Dąsacze, Agnieszka Zimnowodzka

Autor: Agnieszka Zimnowodzka
Tytuł: Dąsacze
Wydawnictwo: Kocur Bury
Liczba stron: 24

W miejscowości o nazwie Humorki mieszka rodzina Dąsaczy. Każdy z nich obraża się codziennie z byle powodu i to nie tylko na siebie nawzajem! Tata potrafi być tak nadąsany, że wąsy mu się prostują, a wtedy współpracownicy wiedzą, że lepiej do niego nie podchodzić. Także mała panna Dąsaczynka ma dąsy, które drażnią sąsiadów. Czy uda się ją z tego wyleczyć?

Dąsacze Agnieszki Zimnowodzkiej to książeczka dla najmłodszych z serii Humorki. Bohaterami tej pozycji jest tytułowa rodzina Dąsaczy, która obraża się i złości bez powodu.

Książeczka pokazuje krótką historię rodziny i próbę wyleczenia Dąsaczynki z jej złego humoru. Opowieść jest niedługa i przedstawia różne odcienie dąsania. Dzięki temu młodzi czytelnicy wiedzą, czym jest ten stan i jak można mu zaradzić. Poznają też całkiem sympatyczną historię Dąsaczy, którzy mimo swojego zachowania są ciekawą rodziną, która potrafi się wspierać w trudnych chwilach.

Seria Humorki to cykl książeczek dla dzieci, w których opisano fikcyjne miasteczko o tej samej nazwie, a w nim różne rodziny o różnych charakterach. Wśród nich są m.in. Zdziwionki, Wścibionki czy Śmiechołki. Każda książeczka opowiada o innym humorze i przedstawia ciekawe historie z nim związane. Mimo że czasem zaprezentowane nastroje nie są pozytywne, to opisano je w dowcipny sposób, który sprawia, że nie można się nie uśmiechnąć.

Ilustracje w Dąsaczach są autorstwa Małgorzaty Kwapińskiej. Jej kreska jest przyjemna w odbiorze, obrazki są kolorowe i ładne. Na pewno przyciągną wzrok młodych czytelników. Podoba mi się, że czasem ilustracja zajmuje całą stronę, a czasem jest tylko dodatkiem do tekstu – na przykład prezentuje różne stany wąsów taty Dąsacza.

Książka skierowana jest do najmłodszych i na pewno się im spodoba. Jest kolorowa i zabawna, ładnie wydana, tekstu nie jest dużo, więc nawet dzieci, które dopiero zaczynają samodzielną naukę czytania poradzą sobie z jego przyswojeniem. Przy okazji to naprawdę mądra seria, która być może będzie przyczynkiem do rozmowy z maluchami na temat różnych nastrojów i zachowań. Serdecznie polecam.

 

8 komentarzy:

 1. Ciekawa pozycja,normalnie coś dla mnie :P

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawa propozycja :) Fajnie, że powstają tego typu książki, pomagają dziecku oswoić się z trudnymi emocjami i podpowiadają jak je opanować

  OdpowiedzUsuń
 3. Rewelacja, musze ją koniecznie kupić i poczytać z moją córką, bo ostatnio często ma "focha". Niestety

  OdpowiedzUsuń
 4. ekstra jest ta książeczka! mega mi się widzi :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Brzmi jak historia, która bardzo spodobałaby się mojej młodszej córeczce :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie słyszałam wcześniej o tej książeczce, a wydaje się, że powinnam wciągnąć młodych czytelników, będę miała na uwadze podczas kompletowania książkowych prezentów. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie słyszałam o tej książce wcześniej. Ma super tytuł. Jest zabawna i kolorowa, więc powinna zaciekawić dzieci.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie słyszałam o tej ksiażce, ale myślę, ze byłaby idealna dla mojej Zośki - wiecznie nadąsane dziecko :D Ostatnio bardzo chętnie sięga po ksiażki fantasy - https://magazyn.ceneo.pl/artykuly/dobre-ksiazki-fantasy i może ta też przypadłąby jej do gustu.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!