Jak nie bać się bliskości?, Stefanie Stahl

Autor: Stefanie Stahl
Tytuł: Jak nie bać się bliskości?
Pełny tytuł: Jak nie bać się bliskości? O budowaniu dobrych więzi
Wydawnictwo: Otwarte
Liczba stron: 352

Relacje międzyludzkie nie są łatwe, wręcz przeciwnie. To skomplikowane siatki zależności, które oddziałują na wszystkie inne dziedziny naszego życia. Jak radzić sobie, gdy bliskość przeraża? Gdy związek kojarzy się z brakiem niezależności i zamiast cieszyć, sprawia, że się dusimy? Czy można poradzić sobie z tym problem? Jak nauczyć się nie odtrącać ludzi i budować pozytywne relacje? I skąd właściwie bierze się strach przed bliskością?

Jak nie bać się bliskości? Stefanie Stahl to poradnik z pogranicza psychologii i socjologii napisany przez sławną niemiecką psychoterapeutkę. Autorka przybliża problem, z którym spotyka się dość często w swojej pracy zawodowej.

Książka opisuje problemy z bliskością. Autorka przedstawia różne oblicza tego zjawiska. Okazuje się, że problemy z nawiązaniem bliskości mogą oznaczać, że odpychamy od siebie ludzi, mamy wrażenie, że trafiamy na niewłaściwe osoby, szybko wypalamy się w związku, a po okresie pierwszego zauroczenia widzimy w partnerze tylko wady. Osoby dotknięte tym lękiem czują się samotne nawet w związkach, mają poczucie straty niezależności i samodzielności, nie potrafią się zaangażować, bo i tak podświadomie czują, że wszystko się zaraz skończy.

Autorka pokazuje, skąd może brać się opisywany przez nią lęk. Daje też obraz kilku różnych wariantów jego objawiania się. Bazuje na historiach osób, które pojawiły się w jej gabinecie. Są to szczegółowo opisane relacje, które różnią się między sobą, lecz mają wspólny mianownik. To bogactwo przykładów pozwala czytającym odnaleźć siebie lub bliskich w podobnych sytuacjach, rozjaśnia też ten niełatwy problem.

Autorka ma świadomość, że książka trafi w ręce osób, które nie studiowały psychologii i nie mają doświadczenia w badaniu ludzkiej psychiki. Dlatego też styl pozycji jest dostosowany do odbiorcy. Nie ma tu trudnych i skomplikowanych wyrażeń, pojawia się wiele przykładów obrazujących to, o czym mówi terapeutka, a te są też dodatkowo przez nią omówione.

Poradnik nie da nam jednej prostej odpowiedzi, co zrobić, gdy boimy się bliskości lub znamy kogoś, kogo strach przez zbliżeniem do drugiego człowieka paraliżuje. To książka, która ma nam uświadomić pewien problem i pokazać, że jest on poważny i częsty. Daje czytelnikowi pewne wskazówki, lecz nie wszystkie one da się zastosować, bo każdy z nas jest inny. Czytając różne historie z tej pozycji, miałam wrażenie, że wiele z nich dotyczy prawie każdego z nas. Może lęk przed bliskością to choroba cywilizacyjna?

Jak nie bać się bliskości? to ciekawa pozycja. Napisano ją w przystępny sposób. Dobrze się czyta, mimo że problematyka poradnika nie jest łatwa. To książka, do której można i należy często wracać.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Otwartego.

 

9 komentarzy:

 1. Znam sporo osób, które powinny sięgnąć po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj wydaje mi się, że sama powinnam sięgnąć po tą książkę. Nie zawsze wiem jak sobie poradzić z boskością.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wspaniale, że mimo niełatwej tematyki książkę czyta się dobrze. Super.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie znam tej książki, ale jak widać przyda się wielu osobom, nawet z samej ciekawości warto przeczytać, gdy nas problem nie dotyczy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Przyznaję, że mnie zaciekawiłaś tym tematem, muszę koniecznie sięgnąć po tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Brzmi interesująco. Zawsze dobrze jest poczytać o rzeczach, które nawet jeżeli nie dotyczą nas bezpośrednio, to mogą sprawiać problemy naszym najbliższym.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja mam uraz do poradników. Zbyt wiele razy się na nich zawiodłam.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 8. Takie publikacje pomagają lepiej zrozumieć siebie i innych. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Paulina Kwiatkowska13 sierpnia 2021 17:37

  Dobrze, że mimo trudnej tematyki poradnika czyta się go łatwo.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!