Królewna, Roksana Jędrzejewska-Wróbel

Autor: Roksana Jędrzejewska-Wróbel
Tytuł: Królewna
Wydawnictwo: Bajka
Liczba stron: 32

Pewnego dnia na zwykłym podwórku pojawia się Królewna. Dzieci, które się tu bawią, są zaskoczone, ale uznają, że to na pewno omam bajkowy powstały w skutek zbyt wielu przeczytanych opowieści. Jednak gdy Królewna nie znika, zaczynają się zastanawiać, skąd się wzięła i czego od nich chce.

Królewna Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel to krótka opowieść dla najmłodszych. Dzieci są również bohaterami tej książki. Można je podzielić na dwie grupy. W jednej jest tytułowa Królewna, czyli smutna, samotna, wystrojona dziewczynka, która stoi na uboczu. W drugiej są dzieci, które bawią się, przepychają, brudzą i dokazują.

Opowieść pokazuje, jak smutne jest życie Królewny. Dziewczynka ma bogatych, zapracowanych i zabieganych rodziców, którzy próbują zastąpić jej siebie prezentami, lalkami i opiekunkami, ale nie poświęcają jej uwagi. Gdy Królewna spotyka inne dzieci, jest zaskoczona. Nie wiedziała, że można bawić się z rówieśnikami, że ktoś może się z nią nie zgadzać, a zwykła plama na ubraniu może sprawić tyle radości. To wszystko omija ją w domu, gdzie musi być grzeczna i cicha. Nie ma też żadnych obowiązków, ponieważ wszyscy robią wszystko za nią.

Książka pokazuje nie tylko, jak samotne czuje się dziecko, które nie ma uwagi rodziców, lecz także jak ważne jest przebywanie wśród rówieśników. Dziewczynka zaprzyjaźnia się z dziećmi z podwórka, nie czuje się od nich lepsza, wręcz przeciwnie. Podziwia ich wyobraźnię, szczerość i naturalność, a to, co sama posiada, traktuje jako coś, co nie daje jej szczęścia. I tego też uczą się dzieciaki, które spotyka.

Królewna jest pięknie wydana. Po pierwsze ma prześliczną okładkę, która przyciąga wzrok. Ilustracje Marianny Oklejak są kolorowe, mają sporo detali, ale nie przetłaczają – chociaż niektóre wzory są dość wyraziste, a dobrane do nich barwy jeszcze wzmacniają to wrażenie. Obrazki są różnorodne – jedne są bardziej bogate, inne tylko mają za zadanie pokazać jakiś element związany z opowiadaną historią. Także font użyty do wydrukowania tekstu jest nietypowy – nie tylko ma duży rozmiar dostosowany do potrzeb młodych czytelników, lecz także nie jest to typowy krój, który znamy z powieści dla dorosłych. Zdarza się też, że pewne rzeczy są wydrukowane większym rozmiarem niż reszta tekstu.

Królewna to mądra opowieść, która zwraca uwagę rodziców na to, że dzieci potrzebują ich w życiu bardziej niż nowej zabawki. Jest też pięknie wydana, co w przypadku książek dla najmłodszych czytelników ma ogromne znaczenie. Polecam serdecznie nie tylko jako lekturę dla dzieci, lecz także jako refleksję dla ich rodziców.

8 komentarzy:

 1. Dobrze, że wychodzą takie refleksyjne książki, które dają rodzicom do myślenia. Bo czasami jak widzę podejście niektórych do ich pociech, to załamuję ręce.

  OdpowiedzUsuń
 2. Moją uwagę przyciągnęła gra w klasy z okładki - teraz już bardzo mało popularna wśród dzieci. Muszę nauczyć jej swoje córki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna książka jak tak czytam Twoją opinię. Wpisuję na listę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Super książeczka dla młodszych, szczególnie dla dziewczynek. Jaka szkoda, że mam młodszego synka, bo on nie gustuje w takich babskich historiach, a córka 12 letnie to już wcale.

  OdpowiedzUsuń
 5. Przyznam, że zawsze zastanawiam się, czemu brak poświęcaniu uwagi przypisuje się zazwyczaj bogatym rodzicom, a nie dostrzega, że biedni w pogoni za zaspokojeniem podstawowych potrzeb rodziny też tego czasu nie są w stanie wygospodarować. Samotność dzieci przeraża.

  OdpowiedzUsuń
 6. Taka bardzo życiowa opowieść myślę że warto sięgnąć po tę książeczkę

  OdpowiedzUsuń
 7. Myślę, że to może być idealna historia do wspólnego czytania :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Wspaniala ksiazka. Najlepiej by bylo, gdyby rodzice, ktorzy nie maja czasu dla swoich dzieci przeczytali ja, zeby w koncu zdac sobie z tego sprawe.... Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!