5 powodów, dla których warto odwiedzić bibliotekę


Wiem, że wielu z was nie korzysta z bibliotek. Niektórzy przyznają, że przerażają ich terminy i kary za przetrzymanie książek, inni twierdzą, że nie lubią i wolą mieć własne książki na półkach. Przedstawię wam dziś pięć powodów, dla których warto korzystać z bibliotek. Może to was przekona.

 

Pomocny pracownik

Czasem jest tak, że nie do końca wiemy, na co mamy ochotę i wtedy z pomocą może przyjść bibliotekarz. Kto jak nie on wie, co się czyta, co może się nam spodobać, co teraz jest często wypożyczane i chwalone. Może też dla nas wyszperać pozycję, która jest nieco zapomniana, ale bardzo wartościowa. Warto korzystać z jego wiedzy i doświadczenia.

 

Nie tylko książki

Pewnie niewielu z was wie, że biblioteka ma bogate zbiory i nie składają się na nie jedynie książki. Do dyspozycji czytelników często są też audiobooki, filmy, czasopisma, a nawet gry planszowe i płyty z muzyką. Można tu też zdobyć kody do Legimi czy wziąć udział w wielu interesujących warsztatach i zajęciach.

 

Ogromny wybór

Biblioteki, nawet małe, mają naprawdę duży wybór ciekawych, pouczających pozycji i na pewno każdy znajdzie tu coś dla siebie. Wystarczy tylko pogrzebać między półkami lub poprosić o pomoc bibliotekarza.

 

Za darmo

Korzystając z biblioteki, oszczędzasz. Nie musisz wydawać pieniędzy na książki, które nie wiesz, czy ci się spodobają. Możesz przeczytać pozycję za darmo, a potem ewentualnie kupić sobie własny egzemplarz danej książki.

 

Miejsce otwarte

Tak naprawdę do biblioteki można wpaść nie tylko po książki. Można tu pobyć wśród książek, porozmawiać z innymi czytelnikami, poznać ofertę kulturalną, obejrzeć wystawę. To miejsce, w którym przyjemnie po prostu pobyć.

 

Zgadzacie się? Zaglądacie do bibliotek? Dołączcie do akcji #wypożyczamzbiblioteki.

9 komentarzy:

 1. Uwielbiam wpadać do bibliotek nie tylko w moim mieście, czasem nawet jak tylko na kilka dni gdzieś zamieszkam, to korzystam z lokalnych bibliotek. Najczęściej sięgam w nich po literaturę naukową i popularnonaukową, na wiele perełek można trafić.

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam tą niesamowitą atmosferę biblioteki. Mogłabyś tam spędzać bardzo dużo czasu. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie nie trzeba specjalnie namawiać na korzystanie z zasobów bibliotecznych. Uwielbiam chodzić do bibliotek, porozmawiać, poszperać i odnajdywać skarby.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jako dziecko korzystałam z biblioteki non stop. Moja rodzina nie widziała sensu w kupowaniu książek, których i tak nie czytałam więcej niż raz. Potem odkryłam ebooki i do biblioteki chodziłam jedynie po lektury, których nie znalazłam na Wolnych Lekturach. Odkąd prowadzę bloga nie bywam w bibliotece, ponieważ mam tak dużo tytułów ze współprac, że po prostu nie ma sensu wypożyczać kolejnych.

  OdpowiedzUsuń
 5. Niestety w moim mieście brakuje czytelni do której można by pójść z laptopem i popracować, a szkoda, bo to świetna sprawa, szczególnie dla studentów.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zgadzam się w 100%, choć teraz już od wielu lat bibliotek nie odwiedzam. Kiedyś, za czasów szkolnych często chodziłam i wypożyczałam książki, teraz mam raczej swoje, ewentualnie pożyczone od znajomych :)

  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Tak ;) Teraz przez pandemię nie miałam takiej możliwości, ale mam jedna ulubioną Panią, której zawsze podrzucam nowinki książkowe ;) I drugą Panią z biblioteki w mojej starej szkole, którą też odwiedzam regularnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. A ja nadal nie jestem przekonana do bibliotek i raczej nie zacznę z nich korzystać. Wolę mieć swoje książki, kupuję tylko te, które na pewno mi się spodobają, więc nie boję się pieniędzy wyrzuconych na coś kiepskiego. No i raczej lepiej znam swój gust od pań bibliotekarek, więc sama bez problemu coś dla siebie zawsze wyszukam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. nie mam kiedy odwiedzić biblioteki, ale jakiś czas temu wybrałam się z dzieciakami, bardzo mnie ucieszyło, że
  moja biblioteka ma tak bogatą dziecięcą bibliotekę

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!