. Nierzadko w dyskusjach pojawiają się odwołania do postaw kobiet, które wywalczyły sobie m. in. prawa wyborcze przed laty. Dziś to właśnie ich głosy chcemy przypomnieć. Wierzymy, że teksty te mają bezcenną wartość historyczną, są materiałem źródłowym nie tylko dla specjalistek i specjalistów z dziedziny socjologii, literatury czy pedagogiki, ale także dla wszystkich osób zainteresowanych tematyką feministyczną.

Na ten moment w kolekcji znajduje się 12 utworów: W sprawie naszego bytu i Świadome macierzyństwo Justyny Budzińskiej-Tylickiej, U źródeł kwestii kobiecej i Czy kobieta powinna mieć te same prawa co mężczyzna Kazimiery Bujwidowej, Prawo wyborcze kobiet Zofii Daszyńskiej-Golińskiej, Nasze cele i drogi i Wyborcze prawa kobiet Pauliny Kuczalskiej-Reinschmit, Co każda matka swojej dorastającej córce powiedzieć powinna i Reformy w wychowaniu moralnym Izabeli Moszczeńskiej-Rzepeckiej, Kobieta polska w nauce, W walce o równe prawa. Nasze bojownice i Z dziejów krzywdy kobiet Cecylii Walewskiej. Każdy utwór został opatrzony przypisami i motywami, a także uwspółcześniony. Udostępnienie ich na Wolnych Lekturach gwarantuje bezpłatny dostęp do tych artykułów i możliwość czytania ich w najpopularniejszych formatach cyfrowych – PDF, EPUB, MOBI – oraz w aplikacji mobilnej.

Informacja prasowa od portalu Wolne Lektury

3 komentarze:

  1. bardzo ciężko mi się czyta takie teksty, nie dlatego, że się z nimi nie zgadzam, tylko dlatego, że bardzo często podłoże ideologiczne jest sprzeczne z działaniami, ale może te teksty są inne, warto się przekonać

    OdpowiedzUsuń
  2. Z wolnych chwilach chętnie zajrzałabym do tych tekstów, nie ze wszystkim się zgadzam, ale zawsze uzyskuję materiał do refleksji.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo dobrze, że Wolne Lektury wzbogaciły się o nowe pozycje.

    OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!