Pokaż mi, Marcel Moss

Autor: MarcelMoss
Tytuł: Pokaż mi
Wydawnictwo: Filia
Liczba stron: 382

Łukasz ma z pozoru wszystko – kochającą narzeczoną, stabilny związek, dobrą pracę. To mu jednak nie wystarcza. Gdy zaczynają się pojawiać problemy, przyjaciel namawia Łukasza do zainstalowania aplikacji randkowej Pokaż mi, w której może flirtować z Królową i oderwać się od trosk. Na początku mężczyzna podchodzi do tej zabawy sceptycznie, jest ostrożny, lecz z czasem zaczyna angażować się w internetową znajomość. Wykonuje polecenia Królowej, zwierza się jej, chce się do niej zbliżyć. Niestety okazuje się, że niewinny flirt ma drugie dno…

Pokaż mi Marcela Mossa to thriller, w którym głównym bohaterem i narratorem jednocześnie jest Łukasz. To młody mężczyzna, który ma kochającą partnerkę i niezłe zarobki, jednak z czasem to wszystko zaczyna go nudzić i przytłaczać. Postanawia, za namową kolegi, wdać się w niezobowiązujący flirt w aplikacji randkowej. Łukasz jest dość ostrożny, stara się nie ujawniać szczegółów, które pozwoliłyby go rozpoznać komukolwiek. Jednak im bardziej angażuje się w internetową relację, tym bardziej zaniedbuje to, co ma obok siebie na co dzień. Łukasza czasem nie za bardzo da się lubić. Nie grzeszy wiernością, kłamie, imprezuje, zostawiając swoją narzeczoną samą, nie dba o nią. Nie do końca wie, czego chce od życia i ciągle szuka wrażeń.

Główne tematy w książce są dwa. Oba się jednak ze sobą łączą i można je traktować jako jeden. Po pierwsze już na początku dowiadujemy się, że Łukasz wpadł w kłopoty przez korzystanie z aplikacji i stara się z nich wydostać. Odnosi się jednak wrażenie, że sytuacja jest patowa. Po drugie przedstawia się czytelnikowi początek przygody głównego bohatera z Pokaż mi. Widzimy, że jest ostrożny i nieufny, ale z czasem poświęca coraz więcej czasu flirtowi.

Autor porusza w książce kwestię korzystania z aplikacji randkowych. Pokazuje, że logują się na nich często osoby, które są w związkach i szukają po prostu przygody i adrenaliny. Nie zabrakło wątków związanych ze zdradą i wiernością. Ciekawostką są też krótkie informacje na początkach rozdziałów dotyczące życia seksualnego i aktywności randkowej w sieci ludzi z całego świata. Niektóre z nich były dość intrygujące.

Pojawiają się w powieści również tematy stalkingu i szantażu. Nie są one nazwane wprost, szczególnie ten pierwszy, jednak trzeba przyznać, że podczas lektury właśnie te dwie rzeczy uderzają czytelnika. Nigdy nie wiemy, kto jest po drugiej stronie ekranu, dlatego należy być ostrożnym. I taki na początku był też główny bohater. Z czasem jednak Łukasz pozwalał sobie na więcej, zaangażował się, zaufał poznanej w sieci osobie, której nie widział i o której nic nie wiedział. Dał się ponieść emocjom i właśnie to wykorzystała Królowa. Poznała jego sekrety i mogła żądać od mężczyzny wykonywania coraz śmielszych zadań, wiedząc, że musi się on zgodzić, bo inaczej może wiele stracić.

Zupełnie jak w przypadku poprzedniej książki Mossa, którą czytałam, czyli Nie patrz, tak i tu mamy kilka planów czasowych. Niektóre oddalone są od siebie zaledwie o kilka tygodni. To ciekawy zabieg, który uzmysławia czytelnikowi, jak szybko pewne sprawy mogą zmienić się na gorsze. Dzięki temu, że na początku pokazano Łukasza, który wprost mówił, że ma kłopoty, kolejne rozdziały sprawiały, że czytelnik nie mógł się doczekać, aż dowie się, co się stało, że główny bohater znalazł się właśnie w tym miejscu.

Autor świetnie buduje atmosferę i napięcie. Przerywa tekst w odpowiednim momencie i cofa się do wcześniejszych wydarzeń, by pokazać coś, co potem na pewno będzie miało znaczenie. Wiedząc, że u Mossa wszystko jest możliwe, czytelnik śledzi treść bardzo uważnie i stara się zapamiętać wszystkich bohaterów, bo mogą mieć oni wpływ na dalsze losy Łukasza. Tym razem nie udało mi się odgadnąć, jak rozwiążą się niektóre wątki. Byłam zaskoczona zakończeniem i muszę przyznać, że bardzo mi się ono podobało.

Pokaż mi to thriller, który wciąga i trzyma w napięciu. Jest świetnie napisany, intryga jest poprowadzona tak, że trudno domyślić się rozwiązania. Temat jest ciekawy, nie można się oderwać od książki. Jestem pod wrażeniem i gorąco wam polecam.

 

Książka znajduje się w sekcji Nowości księgarni TaniaKsiazka.pl


11 komentarzy:

 1. Mam ochotę na książkę tego autora!

  OdpowiedzUsuń
 2. Brzmi ciekawie, a do tego autor porusza naprawdę aktualne tematy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Na pewno kiedyś sięgnę po tę książkę 📚

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem ciekawa połączenie gatunkowego zastosowanego w tej książce, dlatego na pewno po nią sięgnę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam tę książkę. Od razu po przeczytaniu pobiegłam zamówić kolejne pozycje tego autora :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam w planach zakup kilku thrillerze na jesienne wieczory, ponieważ latem sięgam po lżejsze książki. Ten tytuł jest już na liście i chyba zamówię go sobie wcześniej. Jestem bardzo zaintrygowana.

  OdpowiedzUsuń
 7. Przyznam, że bardzo chciałam ten tytuł przeczytać, ale niestety się nie załapałam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam Nie odpisuj i Nie patrz, podobały mi się bardzo. Pokaż mi mam w planach. Słyszałaś już zapowiedź kolejnej księzki autora?

  OdpowiedzUsuń
 9. Myślę że książka warta przeczytania

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja dopiero zaczynam swoją przygodę z autorem, a pierwszą książką, którą przeczytałam jest "Utraceni". Bardzo mi się spodobała, więc myślę, że i na tę się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!