Była sobie dziewczynka, Piotr Dobry

Autor: Piotr Dobry
Tytuł
: Była sobie dziewczynka
Wydawnictwo
: TADAM
Liczba stron
: 56

Jak wyglądało życie dziewczynek setki lat temu? Jakie zabawki miały dziewczynki w starożytnej Grecji? Co robiły wieczorami młode Chinki? Jak wyglądało dzieciństwo w świecie Azteków? Czy córki w rodzinach Amiszów mają czas na zabawę? Czy współcześnie młode Afganki mają takie same prawa jak ich bracia? O tych i wielu innych rzeczach można przeczytać w książce Piotra Dobrego Była sobie dziewczynka.

Pozycja pokazuje kilka portretów typowej dziewczynki na przestrzeni wieków. Cofamy się do prehistorii i później przenosimy do kolejnych okresów i kultur, by móc porównać życie płci żeńskiej w tych czasach. Autor zaprezentował ciekawe historie, które zaczynają się w momencie narodzin i nadawania dzieciom imion, a potem przybliżył pierwsze lata życia dziewcząt. Nie zabrakło kwestii dotyczących zabawy czy pracy w młodym wieku, a także zakładania własnej rodziny.

Poza portretami dziewcząt są też portrety społeczności i kultur. Dowiadujemy się interesujących rzeczy o wierzeniach, zwyczajach, obyczajach i tradycjach. Na przykładzie wychowania i dorastania kobiet możemy obserwować, jakie było podejście do ról płciowych w dawnych czasach, widzimy, kto miał przypisane jakie zadania i kto mógł się kształcić.

Pozycja zawiera kilka opisów różnych dziewczynek. Są to uniwersalne portrety, które mają przybliżyć czytelnikowi charakter czasów i grup społecznych reprezentowanych przez dzieci. Każda postać otrzymała stronę A4 tekstu, więc nie jest go dużo. Szablon każdego opisu jest niemal taki sam, ale nie oznacza to, że książka była nudna i monotonna. Każda historia pokazywała coś innego, coś ciekawego, można się z nich było naprawdę wiele dowiedzieć.

Muszę przyznać, że większość opisów była przygnębiająca. Dziewczynki w dawnych latach nie miały łatwego życia. Ich dzieciństwo naznaczone było pracą, brakiem wygód, nawet w bogatych rodzinach nie zawsze doceniano je na tyle, by poświęcać im wystarczająco dużo uwagi. W większości dziewczynki w bardzo młodym wieku zostawały żonami. Wiem, że czasy były inne, jednak wiele z tych opisanych młodych kobiet nie była zadowolona z ożenku.

W książce, poza tekstem, mamy też ilustracje. Ich autorem jest Łukasz Majewski. Obrazki zajmują lewą kartę rozkładówki, dopełniają treść i prezentują dziewczynki opisywane w danym rozdziale. Muszę jednak szczerze przyznać, że ilustracje mi się nie podobały. Były zbyt kanciaste, czasem trudno było mi zidentyfikować wszystkie szczegóły.

Była sobie dziewczynka to poruszająca, ciekawa, mądra i wartościowa książka, która pokazuje życie i rolę kobiet na przestrzeni wieków. Dobrze, że taka pozycja powstała, bo można się z niej wiele dowiedzieć. Myślę, że to lektura dla nieco starszego czytelnika, do maluchów nie trafią te historie. Potrzebne są pewna wrażliwość i ciekawość świata, które spowodują, że czytelnik wyniesie z tej książki pewien przekaz i będzie mógł ją przemyśleć po odłożeniu na półkę.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa TADAM.

7 komentarzy:

 1. Wydaje mi się, że to bardzo wartościowa książka. Rozejrzę się za nią i być może kiedyś wykorzystam w pracy z dziećmi.

  OdpowiedzUsuń
 2. Widzę, że książka może stanowić doskonałą bazę do rozmów z dzieckiem, przemycenia cennych przesłań, od kobiecej strony, sam chętnie do niej zajrzę. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. uwielbiam takie książki, często czytam je córce <3

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię książki, które są wartościowe i przekazują coś ważnego :)

  OdpowiedzUsuń
 5. I takie książki są potrzebne. Bo nie dość że uczą to i dają nam oba z na całość. Dzięki czemu, większość doceni to co ma

  OdpowiedzUsuń
 6. Zainteresował mnie już tytuł tej książki, ukazująca kobiety. Myślę, że by mnie zainteresowała.

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka już nie dla mnie, ale po twojej recenzji wnioskuję, że to bardzo wartościowa książka.
  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!