Od złości do radości, Holde Kreul

Autor: Holde Kreul
Tytuł: Od złości do radości
Pełny tytuł: Od złości do radości. Jak rozpoznawać i okazywać uczucia
Tytuł oryginalny: Ich und meine Gefuhle
Wydawnictwo: Jedność
Liczba stron: 36

Dzieci nie zawsze wiedzą, jak radzić sobie ze swoimi uczuciami. Obserwują dorosłych, ale nie są w stanie rozszyfrować niektórych emocji, zresztą rodzice czy dziadkowie często ukrywają to, co czują. Maluchy wiedzą, że gdy się cieszą, śmieją się, a gdy są smutne mogą płakać. Jak sobie radzić z uczuciami, gdy nie jest łatwo ocenić, skąd się biorą?

Od złości do radości Holde Kreul to książka dla najmłodszych, która pokazuje różne oblicza emocji i uczuć. Każda strona książki to duża ilustracja i zaledwie 2-3 zdania tekstu, które opisują jakiś stan psychiczny. Pokazano też różne zachowania związane z tymi uczuciami.

Książka ma na celu przybliżenie małym czytelnikom różnych emocji. Dzieci odczuwają coś, co nie zawsze są w stanie określić. Ten wachlarz zaprezentowano też w książce. Pokazano, że smutek może wiązać się z płaczem, strach z próbą ukrycia się, a złość z krzykiem. Krótkie opisy stanów, w jakich znajdują się bohaterowie książki – rówieśnicy czytelników, co jest dużym plusem – pozwalają na zapoznanie się z niektórymi emocjami. Nie jest ich za dużo, pokazano głównie podstawowe jak strach, złość, zazdrość, radość czy smutek. Nie jest to jednak zarzut w stosunku do tej pozycji – temat uczuć nie jest łatwy, a książka ma tylko zarysować tę tematykę i być pomocną przy rozmowie o tym, co dziecko czuje.

Od złości do radości zilustrowała Dagmar Geisler. Obrazki jej autorstwa są kolorowe i ładne, na pewno spodobają się najmłodszym. To one odgrywają tu najważniejszą rolę, bo to na nich skupia się prezentowanie różnych emocji. Podczas wspólnej lektury można pokazywać dziecku ilustrację i poprosić o odgadnięcie, o jakim uczuciu jest teraz mowa.

Od złości do radości to lektura w sam raz dla najmłodszych czytelników, którzy chcą zrozumieć, co czują. Pokazane tu stany są dobrym pretekstem do dalszej rozmowy po skończonej lekturze. Myślę, że książka pomoże rodzicom w pokazaniu swoim pociechom, że można czuć wiele różnych rzeczy i różnie na nie reagować. Dlatego jeśli szukacie pozycji, które pomoże maluchom oswoić się z emocjami, powinniście sięgnąć po tę książkę.

7 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawa książka, fajnie, ze przybliża dzieciom jak radzić sobie z emocjami, zwłaszcza takimi trudnymi jak złość.

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że takie publikacje są dla nas (i naszych pociech) niekiedy bardzo ważne.

  OdpowiedzUsuń
 3. Podoba mi się bardzo ta książeczka. Chętnie ją poczytam z córką

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny tytuł książki, a sama książka warta polecenia znajomym :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo mi się podoba charakter tej książki

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię książki o emocjach i uczuciach, szczególnie te skierowane do małego czytelnika. Będę miała ten tytuł na uwadze przy kolejnych książkowych zakupach.

  OdpowiedzUsuń
 7. Praca nad emocjami nie należy do łatwych, dlatego warto od najmłodszych lat rozmawiać o uczuciach z dziećmi, o tym jak można sobie z nimi radzić. :)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!