Życie za życie, Alex Dahl

Autor: Alex Dahl
Tytuł: Życie za życie
Tytuł oryginalny: The Heart Keeper
Wydawnictwo: Filia
Czas trwania: 11 godz. 10 min

Córka Alice Miller utonęła. Matka (Kobieta) wzięła na siebie winę za to zdarzenie. Jednak Amelie nie odeszła na zawsze – jej serce oddano jako organ do przeszczepu. Trafiło do innej dziewczynki, która od najmłodszych lat chorowała. Jej matka, Iselin, cieszy się, że córka zaczyna wracać do zdrowia, obserwuje jednak także zmiany, jakie w niej zachodzą. Czy to możliwe, że wraz z otrzymanym sercem w Kai pojawia się cząstka duszy Amelie?

Życie za życie to debiut literacki Alex Dahl. W powieści mamy dwie narratorki, matki. Dzięki pierwszoosobowej perspektywie nie brakuje emocji i przemyśleń obu pań, co pozytywnie wpływa na tę historię. Pojawiają się również retrospekcje, które mają uzupełnić historię obu bohaterek.

Fabuła to dwa główne wątki. Po pierwsze widzimy Alice, która cierpi z powodu śmierci córki. Gdy dowiaduje się, że po przeszczepie biorca może mieć wspomnienia dawcy, zaczyna przejawiać obsesję na punkcie Kai, która dostała serce Amelie. Alice zbliża się do Iselin i jej dziecka, nie ujawnia jednak, że dzięki jej córce Kaia żyje. Drugi wątek dotyczy Iselin. To młoda kobieta, która poświęciła się wychowaniu dziecka, zrezygnowała z siebie i swoich marzeń. Cieszy się, że Kaia ma się lepiej, jednak jest nadal bardzo ostrożna. Próbuje pogodzić rolę matki, artystki i młodej kobiety. Nie jest to łatwe, gdy nie ma się pieniędzy ani pomocy od nikogo. Gdy w jej życiu zjawia się Alice, Iselin czuje się trochę osaczona, ale i wdzięczna, że los zesłał jej tak pomocną przyjaciółkę.

Fabuła jest przewidywalna. Obsesja Alice osiąga w końcu apogeum, które powoduje, że kobieta robi coś szalonego. Obłęd, który zaczyna przejawiać, sprawia, że czytelnik jest zaniepokojony i boi się o życie Kai. Z drugiej strony Alice wydaje się otępiała w innych dziedzinach życia, jakby postawiła sobie za cel odzyskanie dziecka za wszelką cenę – mimo że ono odeszło.

Fabuła toczy się dość leniwie. Poznajemy lepiej życie obu kobiet, jednak nie dzieje się tu niemal nic nadzwyczajnego. Dopiero pod koniec powieści akcja przyspiesza i zaczyna się rozkręcać. Pokazanie dwóch perspektyw tej historii było ciekawe, bo mogliśmy lepiej zrozumieć Alice i Iselin. Czy opowieść matki Kai wniosła coś nowego do tej historii? Nie jestem przekonana.

Życie za życie to powieść, w której nie brakuje opisu zachowania matki po stracie dziecka. Alice czuje się pusta bez Amelie, dlatego tak bardzo kurczowo trzyma się myśli, że cząstka jej córki jest w innej dziewczynce. Rola matki jest dla niej ważniejsza od roli żony czy przyjaciółki. Obsesja na punkcie Kai przeradza się w coś niebezpiecznego.

Ciekawie wypada natomiast motyw związany z przeszczepem i tym, czy faktycznie w ciele biorcy może pojawić się jakaś metafizyczna cząstka dawcy. Czy organy przechowują wspomnienia? A może są w stanie zmienić przyzwyczajenia osoby, która jest po przeszczepie? Czy to możliwe, by pojawiał się jakiś związek z osobą, od której pobrano narządy? Artykuły, które studiuje bohaterka, a także zachowanie Kai sugerują, że może się coś takiego wydarzyć. Jak jest naprawdę? Nie mam pojęcia, jednak dla fabuły wątek ten okazał się naprawdę cenny, bo popchnął akcję do przodu, utwierdzając Alice, że w Kai znajdzie coś więcej niż serce zmarłej Amelie.

Lektorką audiobooka jest Agnieszka Krzysztoń. Podobało mi się, że interpretując tekst, nie stroniła od emocji. Podkreślała swoim głosem zniecierpliwienie, niepewność, wszystkie uczucia, które trawiły bohaterki. Lubię, gdy treść nie jest przekazywana w sposób suchy, lecz lektor wczuwa się w nią, co zawsze wychodzi na plus.

Mimo że Życie za życie określane jest mianem kryminału, powiedziałabym raczej, że to powieść obyczajowa z nutą dramatu. Fabuła nie była zaskakująca, można się było spodziewać takiego rozwoju wydarzeń. Niemniej słuchało się tego całkiem przyzwoicie. Jeśli zatem lubicie książki poruszające trudne tematy, możecie śmiało sięgnąć po Życie za życie. Jeśli jednak jesteście fanami gatunku, nie będziecie zaskoczeni, jaki ta historia będzie miała finał.

Audiobooka wysłuchałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa StoryBox.pl

11 komentarzy:

 1. Czesty watek,pamiec komorkowa. Coz,moze byc ciekawie,ale nie jest to nic nowego

  OdpowiedzUsuń
 2. Tematyka która mnie interesuje, nie wykluczam poznania tej historii w przyszłości.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tematy bardzoe ciekawa, już nie raz poruszana w książkach. Zapisuję książkę na listę książek do przeczytania

  OdpowiedzUsuń
 4. czyli coś takiego jak niedzielny film rodzinny, niby fajnie, a jednak bez szału ;-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Skoro to bardziej powieść obyczajowa z nutą dramatu to chętnie ją poznam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie wiem czy spodobałaby mi się taka fabuła. Może jako audiobook dałabym radę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja zdecydowanie wolę czytać książki niż słuchać audiobooków. Ciekawa fabuła. :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ostatnio bardzo chętnie sięgam po audiobooki. Tego jeszcze nie słuchałam ale jestem ciekawa ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Kilka elementów tej powieści przyciąga moją uwagę, mam wrażenie, że wciągnęłaby mnie, tytuł zatem zapamiętuję. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Temat przeszczepów serca budzi duże kontrowersje.. Idealne jak doo thillera, właśniego takiego, o którym piszesz :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Coraz częściej sięgam po audiobooki z przyjemnością spróbuję wysłuchać też tego, ponieważ mnie zaintrygowałaś ;)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!