Ada, to wypada!, Zofia Karaszewska, Sylwia Stano

Autor: Zofia Karaszewska, Sylwia Stano
Tytuł: Ada, to wypada!
Wydawnictwo: Znak emotikon
Liczba stron: 128

Czy dziewczynie wolno pomagać, nie narażając się przy tym na komentarze innych? Czy wypada jej dbać o siebie i nie bać się, że ktoś zwróci jej uwagę, że jest próżna? A czy może zabierać głos i nie bać się wyrażać opinie? Może się wyróżniać i mieć swój styl? Oczywiście, że może!

Ada, to wypada! Zofii Karaszewskiej i Sylwii Stano to książka dla dzieci, która pokazuje historie kilku kobiet z rodzimego podwórka. Każda z nich przekonuje, że dziewczynki mogą robić to, czego zapragną.

Każda bohaterka otrzymała sześć stron, na których krótko zaprezentowano jej opowieść i sylwetkę. Panie radzą, jak należy się zachować – jednak ich rady nie są wyjęte rodem z poradników dobrego wychowania dla panienek sprzed stu lat. To rady, które mają dodawać odwagi i wspierać, motywować i inspirować do działania. Na swoich przykładach pokazują, że czasem nie jest łatwo, jednak warto walczyć o swoje i robić to, co się lubi. Swoje historie opowiadają: Ewa Błaszczyk, Katarzyna Bonda, Marta Dymek, Irena Eris, Magdalena Fikus, Agnieszka Graff, Agnieszka Holland, Joanna Klimas, Mela Koteluk, Olga Kozierowska, Katarzyna Kozyra, Ewa Łętowska, Katarzyna Miller, Natalia Partyka, Karolina Baca-Pogorzelska, Katarzyna Rosner, Beata Stelmach, Kamila Szczawińska, Marta Sziłajtis, Dorota Wellman i Agnieszka Więdłocha. Reprezentantki tak różnych dziedzin są zgodne, że dziewczynkom wypada robić wszystko.

Mimo że pozornie książka skierowana jest do dziewczyn, może stać się inspiracją także dla chłopców. Dzieciom wmawia się, że są zajęcia i zachowania typowo męskie i typowo żeńskie. Ta pozycja ma jednak pokazać, że każdy powinien robić to, w czym czuje się dobrze, nawet jeśli nieraz świat rzuci mu kłody pod nogi.

Książka wydana jest dla młodego czytelnika, dlatego tekstów nie ma tu za dużo, są one za to prezentowane w bardzo atrakcyjnej formie. Ilustratorki – Ada Buchholc, Olga i Kamila Romaniak, Dagmara Jagodzińska i Anna Kożdżoń – sportretowały bohaterki i dodały pewne akcenty kolorystyczne do ich opowieści. Całość prezentuje się wyjątkowo. Jest to pozycja, która zachwyca wyglądem i treścią.

Ada, to wypada! to książka, którą warto podarować dziewczynkom. Jest inspirująca i motywująca, na pewno pomoże czytelniczkom w zbudowaniu pewności siebie. Na dodatek jest bardzo ładnie wydana, a do lektury konkretnych historii można wracać wielokrotnie.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Znak Emotikon.

5 komentarzy:

 1. Dobrze, że książka jest motywująca i pomaga w budowaniu pewności siebie.

  OdpowiedzUsuń
 2. To świetna książka dla małych kobietek. Sama poszukam jej w sprzedaży i kupię na prezent

  OdpowiedzUsuń
 3. Już wcześniej zwróciłam uwagę na tę publikację, widzę, że warto się z nią zapoznać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawa jestem, czy moja dorosła już niemal dziewczynka, chciałaby jeszcze spotkać się z tą książką, przesłania uniwersalne, zatem chętnie polecę. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Już nie jestem grupą docelową tej książki.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!