Bolek i Lolek szukają skarbu, Joanna Olech

Autor: Joanna Olech
Tytuł: Bolek i Lolek szukają skarbu
Wydawnictwo: Znak Emotikon
Liczba stron: 32

Bolek i Lolek wybierają się wraz z Tosią do ogródka, by poszukać skarbu. Przeszukują wszystko bardzo dokładnie, aż nagle słyszą skrzeczenie kruka i zaczynają maleć. Trafiają do dziury i pod ziemią spotykają kreta. Czy to przyjazny kret? Czy chłopcy będą mieli kłopoty?

Bolek i Lolek szukają skarbu to książka dla dzieci autorstwa Joanny Olech. Znani bohaterowie tym razem mają pokazać, jak wychodzić z tarapatów.

W książce opisano jedną z przygód Bolka i Lolka. Kuzyni wybierają się na poszukiwanie skarbów i przypadkiem trafiają do dziury w ziemi, gdzie ratują się ucieczką przed spotkaniem z kretem. Ich wyobraźnia nie zna granic. Muszą wykazać się odwagą i współpracować, by wyjść cało z tarapatów.

Książka nie ma zbyt wiele tekstu. Skupia się na jednym wydarzeniu i pokazaniu jego rozwiązania. Dziecko nie jest rozproszone wątkami pobocznymi, może się skupić na głównej opowieści i wyciągnąć z niej morał.

Ilustracje Zofii Brzeskiej są proste i wierne animacji sprzed lat. Nie ma tu zbyt wielu elementów, tło bywa puste, ale pojawiają się też kadry dynamiczne, które pasują do tekstu. Kolory nie są jaskrawe, a kreska nie jest skomplikowana. Ma to swój urok i sprawiło, że przeniosłam się w myślach do lat dzieciństwa, gdy oglądałam bajki z Bolkiem i Lolkiem.

Trzeba przyznać, że autorka dobrze pokazała, jak wielką wyobraźnię mają chłopcy. Dla mnie było to nieco zaskakujące, gdy bohaterowie nagle się zmniejszyli, ale dla dzieci pewnie ten motyw będzie całkiem normalny, jak to w bajkach bywa.

Bolek i Lolek to bohaterowie znani i lubiani, wręcz kultowi. Cieszę się, że nadal powstają książki z nimi w roli głównej. Tu dodatkowo zadaniem chłopców jest pokazać pewne sytuacje z życia codziennego, które mogą przydarzyć się też małemu czytelnikowi. W tym tomie ważne jest nie tyle znalezienie skarbu, co próbowanie i stawianie czoła przeszkodom.

Książka sprawdzi się jako lektura wśród młodych czytelników. Według wydawnictwa odpowiednia będzie dla dzieci powyżej 3 lat. Proste ilustracje i wciągająca historia mogą przypaść maluchom do gustu, a i rodzice z sentymentem wspomną swoje spotkania z Bolkiem i Lolkiem.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Znak Emotikon.

 

9 komentarzy:

 1. Na pewno jest się czym zainteresować.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapowiada się naprawdę interesująco.

  OdpowiedzUsuń
 3. Sama chętnie skuszę się na tę lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przyznam, że bardzo dawno nie widziałam tych postaci, już prawie zapomniałam o ich istnieniu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Szkoda, że moje dzieci już są za duże na tę książkę, bo chętnie bym ją kupiła. Może jest coś w wersji dla starszych dzieci?

  OdpowiedzUsuń
 6. Żałuję, że Bolek i Lolek nie są wydawani za granicą, fajnie by było przeczytać tą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Myślę, że sama mogłabym wybrać się z nimi na poszukiwanie tytułowego skarbu.

  OdpowiedzUsuń
 8. Kolejna książeczka z moimi ulubionymi bohaterami. Podobają mi się i koniecznie muszę je sobie zamówić.

  OdpowiedzUsuń
 9. Widzę, że książeczek z udziałem Bolka i Lolka jest więcej i bardzo mnie to cieszy. Zastanawiam się, czy nie kupić ich dla moich siostrzeńców.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!