Zagrajmy! – Hobbit. Wyprawa po skarb

Tytuł: Hobbit. Wyprawa po skarb
Producent
: FoxGames.pl
Wiek
: 8+
Liczba
graczy: 2

Wyrusz na wyprawę z Bilbem i krasnoludami, by zdobyć skarb i pokonać smoka. Uważaj po drodze, bo możesz spotkać orków, trolle i pająki. Zagraj w Hobbit. Wyprawa po skarb.

Gracze otrzymują swój pakiet kart po dwanaście postaci. Z talii wyjmują cztery z nich – to one będą jako pierwsze wybierane podczas rozgrywki. Na planszy układa się kolejno karty przeciwników z każdego z czterech etapów. Zadaniem graczy jest takie dobieranie swoich kart, by pokonać wrogów. Każdy z nich ma rysunek diamentów, które są wymagane do walki. Celem graczy jest zebranie jak największej liczby punktów, gra kończy się w momencie pokonania Bolga w ostatnim etapie gry.

Hobbit. Wyprawa po skarb nawiązuje oczywiście do twórczości Tolkiena. Pojawiają się dobrze znane czytelnikom i widzom postacie – Gollum, orkowie, trolle, jest też Smaug i jedyny pierścień. Ilustracje stworzył Tomasz Jędruszek. Trzeba przyznać, że naprawdę dobrze poradził on sobie z zdaniem, jednak można się też przyczepić do wyglądu orków, którzy nijak mają się do tego, co znamy z filmów. Tu to wojownicy, dość gibcy, którzy przypominają raczej muskularnych starożytnych żołnierzy niż obrzydliwe potwory ze Śródziemia.

Grę podzielono na cztery etapy, w każdym pojawiają się wrogowie o innej sile, która wyrażona jest w diamentach potrzebnych do ich pokonania. Diamenty dobiera się podczas wykładania kart z talii każdego gracza. Rozgrywka jest dynamiczna i niedługa. Wymaga jednak skupienia i przemyślenia strategii, ponieważ już w pierwszym etapie zwycięzca musi zdecydować się na krok, który może zaważyć na dalszej zabawie.

Gra jest oryginalna i pomysłowa, jednak ma też poważny błąd – instrukcję. W opisie gry nie ma większości zasad, przez co gra się trochę „na czuja”. Instrukcja nie jest obszerna, mogła zostać wzbogacona o jeszcze dwie strony, które rozwiewałyby wszystkie wątpliwości. Niestety tak się nie stało. Ta wada zepsuła mi rozgrywkę, bo nie znalazłam jasnych informacji na temat tego, co trzeba zrobić w jakichś sytuacjach, które co chwilę się pojawiały.

Hobbit. Wyprawa od skarb to gra, która uczy logicznego myślenia i planowania. Jest przeznaczona tylko dla dwóch graczy. Jesteśmy zmuszeni obserwować działania przeciwnika i wyciągać z nich wnioski. To też gra, która pozwala uczyć się rywalizacji, strategii i ryzykowania. Dobrze, że nawiązuje do dzieła Tolkiena, bo dzięki temu ma niepowtarzalny klimat i może zainteresować graczy nieznających jego twórczości do sięgnięcia po książki. Niestety niesmak po kiepskiej instrukcji pozostał i raczej nie wrócę do tego tytułu.

8 komentarzy:

 1. Tą grę mam na oku od jakiegoś czasu i myślę, że mimo tej kiepskiej instrukcji się na nią skuszęę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Chętnie weszłabym w grę przygotowaną w takich klimatach, jedne z tych, które najbardziej mnie cieszą, a instrukcję sami byśmy dopracowali. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Syn mojego brata ma tą grę i z tego co widziałam, jest bardzo interesująca i fajna

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajnie, że jest dla 2 graczy, grałabym z siostrą.

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajnie, że gra wymaga logicznego myślenia, można poruszać trochę szare komórki przy grze ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak ja dawno nie grałam w planszówki...

  OdpowiedzUsuń
 7. miałam okazję zagrać, ale niestety nie skończyliśmy rozgrywki, szkoda, bo przygoda była naprawdę fajna ;-)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!