Silna, dobra, odważna – Mulan

Mulan od dziecka była zwinna, odważna i ciekawska, wspinała się po dachach i ganiała za zwierzakami, czym przyprawiała rodziców o zażenowanie. Jako dziewczynka powinna być grzeczna, cicha i spokojna, zajmować się domowymi sprawami. Gdy jednak podrosła, nie zmieniła się za wiele. W dniu, gdy do wioski, w której mieszkała, przybył królewski posłaniec, by obwieścić pobór do wojska, Mulan była zdruzgotana. Nie mogła pozwolić, by jej ojciec ruszył na wojnę. Postanowiła, że sama uda się za niego do armii i będzie udawała mężczyznę. Czy ten niebezpieczny fortel się powiedzie?

Mulan wytwórni Disneya podbiła już serca publiczności w 1998 roku animowaną wersją. W 2020 roku premierę miał aktorski film o przygodach sławnej wojowniczki, która ukrywała się w męskim przebraniu. Główną rolę w filmie otrzymała Liu Yifei. Oprócz niej zobaczymy na ekranie Donniego Yena, Jasona Scotta Lee, Gong Li, Yosona An, Jeta Li czy Tzi Ma.

Film opowiada historię walecznej dziewczyny, która chcąc dać ojcu wytchnienie, postanowiła w przebraniu dołączyć do wojska i walczyć z Hunami o Chiny. Obserwujemy Mulan podczas treningów i odkrywania w sobie siły, drzemiących w dziewczynie kolejnych pokładów odwagi, lecz także w chwilach niepokoju, gdy boi się, że zostanie odkryta i ukarana. Potem widzimy też widowiskowe sceny walki o życie cesarza, lecz także osamotnienie, które cechuje tę bohaterkę – jest sama w męskim świecie, okryła się hańbą, udając mężczyznę, oszukała dowódców i straciła ich zaufanie.

Treningi i obecność mężczyzn, ukrywanie swojej płci i radzenie sobie w męskim świecie są stałym elementem filmu. Także starcia z siłami wroga są tu dość częste. Wiele scen jest wprost przeniesionych z animacji do filmu, co jest miłym akcentem. Wiele jest jednak nowości w filmowej wersji historii Mulan. Po pierwsze pojawia się wiedźma, która jest silna i niebezpieczna, lecz także nieszczęśliwa. Jej rola sprowadza się do bycia podwładną mężczyzny, wojownika. Z jednej strony to potężna czarownica, z drugiej – tylko niewolnica. Wątek Mulan został nieco odświeżony, położono większy nacisk na siłę drzemiącą w kobietach. Po drugie inaczej wygląda finałowe starcie z wrogiem. Kolejną nowością są sceny, w których Mulan musi dokonać wyboru co do swojej przyszłości.

To, czego zabrakło w filmie, to obecność zwierzęcych przyjaciół głównej bohaterki. Brakowało mi Mushu i Świerszcza, chociaż ten ostatni ma swojego ludzkiego przedstawiciela w obrazie. Poza tym trochę brakowało mi pięknych piosenek, które pokochałam w animacji.

Minusem w filmie są sceny walki. Owszem, wpasowują się w klimat i charakter azjatyckich filmów, są widowiskowe i dzieciom na pewno przypadną do gustu, ja jednak byłam czasem zażenowana tym, jak wyglądają. Były – w moim odczuciu – wręcz przerysowane.

Opowieść o Mulan to opowieść o silnej, młodej i odważnej kobiecie, dla której rodzina i kraj były na tyle ważne, że postanowiła zaryzykować własne życie w obronie obu tych rzeczy. Mulan reprezentuje sobą także inne wartości – prawość, sprawiedliwość, dobroć, oddanie i lojalność. Jej historia pokazuje także, że zawsze trzeba żyć zgodnie ze sobą i szukać swojej drogi w życiu, by być szczęśliwym.

Mulan to film familijny, który na pewno sprawdzi się na wieczorny seans. Warto młodym widzom pokazywać takie postacie, jak główna bohaterka tego filmu. Nauczą się dzięki niej, że kobieta ma w sobie niemniej siły od mężczyzn, a dobre serce i życie w zgodzie ze sobą są bardzo ważne.


7 komentarzy:

 1. Bardzo lubię animację, dlatego potwornie boję się tej wersji aktorskiej :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam Mulan, akurat niedługo wyszedł film z Mulan i szczerze widzę ze wśród krytyków zbiera wiele pozytywnych ocen :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mulan - chyba każdy z nas kiedyś oglądał. Mam ogromny sentyment do tego filmu

  OdpowiedzUsuń
 4. Wędrówki po kuchni24 lutego 2021 13:57

  Przywołałaś wspaniałe wspomnienia. Uwielbiam ten film i chyba muszę go po latach odświeżyć

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie oglądałam chyba tej filmowej wersji, ale lubią książkową historię.

  OdpowiedzUsuń
 6. Szkoda, że ta ekranizacja nie jest doskonała, ale i tak myślę, że warto się z nią zapoznać.

  OdpowiedzUsuń
 7. Czasem wchodzimy rodzinnie w takie klimaty filmowe, choć preferujemy je w przygodach czytelniczych, gdzie większe pole do popisu dla wyobraźni odbiorcy.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!