Moc dobrego snu, Michael Mosley

Autor: Michael Mosley
Tytuł: Moc dobrego snu
Pełny tytuł: Moc dobrego snu. Jak spać, by być bardziej szczęśliwym, zdrowym i wypoczętym
Wydawnictwo: Otwarte
Liczba stron: 304

Śpi każdy z nas – jedni lepiej, drudzy gorzej, czas też się różni, lecz ta czynność jest wspólna dla wszystkich ludzi. Sen ma wpływ na nasze życie – zdrowie, humor, koncentrację. Wiele osób rezygnuje z długiego snu na rzecz innych rzeczy. To błąd! Dzięki temu, że śpimy, możemy uchronić się przed chorobami, zapewnić sobie dobre samopoczucie i obniżyć poziom stresu. Jak spać, by to osiągnąć?

Moc dobrego snu Michaela Mosleya to poradnik, który pokazuje, jak ważny jest w naszym życiu sen. Autor omawia tę kwestię z medycznego punktu widzenia, przytacza badania na temat snu, lecz także korzysta z własnego doświadczenia i popiera tezy przykładami z życia.

Książka podzielona jest na kilka części. Na wstępie dowiadujemy się, co się dzieje z naszym ciałem, gdy śnimy. Autor przedstawia badania na temat snu. Pokazuje, jak ludzie sprawdzali ten stan, czego dowiedzieli się przez lata, zwraca też uwagę na to, że jest to dziedzina badań, która się ciągle rozwija. Potem następuje spis porad odnośnie do tego, dlaczego sen jest ważny i co możemy zrobić, by spać lepiej i dłużej.

Treść przedstawiona jest w sposób spójny, wiele w niej przykładów. Nie jest to jednak blok tekstu, w którym pełno jest naukowego słownictwa. Autor pisze w sposób przystępny, by trafić do przeciętnego odbiorcy. Na plus wychodzą podsumowania rozdziałów, jak także listy pytań, które każdy może sobie zadać podczas lektury, by lepiej poznać swoje senne przyzwyczajenia.

Książkę uzupełniają przepisy kulinarne. Dzięki lepszej diecie jesteśmy w stanie nie tylko o siebie zadbać, lecz także poprawić jakość snu. Dobroczynne działanie spania jest niezaprzeczalne. Autor wielokrotnie podkreśla, że przespanie nocy pozwala między innymi poprawić koncentrację, obniżyć stres, uchronić się przed otyłością czy depresją.

Moc dobrego snu to pozycja, którą czyta się przyjemnie. Jest napisana prostym językiem, a autor – mimo całej swojej wiedzy – nie stawia się w roli przemądrzałego badacza, który poucza czytelnika. Także temat tej książki jest bardzo ciekawy i bogaty w informacje. Zdecydowanie warto sięgnąć, chociażby z ciekawości, by dowiedzieć się czegoś nowego o śnie.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Otwartego.


15 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawa pozycja pod względem podejścia do snu. Może otworzyłaby oczy wielu osobom.

  OdpowiedzUsuń
 2. W tym samym klimacie bardzo polecam również "Śpij dobrze" Nicka Littlehalesa! :D Ciekawa jestem czy książki się zazębią, bo według Twojej recenzji, każda z nich zwraca uwagę na różne aspekty wpływające na sen <3 Po tę pozycję z pewnością sięgnę! Wydawnictwo Otwarte wdaje świetne poradniki! :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Z książek o śnie kojarzę tylko "Najnudniejszą książkę świata" :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam zagadnienia co.sie dzieje z ludzkim organizmem np. podczas snu! Kradnę tytuł!

  OdpowiedzUsuń
 5. Zaintrygowałaś mnie, chętnie po nią sięgnę ;)

  https://xgabisxworlds.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Właśnie może z ciekawości skuszę się na tę lekturę o śnie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Może kiedyś. Aktualnie na półce mam inną książkę, którą porusza temat naszego snu.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 8. Ogólnie sypiam w miarę dobrze. Cóż zawsze mogłoby być lepiej. Chetnie się wczytam, może robię coś źle. ;) Kinga

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie jest to książka po którą bym sama z siebie sięgnęła.

  OdpowiedzUsuń
 10. W ramach ciekawostki i poszerzenia wiedzy nie wykluczam lektury tej książki w przyszłości.

  OdpowiedzUsuń
 11. Na razie nie mam kłopotów ze snem, ale propozycja ciekawa, więc jak kiedyś się pojawią, to całkiem możliwe, że na nią trafię. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Na pewno chętnie dowiem się czegoś nowego o śnie, dziękuję za polecenie.

  OdpowiedzUsuń
 13. Gdzieś juz slyszalam o tej ksiazce. Chciałam ja nawet kupic mojemu kuzynowi, ktory cierpi na bezsennosc.

  OdpowiedzUsuń
 14. Rozwijaj swój umysł każdego dnia – to mój nowy cel! Jakie macie swoje ulubione ćwiczenia na zdrowie neurologiczne?

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!