Podniebna pieśń, Abi Elphistone

Autor: Abi Elphistone
Tytuł: Podniebna pieśń
Tytuł oryginalny: Sky Song
Wydawnictwo: Wilga
Liczba stron: 288

Kraina Erkenland rządzona jest twardą ręką Królowej Lodu. Kobieta chce posiąść głosy wszystkich mieszkańców, by móc panować wiecznie. Udało jej się już uwięzić dorosłych, którzy próbowali ją obalić, jednak nie wiadomo, gdzie skrywają się dzieci. Plemiona, z których pochodzą, są ze sobą skłócone. Czy komuś uda się pokonać Królową?

Podniebna pieśń Abi Elphistone to powieść dla dzieci. Głównymi bohaterami są Eska i Flint. Dziewczynka posiada wyjątkowy głos, którego pożąda Królowa. Władczyni próbuje nakłonić Eskę do przemówienia, odebrała jej wspomnienia i zamieniła w pozytywkę, by mieć ją przy sobie. Flint to młody wojownik, który chce uratować matkę z lochów Królowej. Jest odważny i zdeterminowany.

Powieść pokazuje, jak młodzi bohaterowie próbują zdetronizować samozwańczą władczynię. Są młodzi, nie mają pomocy rodziców, na dodatek są ze sobą skłóceni – plemiona nie współpracują, ukrywają się. Eska nie wie, dlaczego Królowa uważają za tak cenną zdobycz. Flint ratuje Eskę, jednak nie ufa jej do końca. Boi się, że dziewczyna jest szpiegiem. Eska natomiast nie pamięta nic ze swojego życia, nie zna zasad panujących w tej krainie. Dziewczyna czuje jednak, że to ona jest kluczem do pokonania Królowej Lodu.

Podniebna pieśń to powieść przygodowa z elementami fantastycznymi. Autorka stworzyła ciekawy i rozbudowany świat, jednak nie przytłoczyła młodych czytelników informacjami. Eska, która nic nie pamięta, jest doskonałym bodźcem, który powoduje, że dowiadujemy się, jak działa kraina, w której rozgrywa się akcja książki.

W powieści przemycono kilka ciekawych motywów. Po pierwsze pokazano, że nieważne jest skąd się pochodzi, ważniejsze jest, jakim się jest człowiekiem. Autorka zwróciła uwagę na siłę przyjaźni i zaufania. Wskazała również, że wspólny wróg i wspólna sprawa potrafią zjednoczyć.

Słownictwo w powieści nie jest trudne, zdania są odpowiednio dostosowane do czytelnika i jego wieku. Mimo to książka nie jest infantylna. Jest wciągająca i klimatyczna. Mimo że przeznaczona jest dla dzieci, autorka postarała się, by opowieść była porywająca, wielowątkowa i ciekawa.

Plusem jest też fakt, że jedna z bohaterek jest osobą z zespołem Downa. Nie nazywa się tego wprost, jednak z opisu jej wyglądu i zachowania, z relacji z innymi jasno to wynika. Owszem, bohaterka czasem swoim lękiem i przyzwyczajeniami utrudnia misję, którą mają inni, jednak są też momenty, w której jej pomoc i spojrzenie na pewnie rzeczy są nieocenione. Jest ona równoprawnym członkiem wydarzeń i w niczym nie jest gorsza.

Podniebna pieśń to przyjemna powieść dla dzieci. Jest dynamiczna, ma ciekawą historię i dobrze poprowadzone wątki. Podobała mi się ta lektura. Zdecydowanie warto sięgnąć.

 

Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Wilga.

 

9 komentarzy:

 1. Miałam okazję zapoznać się z tą powieścią jakiś czas temu i także jestem zachwycona.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa propozycja. Nie słyszałam o niej wcześniej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem bardzo zaciekawiona taką powieścią. Myślę, że po nią sięgniemy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pomysł na ciekawy ksiązkowy prezent dla młodych czytelników z przyjemnością podchwytuję. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeszcze nie czytałam tej pozycji, ale skoro to dobra literatura młodzieżowa to wiem komu ją polecić.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytaliśmy ją i mega się podobała

  OdpowiedzUsuń
 7. Fajne polecenie :) Myślę, że nastolatkom się spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 8. jestem bardzo ciekawa tej książki, ta bohaterka utrudniająca misję bardzo mnie intryguje :-)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!