Rozgwiazdo, gdzie jesteś?, Stephane Barroux

Autor: Stephane Barroux
Tytuł: Rozgwiazdo, gdzie jesteś? 
Wydawnictwo: Dwukropek
Liczba stron: 24

W oceanie znajduje się wiele stworzeń. Czy uda się odnaleźć wśród nich rozgwiazdę, ośmiornicę i błazenka? Czy pośród innych kolorowych ryb łatwo będzie rozpoznać, które z nich należy wskazać? A co się stanie, gdy oprócz ryb w ocealnie zaczną się pojawiać też inne rzeczy, które nie należą do tego podwodnego świata?

Rozgwiazdo, gdzie jesteś? Stephane’a Barrouxa to książeczka dla najmłodszych. Składa się w większości z rysunków. Jedyny tekst, który w niej wydrukowano, opisuje ryby, które należy odnaleźć na kartach tej pozycji.

Z obrazków autorstwa Barrouxa można zbudować opowieść. Niepotrzebne są słowa i tekst. Widzimy, że w oceanie zaczynają pojawiać się śmieci. Z każdą kartą jest ich coraz więcej, aż w końcu wypychają one zwierzęta poza margines. Nie można tego tak zostawić. Skoro ludzie pozbyli się śmieci, wrzucając je do oceanu, ryby postanawiają je oddać i wypychają je na ląd.

Z jednej strony książeczka jest przeznaczona do zabawy, ponieważ dzieci mają za zadanie odszukać na każdej stronie trzy stworzenia. Muszą wskazać, gdzie znajdują się rozgwiazda, błazenek i ośmiornica. Z drugiej jednak strony książka ma też walor edukacyjny. Pokazuje dzieciom, jak ludzie zanieczyszczają oceany, uwrażliwia na problem zaśmieconego środowiska i wypychania zwierząt z ich naturalnego środowiska. Każda karta pokazuje, jak sytuacja się pogarsza.

Obrazki są kolorowe, proste i bardzo ładne. Przyciągają spojrzenie i na pewno spodobają się maluchom. W przeciwieństwie do śmieci, które są ciemne, mają brzydkie kolory, ryby posiadają wiele barw i po prostu cieszą oko. W tej kolorowej feerii trudno czasem od razu odszukać konkretne gatunki, które maluch ma wskazać.

Rozgwiazdo, gdzie jesteś? to pozycja dla najmłodszych, przy której nie tylko będą się dobrze bawić, lecz także się czegoś nauczą. To książka, która daje do myślenia i może przyczynić się do zmiany nawyków i większego zwracania uwagi na to, co robimy. Myślę, że jest świetnym pretekstem do wspólnej rozmowy na temat zanieczyszczenia środowiska.

 

7 komentarzy:

 1. Moja młodsza córka uwielbia wszystkie tytuły, w których może znaleźć rybki, więc myślę, że i ten byłby dla niej idealny :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Super propozycja dla najmłodszych czytelników. Jak tylko napotkam ją w bibliotece, od razu wypożyczę. Sama z ciekawości na nią zerknę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To tak jak ja, nie ograniczam się tylko do książek przeznaczonych dla starszych czytelników, sympatycznie chwytam za te, które młodym sprawiają tyle radości poznania. :)

   Usuń
 3. Świetna książeczka, choć żałuję, że nie zdradziłaś, jak wygląda wnętrze książeczki. Lubię wiedzieć, jak wygląda "środek", wtedy mam pewność, czy chcę ją kupić, czy nie. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przecież są prawa autorskie. Nie mogę bez zgody wydawnictwa robić zdjęć środka.

   Usuń
 4. Bardzo cieszą takie publikacje skierowane do najmłodszego pokolenia, uświadamianie konieczności ochrony środowiska naturalnego, niezwykłego piękna przyrody, procentuje w dorosłości. :)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!