Bałaganiaki, Agnieszka Zimnowodzka

Autor: Agnieszka Zimnowodzka
Tytuł: Bałaganiaki
Wydawnictwo: Kocur Bury
Liczba stron: 24

W miejscowości o nazwie Humorki mieszka rodzina Bałaganiaków. Żyją w brudzie, nie przeszkadzają im rozrzucone rzeczy, książki walające się po podłodze i znajdowane wszędzie ubrania. Nawet ich pies dobrze czuje się w tym bałaganie i sam czasem coś donosi do śmieci. Czy Bałaganiakowie zmienią swoje przyzwyczajenia?

Bałaganiaki Agnieszki Zimnowodzkiej to książeczka dla najmłodszych z serii Humorki. Bohaterami tej pozycji jest tytułowa rodzina, która lubi swój domowy rozgardiasz i nie martwi ich to, że w mieszkaniu tworzą się górki śmieci.

Książeczka pokazuje krótką historię rodziny, która uwielbiała bałagan. Nie przejmowali się rozrzuconymi rzeczami i rozgardiaszem. Ich bałagan miał kilka stopni rozwoju i żaden z nich nie był wystarczający, by zmusić ich do posprzątania. Jednak gdy pewnego dnia w ich domu nastał porządek, wszyscy byli zdziwieni. Książka pokazuje głównie życie w takim zabałaganionym domu, lecz także zwraca uwagę na zmianę przyzwyczajeń i na to, że czasem można pozwolić sobie na drobny nieporządek.

Seria Humorki to cykl książeczek dla dzieci, w których opisano fikcyjne miasteczko o tej samej nazwie, a w nim różne rodziny o różnych charakterach i przyzwyczajeniach. Wśród nich są m.in. Zdziwionki, Wścibionki czy Śmiechołki. Każda książeczka opowiada o innym humorze i przedstawia ciekawe historie z nim związane. Mimo że czasem zaprezentowane nastroje nie są pozytywne, to opisano je w dowcipny sposób, który sprawia, że nie można się nie uśmiechnąć. Bałaganiaki natomiast zwracają uwagę na siłę przyzwyczajeń i na to, że zawsze można zmienić swoje zachowanie i styl życia, a nawet namówić do tego innych.

Ilustracje w Bałaganiakach są autorstwa Małgorzaty Kwapińskiej. Jej kreska jest przyjemna w odbiorze, obrazki są kolorowe i ładne. Na pewno przyciągną wzrok młodych czytelników. Podoba mi się, że czasem ilustracja zajmuje całą stronę, a czasem jest tylko dodatkiem do tekstu – na przykład prezentuje różne stany bałaganu w domu tytułowej rodzinki.

Książka skierowana jest do najmłodszych i na pewno się im spodoba. Jest kolorowa i zabawna, ładnie wydana, tekstu nie jest dużo, więc nawet dzieci, które dopiero zaczynają samodzielną naukę czytania poradzą sobie z jego przyswojeniem. Przy okazji to naprawdę mądra seria, która być może będzie przyczynkiem do rozmowy z maluchami na temat różnych nastrojów i zachowań. Serdecznie polecam.

 

6 komentarzy:

 1. Pomysł na książkowy prezent podchwytuję, mam kogo obdarować takim podarunkiem, a widzę, że ciekawe przesłania kryją się na stronach, młodzi czytelnicy chętnie będą je odkrywać. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Sympatyczny piesek na okładce :) Ciekawa lektura dla najmłodszych.

  Pozdrawiam,
  Karolina z TAMczytam

  OdpowiedzUsuń
 3. W zupełności się z tym zgadzam, że drobny nieporządek jeszcze nikomu nie zaszkodził i warto od czasu do czasu pozwolić sobie na to małe szaleństwo, jednak kiedy bałagan przechodzi pewne pojęcie, wtedy już się robi niemiło.
  Dobrze, że istnieją tego typu historie, które pozwalają dojrzeć, że istnieją różni ludzie. Pokazują, iż choć wszyscy jesteśmy ludźmi, każdy ma swoje upodobania i kaprysy, a to jest ważne, aby małe dzieci to odkrywały.

  OdpowiedzUsuń
 4. nie wiedziałam, że to seria, ojj widzę, że jest co nadrabiać! koniecznie chociaż Bałaganiaki !

  OdpowiedzUsuń
 5. O kolejne super książeczki dla najmłodszych. Tytuł oraz serię już zapisuję, bo mój synek uwielbia książki tak, jak ja.

  OdpowiedzUsuń
 6. Myślę, że maluchom się spodoba, zwłaszcza za przyciągającą wzrok kreskę :)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!