Na rosyjskim dworze – Wielka

Katarzyna zostaje wydana za mąż za cesarza Rosji, Piotra. Młoda kobieta liczy, że jej związek z nim będzie pełen miłości i namiętności. Jednak jej oczekiwania nijak się mają do prawdy. Piotra nie interesują romantyczne uniesienia, wystarczy mu kochanka, a rozrywkę zapewniają mu gnębienie poddanych i pijaństwo. Czy niewinna Katarzyna podporządkuje się rozkapryszonemu mężowi?

Wielka to serial o carycy Katarzynie. Pierwszy sezon to dziesięć odcinków, które tylko momentami nawiązują do prawdziwej historii sławnej władczyni Rosji. Serial inspiruje się jej życiem, jednak wiele razy podkreśla się, że jest to obraz, którego fabułę podkoloryzowano.

ównym tematem serialu jest życie Katarzyny w Rosji. Kobieta marzyła o wielkiej miłości i władzy, ale na dworze męża nie jest traktowana poważnie. Także „ukochany” małżonek lekceważy ją, otwarcie zdradza, a obowiązek małżeński wykonuje szybko i bez uczucia. Katarzyna poznaje prawdziwą naturę Piotra i zaczyna go nienawidzić. Jest okrutny, poniża ludzi, uważa siebie za najmądrzejszego, a co najgorsze – nie obchodzi go los kraju.

Drugim ważnym tematem serialu jest planowany przez Katarzynę zamach stanu. Chce ona obalić Piotra, zabiera się do tego jednak dość opieszale. Postanawia zdobyć sojuszników i przekonać ich do swojej wizji Rosji. Sama jednak jest bardzo młoda i niewiele w życiu widziała – włączenie z Rosją, którą poznaje jedynie przez salonowe pogaduszki. Kobieta musi mierzyć się z pogardliwością dworzan, niezrozumieniem zasad miejsca, w którym przyszło jej mieszkać i związkiem, który ją rozczarował. Jej wizja zmian w Rosji to czysta utopia. Niemniej Katarzyna wierzy, że uda jej się dokonać to, co zaplanowała.

Jest też wątek miłosny. Z jednej strony Katarzyna ma męża, który romansuje z inną kobietą. Z drugiej kochanka również jest w związku. Ten miłosny trójkąt jest zabawny podczas oglądania, lecz z czasem wydaje się widzowi też bardzo bolesny. Car wykorzystuje bowiem żonę przyjaciela, a ten na to wszystko patrzy i udaje, że jest mu to obojętne. Sama Katarzyna, za przyzwoleniem Piotra, także może mieć partnera na boku, by nie czuć się samotną i niespełnioną. Władca wybiera jednak takiego mężczyznę, by ten nie tylko zadowolił Katarzynę, lecz także był bezpłodny. Te dziwne układy mają swoje drugie dno – kochanka Piotra próbuje wmówić mężowi, że dzięki tej sytuacji są blisko cara i jest im on łaskawy. Natomiast kochanek Katarzyny pokazuje jej, jak może wyglądać bliskość osób, które się lubią i sobie ufają.


W serialu nie brakuje czarnego humoru. Są intrygi, które swoim skomplikowaniem i udawaniem sprawiają, że widz nie może się oderwać od oglądania. Są też sceny, które ośmieszają Piotra i jego politykę, niewiedzę i zachowanie. Wielka to połączenie komedii i serialu kostiumowego. Historia pokazana w obrazie to raczej zlepek pewnych faktów, ale i tak można się przy tym świetnie bawić. Co najbardziej jednak uderzające – podczas seansu z jednej strony śmieszy nas jakaś sytuacja, by za chwilę przerazić swoim dość brutalnym rozwiązaniem. Na przykład gdy Katarzyna pojechała na front, by wesprzeć dobrym słowem żołnierzy, widok rannych wystraszył ją. Groteskowo wyglądała pięknie odziana władczyni rozdająca słodkości wojakom, który byli umorusani we krwi.

Wielka to świetnie nakręcony serial, który ogląda się z przyjemnością. Jest to na pewno zasługa obsady. Tytułową rolę otrzymała Elle Fanning, która jako Katarzyna była słodka, niewinna, urocza, dziewczęca. W scenach, gdzie planowała morderstwo męża, jej delikatna uroda stanowiła zabawny kontrast z wydarzeniem, które omawiała kobieta. Cara Piotra zagrał Nicholas Hoult, który dał brawurowy popis aktorstwa. Władca w jego interpretacji to zapatrzony w siebie ignorant, którego nie da się lubić ani przez sekundę. Od pierwszej chwili jest denerwujący, co naprawdę jest sztuką, by zagrać jakąkolwiek postać właśnie tak, by widz jej nie cierpiał. Poza tym w serialu zobaczymy m.in. Pheobe Fox, Sachę Dhawana, Charity Wakefield czy Gwilyma Lee.


Wielka to też piękne kostiumy, szczególnie kobiece. Katarzyna zawsze zachwycała na ekranie wyglądem. Kunsztowne fryzury i dobrane suknie podkreślały wytworność dworu Piotra i status jego żony. Równie dobrze wypadała scenografia.

Wielka to serial, przy którym bawiłam się bardzo dobrze. Zabawny, często dość brutalny, świetnie zagrany, nawiązujący do historii Rosji, ale także ukazujący kilka ważnych problemów społecznych. To była świetna rozrywka, dlatego serdecznie polecam wam ten serial.

8 komentarzy:

 1. Na pewno warto obejrzeć ten serial , wyjątkowa kobieta o bardzo silnym jednak charakterze...
  krystynabozenna

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety ostatnio nie mam w ogóle czasu na oglądanie seriali, jednak ten bardzo mnie zaciekawił.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię filmy kostiumowe (seriale także), ale muszę mieć na nie konkretny nastrój :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawa recenzja. Lubię filmy kostiumowe, fajnie jest się przenieść do tamtej epoki nawet za sprawą serialu w TV. Zawsze fascynują mnie suknie z tamtego okresu. Dziękuję za propozycję na czas kiedy nie mogę udać się na szlak :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Niedawno mignęła mi ramówka tego serialu, wówczas zastanawiałam się, czy się na niego zdecydować, decyzja pozostała odwleczona w czasie. Ale widzę, że jednak powinnam na jego obejrzenie wygospodarować czas. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam kiedyś książkę o carycy Katarzynie i bardzo mi się podobała, może czas obejrzeć też serial :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię seriale kostiumowe więc jest szansa na obejrzenie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie słyszałem o tym serialu, chętnie go obejrzę,bo lubię historię.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!