Za zamkniętymi drzwiami, B.A. Paris

Autor: B.A. Paris
Tytuł: Za zamkniętymi drzwiami
Tytuł oryginalny: Behind Closed Door
Wydawnictwo: Albatros
Czas trwania: 7 godz. 55 min

Grace z pozoru ma wszystko – duży, ładny dom, oddanego, dobrze zarabiającego męża, spokojne życie, możliwość rozwoju pasji. Jednak to tylko maska dla znajomych, którzy nie mają pojęcia, że Jack wcale nie jest takim cudownym mężem, a jego żona wcale nie wygrała losu na loterii, wychodząc za niego. Grace nie może popełnić błędu w obecności obcych, kontaktować się samodzielnie z koleżankami, a jej życie to jedna wielka tragedia, która rozgrywa się za zamkniętymi drzwiami pięknego domu. Kobieta musi być jednak silna, bo nie jest sama – ma siostrę z zespołem Downa, którą musi ochronić przed losem, który sama wiedzie.

Za zamkniętymi drzwiami B.A. Paris to powieść, w której główną bohaterką i narratorką jest Grace. To młoda kobieta, która wiele poświęciła dla swojej siostry, Milly, by ta mogła się rozwijać i być samodzielna. Grace jest uczynna, ciepła, czuła i opiekuńcza, ale też ufna, a miłość do Jacka ją zaślepiła. Właśnie dlatego jej życie zmieniło się w koszmar.

Powieść ma dwa plany czasowe – pokazuje teraźniejszość i przeszłość. Dzięki temu wymieszaniu poznajemy lepiej bohaterkę i jej relacje z rodzicami, siostrą i ukochanym. Widzimy zmiany, jakie w niej zachodziły. Przy okazji zabieg ten buduje też napięcie podczas czytania, bo przerywa tok zdarzeń.

Głównym motywem powieści jest próba ucieczki od obecnej sytuacji. Związek Grace i Jacka to kłamstwo fundowane znajomym, by nie zburzyć obrazu idealnego mężczyzny, który z miłości do żony zrobi wszystko. Grace nie tylko chce uwolnić się od Jacka dla siebie, lecz ze względu na siostrę, która ma niedługo z nimi zamieszkać. Boi się, co może stać się Milly, gdy Jack będzie miał ją na wyciągnięcie ręki. Bohaterka znosi to, co dzieje się w jej domu właśnie dlatego, że musi być silna dla siostry. Czasami ma chwile słabości, zwątpienia, lecz myśl o Milly dodaje jej sił.

Mocną stroną książki jest przedstawienie tego, jak Jack zachowuje się w stosunku do żony. Zestawienie tego i jego stosunku do niej podczas spotkań z innymi ludźmi jest szokujące. To dobry gracz, który wie, że musi dbać o swój wizerunek. Piekło, które zgotował Grace w domu, to tylko część tego, co kobieta przeżywa. Znęcanie się psychiczne, różne formy zastraszania, wprowadzanie w błąd, celowe poniżanie – to właśnie Grace ma na porządku dziennym. Jack to wytrwany manipulator, który jak z rękawa sypie wytłumaczeniami na temat tego, dlaczego jego żona nie pracuje, nie odbiera telefonów czy nie spotyka się z przyjaciółkami na mieście.

Bardzo dobrze wykreowano również postać głównej bohaterki. Grace nie jest idealna. Zdarza jej się działać pod wpływem impulsu, emocje czasem biorą górę. To właśnie najbardziej bawi jej męża, lecz desperacja kobiety jest naprawdę ogromna. Z drugiej strony Grace chce chronić siostrę, więc musi nad sobą panować, co nie jest łatwe. Dowiadujemy się o jej relacjach z rodziną, widzimy, że to bardzo ciepła i opiekuńcza kobieta, która chciała mieć w kimś oparcie, lecz źle ulokowała uczucia.

Minusem w powieści jest na pewno przedstawienie motywów Jacka. Nie do końca przekonała mnie informacja, dlaczego to wszystko robi. Mogę zrozumieć, że nie było z nim wszystko dobrze, a potrzeba dostarczenia sobie bodźców ogromna, ale wyjaśnienie całej tej sytuacji po prostu… było kiepskie.

Niemniej Za zamkniętymi drzwiami to powieść wciągająca, intrygująca i naprawdę ciekawa. Dodatkowo plusem jest audiobook, który miałam okazję wysłuchać. Kolejny raz w przypadku książki Paris lektorką jest Ewa Abart, która doskonale interpretuje tekst. Ma przyjemny głos, nie nuży podczas słuchania. Potrafi wydobyć z tekstu emocje i wczuwa się w to, co czyta. Ogromna przyjemność słuchać jej pracy.

Za zamkniętymi drzwiami to porywający thriller, który trzyma w napięciu do ostatniej linijki. Historia nie pozwala się oderwać od czytania lub słuchania, a zaskakujące zakończenie jest świetnie przemyślane i skonstruowane. Dla mnie minusem było tylko wyjaśnienie zachowania Jacka, ale i to nie przyćmi tej naprawdę dobrej lektury. Dla fanów trzymających w napięciu książek pozycja obowiązkowa. 

8 komentarzy:

 1. Czytałam i mnie również podobała się książka. :) Główna i wciągająca fabula to faktycznie mocna strona książki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię kiedy powieści są osadzone w dwóch ramach czasowych, a tajemnica jest wyjaśniana krok po kroku :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa książka, wciągająca, intrygująca i dająca do myślenia.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam zamiar przesłuchać ją w audiobooku, bo nie znam jeszcze powieści autorki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam za sobą dwa tytuły autorki, które nie były najlepsze, ale po ten (najbardziej zachwalany) muszę sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
 6. Przyznam, że zaintrygowały mnie motywy Jacka. Skoro Cię nie przekonały, to musiały być... naciągane. Przeczytam, żeby dowiedzieć się, czy tak samo zareaguje

  OdpowiedzUsuń
 7. Słyszałam o tej książce i może kiedyś skuszę się ją przeczytać :D
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Niezwykle mocny, silnie oddziałujący, fascynujący i porywający thriller psychologiczny. Zagłębiając się w jego fabułę czujemy, że przeżycia i emocje głównej bohaterki przenikają do naszych zmysłów, wyzwalają nie tylko ogromne pokłady empatii i buntu, ale również ponurą refleksję, jak wiele takich przerażających historii może dziać się za zamkniętymi drzwiami w prawdziwym życiu. :)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!