Ale kosmos!, Anna Ryźlak

Autor: Anna Ryźlak
Tytuł: Ale kosmos!
Wydawnictwo: A3M Agencja Internetowa
Czas trwania: 27 minut

Matylda ma 7 lat. Pewnego wieczoru idąc spać, jej pies, Ajka, odzywa się do niej. Dziewczynka jest zaskoczona. Czworonożna przyjaciółka zabiera ją w podróż na planetę Kosmos. Miejsce to przypomina ziemię, ale jest jakby czystsze, ładniejsze, mniej zanieczyszczone. Czy ta podróż nauczy czegoś Matyldę?

Ale kosmos! to krótka opowieść dla dzieci autorstwa Anny Ryźlak, pierwotnie stworzona dla jej córki, a potem opublikowana dla szerszego grona. Co ciekawe lektorką audiobooka jest sama autorka, a rolę Matyldy odgrywa jej córka. Nagranie ma niecałe pół godziny, świetnie sprawdzi się jako dobranocka. Jest bardzo dobrze zrobione. Autorka ma przyjemny, głęboki głos, który czaruje, nie boi się też trochę zabawić z tekstem, na przykład podszczekując w roli Ajki. Dialogi prowadzone między nią a Matyldą wypadają bardzo naturalnie, co sprawia, że słucha się tego z przyjemnością.

Opowieść jest niedługa, ale pouczająca. Obserwujemy wraz z Matyldą planetę podobną do ziemi, jednak tak inną. Nie ma tu zanieczyszczeń, które spowodowali ludzie. Plaże pozbawione są plastiku i śmieci, a marnowanie jedzenia jest czymś złym. Ajka jako przewodniczka po tym świecie omawia różnice, opowiada też o tym, dlaczego na naszej planecie jest inaczej i skąd bierze się zmiana klimatu. Matylda zaczyna rozumieć, że niektóre rzeczy są złe, a nawet mała zmiana przyzwyczajeń może przynieść dobry efekt.

Ale kosmos! to ciekawa historia dla młodych słuchaczy. Jest mądra, ładnie zrobiona, dostosowana do wieku odbiorcy. Mimo mówienia o ważnych rzeczach, nie ma tu przemądrzałego tonu. Podoba mi się, że opowieść ma morał. Na plus wychodzi też postać Ajki, która jest sympatyczna. Dobrze, że w nagraniu wzięła udział córka autorki, bo dzięki temu dzieci będą mogły poczuć się, jakby ktoś im bliski, rówieśnik, został ich przedstawicielem. Matylda zadaje pytania, nie zawsze rozumie, o co chodzi Ajce, jednak po tłumaczeniach psa zmienia swoje nastawienie i ma pewne przemyślenia, które są bardzo dojrzałe.

Ale kosmos! jest audiobookiem, którego świetnie się słucha. Polecam rodzicom, by puścili go swoim dzieciom, a potem porozmawiali z nimi o zanieczyszczeniach czy zmianach klimatu. Mądry, dobrze zrobiony, oby więcej takich!

Audiobooka wysłuchałam dzięki uprzejmości autorki.

13 komentarzy:

 1. Dobrze, że opowieść jest krótka i dostosowana do młodego odbiorcy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Widzę, że tematyka tego audiobooka jest niezwykle ciekawa i ważna. Będę miała go na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 3. Sama bym chętnie wysłuchała tej opowieści, wszelkie przygody z udziałem psów wzbudzają we mnie wspomnienia z dzieciństwa, tak wiele wówczas książek z udziałem tych czworonogów czytałam. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Opowieść wydaje się bardzo ciekawa - w sam raz, by zaciekawić najmłodszych kosmosem! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie lubię audiobooków, lubię trzymać książkę i to papierową w ręku. Ale bardzo fajna zrobione opowiadanie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszam, jest jeszcze kilka sztuk wersji papierowej;)
   https://www.facebook.com/Ale-Kosmos-300626971347149
   Pozdrawiam serdecznie,
   autorka

   Usuń
 6. Mój syn lubi czytać więc taką książkę mógłby polubić, audiobooków nie słuchamy. Wolimy jednak papier :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszam, jest jeszcze kilka sztuk wersji papierowej;)
   https://www.facebook.com/Ale-Kosmos-300626971347149
   Pozdrawiam serdecznie,
   autorka

   Usuń
 7. Hmm...mogłaby przypaść moim dzieciakom do gustu. Musze poszukać.

  OdpowiedzUsuń
 8. Postaram się mieć ten audiobook na uwadze, dobrze, że porusza ważne tematy.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo przyjazna opowieść jaką powinno się puszczać dzieciom. Jestem zawsze za taką w pewnym sensie nauką najmłodszych.

  OdpowiedzUsuń
 10. To może być historia, którą wysłuchałabym z uwagą. Losy zwierząt zawsze są dla mnie ważne. Audiobook nie tylko dla dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 11. O super, moj akurat synek uwielbia takie proste i ciekawe ksiązki, z pewnością losy zwierzat bardzo przypadną mu do gustu bo teraz je bardzo uwielbia i fascynuje go to :)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!