Dlaczego warto czytać powieści historyczne?

 


Często wracam w swoim czytelniczym życiu do powieści historycznych. Zawsze z przyjemnością sięgam po tego typu książki, bo wiele mogę z nich wyciągnąć. Dlaczego warto je czytać?

Ciekawostki

Wśród fikcji literackiej znajdzie się też wiele prawdy historycznej. Niektóre fakty to ciekawostki, które sprytnie przemycono w fabule. Czytając taką powieść, można dowiedzieć się interesujących rzeczy. Oczywiście sam fakt, że jest to powieść historyczna, wymaga od twórcy oddania chociaż częściowo realiów świata, w którym osadza swoją opowieść, dlatego mamy okazję lepiej poznać dawne czasy – poprzez opisy strojów, wnętrz, wydarzeń.

Wielkość

Są tacy, którzy lubią, gdy książka jest gruba. Im więcej stron, tym lepiej. Często w przypadku powieści historycznych tak właśnie jest – są one dość duże objętościowo. W sam raz, by na dłużej pozostać w świecie stworzonym przez autora.

Mnogość wątków

Powieści historyczne to często romanse, ale nie tylko. Jednak nawet w opowieściach miłosnych pojawia się wiele wątków pobocznych. Są kwestie polityki i obyczajów, również ciekawie przedstawia się walkę o władzę i relacje rodzinne bohaterów. Zdarzają się bójki, bitwy, walki, wojny lub turnieje rycerskie, a także wątki paranormalne. To cała gama motywów i tematów.

3 komentarze:

  1. Ja nie mogę przemóc się do czytania takich powieści. Po prostu się męczę :/

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie za często sięgam po powieści historyczne, ale można dowiedzieć się sporo ciekawostek.

    OdpowiedzUsuń
  3. Lubię zagłebiać się w powieści historyczne, zwłaszcza jeśli autor dołożył należytej staranności w sprawdzenie faktów, wcale nie muszą kojarzyć się z romansami, a bardziej wybiegać w stronę obyczajowych nut.

    OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!