Walet, Dagmara Andryka

Autor: Dagmara Andryka
Tytuł: Walet
Wydawnictwo: Prószyński i s-ka
Liczba stron: 344

Anna Maria Kier otrzymuje nową sprawę. Nie chce się nią zajmować, ma na głowie inne problemy, ale postanawia, że jeszcze raz podejmie detektywistyczne działania. Zięć znanego biznesmena otrzymuje co jakiś czas niebieskie koperty z pogróżkami. Mężczyzna boi się, że ktoś skrzywdzi jego żonę. Wraz z ojcem kobiety proszą o pomoc agencję detektywistyczną Kier.

Walet to czwarty tom serii Dagmary Andryki. Główną bohaterką powieści jest Anna Maria Kier, była policjantka, która zajmuje się teraz prowadzeniem biura detektywistycznego. Narrator trzecioosobowy śledzi kilka postaci, by dać czytelnikowi pełniejszy obraz sytuacji. Mamy zatem sceny, w których widzimy Wandę, współpracownicę Anny, a także ojca głównej bohaterki i jej syna.

Anna Maria Kier to postać silna, odważna, ale już nie tak biegła ze wszystkim, co potrzebne w pracy detektywa. Jej pomocnica zajmuje się stroną informatyczną, kolejny współpracownik śledztwami i obserwacją podejrzanych. Anna natomiast dobrze radzi sobie z rozmowami z ludźmi. Jest bezpośrednia, potrafi zadawać celne pytania i potrząsać ludźmi, by uzyskać odpowiedzi i wydobyć na światło dzienne sekrety.

W powieści mamy dwa główne wątki. Pierwszy dotyczy naturalnie sprawy detektywistycznej. W tym tomie otrzymujemy zagadkę pogróżek, które być może mają związek z bogatym przedsiębiorcą, ojcem potencjalnej ofiary. Sprawa jest tajemnicza, widać, że postacie nie chcą zdradzać Kier wszystkiego. Finał zaskakuje, jest logicznie wyjaśniony, a wszystkie elementy wpadają na swoje miejsce.

Drugi wątek dotyczy spraw prywatnych Anny Marii Kier. Kobieta mierzy się z problemami z ojcem, który ma wpływy i jest niebezpieczny. Musi też poradzić sobie z byłym mężem, który zawiódł jej zaufanie. Jest wykończona walką o dobro syna – najpierw jego zdrowie, a potem o próby odcięcia go od toksycznego i manipulującego nim dziadka. Kier jest przytłoczona wszystkim, co przeszła w ostatnim czasie.

Przyznam, że wątek prywatny w tej powieści bardzo mnie zaintrygował. Śledziłam go z dużym zainteresowaniem i czekałam na rozwój wypadków. Autorka serwowała czytelnikom tylko strzępki scen i informacji, potrafiła ukrywać niektóre ważne elementy, by budować w ten sposób atmosferę. Świetnie poradziła sobie z prezentowaniem życia głównej bohaterki, nie zapominając przy tym o sprawach detektywistycznych.

Seria Dagmary Andryki to lekkie kryminały, w których rozwinięte jest tło wydarzeń, a w szczególności kwestie prywatne głównej bohaterki. Każda sprawa detektywistyczna była zajmująca i ciekawa, podobały mi się odmienne i oryginalne śledztwa, którymi zajmowała się bohaterka. I mimo że wątki detektywistyczne w każdej powieści są osobnymi kwestiami, to cykl należy czytać w kolejności wydawania. W ten sposób będziemy w stanie zrozumieć, co dzieje się w życiu Kier i jak rozwijały się poszczególne wątki prywatne.

Walet to udany finał serii. Wszystko zostało zamknięte, nie zapomniano o sprawie detektywistycznej, a z tomu na tom możemy zauważyć zmianę w bohaterce. Przytłoczona problemami staje się zgorzkniała, drażliwa, zmęczona. Zostało to bardzo dobrze uchwycone.

Seria Anna Maria Kier spodoba się fanom powieści detektywistycznych. To książki dla osób, które lubią, gdy główny bohater nie jest elementem tła, anonimową postacią. Tu dostaniecie ciekawą bohaterkę, której życie nie jest usłane różami. 

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Prószyński.

 

13 komentarzy:

 1. Na pewno jest się czym zainteresować.

  OdpowiedzUsuń
 2. Recenzje Kiti14 maja 2023 23:38

  Mam do nadrobienia ten tom.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten cykl jest naprawdę świetny.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zawsze miło można spędzić czas z tą lekturą.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem bardzo ciekawa zwieńczenia tej serii.

  OdpowiedzUsuń
 6. Martyna Kwiatkowska28 maja 2023 14:38

  Mam do nadrobienia tylko ten tom serii. Jestem ciekawa w jaki sposób zakończy się ten cykl.

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię historie detektywistyczne, więc myślę, że mogłabym się skusić na tę pozycję. Może się wciągnę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka wydaje się ciekawa, jednak nie wiem czy przypała by mi do gustu. Lubią kryminały, gdzie dużo się dzieje, a rozwikłanie sprawy nie jest łatwe ze względu na wiele tropów. Tutaj mogłoby mi czegoś zabraknąć.

  OdpowiedzUsuń
 9. coś czuję że ta propozycja bardzo przypadłaby mi do gustu, koniecznie wpisuje na swoją listę!
  dyedblonde

  OdpowiedzUsuń
 10. Fajne są takie wątki detektywistyczne, można próbować odgadnąć zagadkę w trakcie czytania

  OdpowiedzUsuń
 11. Krótko, treściwie i na temat... Takie książki właśnie lubię. Wątki detektywistyczne są zawsze przeze mnie porządne w książkach, także tytuł zapisuję.

  OdpowiedzUsuń
 12. Czytałam książki tej autorki, mają w sobie coś, i do tej serii chętnie bym się przymierzyła. Izabela Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
 13. Czasem lubię poznawać również i takie klimaty. Chętnie przeczytam gdy tylko nadarzy się okazja.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!