Zagrajmy! – Escape Room: Magiczna Sztuczka

Tytuł: Escape Room: Magiczna Sztuczka
Producent: Foxgames.pl
Wiek:12+
Liczba graczy: 1-6

Escape roomy zdobyły w ostatnich latach dużą popularność. Nie dziwi więc, że twórcy zaczęli korzystać z ich sukcesu i przenosić zagadki logiczne do książek i gier. Szczególnie te ostatnie wykorzystują zasady znane z pokojów rozgrywek. Jedną z takich gier jest karcianka Escape Room: Magiczna Sztuczka.

Gra składa się z samych kart, nie wolno ich tasować. Na początku otrzymujemy wprowadzenie do rozgrywki w postaci krótkiej informacji na temat gry i escape roomów oraz mechaniki zabawy. Każda karta zawiera krótki tekst i ilustrację. Należy wykonać zadanie z karty, by móc przejść dalej. Zazwyczaj są to zagadki logiczne, które wymagają od gracza bądź graczy wymyślenia sposobu rozwiązania pewnej sztuczki magicznej. Całość jest fabularyzowana – dostajemy opowieść o występie magika, który zaprasza nas na scenę i w wyniku różnych wydarzeń okazuje się, że musimy wydostać się z zamkniętego pokoju.

Nawiązanie do escape roomów to nie tylko „zamknięcie” nas w pokoju, lecz także szereg zagadek, które musimy rozwiązać. Niektóre z zadań, które otrzymujemy, można wykonać dopiero po zakończeniu innych. Do gry dołączono także kartę z podpowiedziami, która czasem pomaga, a czasem nie daje jasnych sugestii co do rozwiązania. Plusem jest to, że podpowiedzi wydrukowano w lustrzany sposób, przez co nie od razu rzucają się w oczy.

Karcianka polega na jak najszybszym skończeniu zadań, czyli „wydostaniu” się z pokoju. Za każdą nieprawidłową odpowiedź, błędne rozwiązanie otrzymujemy minusowe punkty. W trakcie rozgrywki możemy też posługiwać się przedmiotami, które znaleźliśmy w czasie przeszukiwania „pokoju”. Nie jest jednak powiedziane, w którym momencie i ile razy się one przydadzą.

Mam wrażenie, że początkowe karty mają za zadanie zachęcić graczy do rozgrywki, bo zadania są proste i rozwiązuje się je szybko. Im bliżej końca, tym trudniej. Minusem dla mnie był fakt, że nie zaznaczono nigdzie, że niektóre zadania muszą poczekać aż rozwiążemy inne. Niby jest to dość logiczne, jeśli ktoś brał udział w escape roomach, jednak nie spodziewałam się tego w grze karcianej. Plusem jest na pewno fakt, że cała gra jest fabularyzowana. Rozgrywka jest niczym opowieść. Każdy tekst, który czytamy, opowiada o tym, co robią gracze, zwraca się do nich jak do grupy poszukiwaczy. To skraca dystans i angażuje w rozgrywkę.

Celem gry jest nauka współpracy, bowiem tylko działając wspólnie, można zakończyć rozgrywkę. Ciekawa jestem, jak wygląda zabawa w pojedynkę, bo i jedna osoba może spróbować swoich sił w grze, co wydaje mi się dość trudne. Karcianka uczy logicznego myślenia, pobudza kreatywność i spostrzegawczość, wymaga skupienia. Rozgrywka trwa około godziny, chyba że radzicie sobie dużo lepiej z zagadkami, wtedy czas się skraca. Niestety jest to raczej gra na raz, bo po poznaniu rozwiązań druga rozgrywka nie przyniesie już takich emocji.

Escape Room: Magiczna Sztuczka to ciekawa gra, w której podoba mi się mechanika. Trochę rozczarował mnie fakt, że nie było nigdzie powiedziane, że należy działać etapami, by zdobywać kolejne podpowiedzi i przejść do innych kart, jednak i tak sądzę, że to karcianka, w którą całkiem przyjemnie się grało. Podobno jest to jedna z prostszych w tej serii, jednak my się nad nią sporo głowiliśmy. Zabawa była super, a radość z poprawnych rozwiązań ogromna. Jeśli więc macie wolny wieczór i chcecie zmierzyć się z domową wersją escape roomu w papierowej formie, zachęcam.

10 komentarzy:

 1. Wygląda na interesującą. Może kiedyś zagram, zobaczymy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Od jakiegoś czasu mam tą grę na oku i pewnie wcześniej czy później zdecyduję się na jej zakup. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ostatnio zastanawiam się właśnie nad grami planszowymi, tak by spędzać wolny czas jesienno-zimowy z rodziną i zaoferować im coś innego niż komputer, telefon. Ta gra wydaje się być wprost dla nas, bo wszystko ostatnio lubujemy się w tego typu zagadkach, nawet mój 6-latek. Muszę chyba ją poszukać i zakupić.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przydałaby się dzisiaj taka gra, bo pogoda za oknem sama zaprasza żeby w taką karciankę zagrać. Recenzja super.

  OdpowiedzUsuń
 5. Grunt aby mieć frajdę i radochę z takiej gry.

  OdpowiedzUsuń
 6. W taki Escape room z chęcią bym zgrała. Lubię logiczne zagadki i gry karciane. To dobry pomysł nie tylko na wieczór bez prądu ale i grę na imprezie!

  OdpowiedzUsuń
 7. Super propozycja na wyjazd w gronie przyjaciół. Kiedy pogoda zawiedzie może to być rozwiazanie na fajne spędzenie czasu 🤔

  OdpowiedzUsuń
 8. Fajnie, że poziom trudności wzrasta im bliżej końca rozgrywki.

  OdpowiedzUsuń
 9. Kurcze! Bardzo mnie zaciekawiłaś! W coś takiego chętnie zagram z przyjaciółmi.

  OdpowiedzUsuń
 10. Widzę, że to propozycja, którą jak najszybciej powinna zainteresować się moja rodzina, świetny pomysł na grę, coś czuję, że będzie mnóstwo zabawy. :)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!