Historia naturalna syren, Emily Hawkins

Autor: Emily Hawkins
Tytuł: Historia naturalna syren
Wydawnictwo: Harper Kids
Liczba stron: 64

Badaczka Darcy Delamare, która ukrywała się w męskim przebraniu na pokładzie statku HMS Challenger, wyruszyła w trwający trzy lata rejs dookoła świata. Dokumentowała pojawianie się syren i ich zachowania, wygląd i zwyczaje. Wszystko spisała w swoim dzienniku, który wysłała do wydania Brytyjskiemu Towarzystwu Nauk Przyrodniczych. Co udało jej się zanotować?

Historia naturalna syren Emily Hawkins to książka, która przypominać ma pozycję naukową. Na początku lektury możemy przeczytać list Darcy Delamare, która opisuje, jak pracowała i zdobyła wiedzę na temat syren. Potem kolejne karty to tematycznie podzielone informacje na tematy tych stworzeń. Wśród nich znajdziemy na przykład dane na temat anatomii, różnic w pochodzeniu i wyglądzie, zwyczajów i wrogów syren.

Pierwsza połowa pozycji to informacje ogólne na temat życia tych istot morskich. Druga część to podział na różne odmiany i gatunki syren ze względu na ich pochodzenie – inaczej wyglądają i zachowują się syreny otwartych mórz, a inaczej tropikalne czy polarne. Pierwsza połowa zawiera wiele informacji od samej autorki – tego, gdzie podróżowała, kiedy pierwszy raz zobaczyła daną syrenę. Są też notatki dotyczące jej współpracowników i tego, jak ukrywała się na statku. Delamare informuje także o tym, jak niechcący syreny zaplątywały się w sieci podróżników i trafiały na pokład.

Książka jest niezwykle bogato ilustrowana. Pięknie sportretowano syreny i uchwycono ich odmienne wyglądy. Zachwycające szczegóły, liczne detale, przyciągające oko barwy sprawiają, że książka wraz z informacjami staje się niemal kompendium wiedzy na temat syren. Badaczka poznała te morskie istoty dość dobrze, chociaż czasem w jej wiedzy pojawiały się luki. Niemniej praca, jaką wykonała nad tym tomem, jest godna podziwu.

Książka jest oczywiście fikcją literacką, ale stworzoną w bardzo dobry sposób. Autorka powołała do życia badaczkę i opisała jej studia nad syrenami. Wyobraźnia pisarki i kunszt ilustratorki sprawiły, że otrzymaliśmy pozycję bogatą w ciekawostki, różnorodną i zachwycającą wizualnie. Syreny od dawna są obiektem zainteresowania baśniopisarzy, twórców, filmowców, a przede wszystkim dzieci, więc taka książka na pewno spodoba się szerokiemu gronu.

Polecam dla marzycielskich czytelników, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o syrenach. Mnie zachwyciła nie tylko tematyka, lecz także oprawa graficzna i ogrom ciekawostek, które ta pozycja mi dostarczyła.

Za książkę dziękuję wydawnictwu HarperKids.  

 

10 komentarzy:

 1. Ta książka jest ciekawa pod względem poruszanej treści.

  OdpowiedzUsuń
 2. Już sama oprawa graficzna zasługuje na uznanie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Sama z przyjemnością spędziłam z nią czas.

  OdpowiedzUsuń
 4. Na pewno jest się czym zainteresować w wolnym czasie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Recenzje Kiti14 maja 2023 23:08

  To jest naprawdę genialne wydanie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Sama chętnie zapoznawałam się z kolejnymi stronami tej bardzo ciekawej książki.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ta książka wydaje się na prawdę ciekawa
  Mogłabym ja sobie przeczytać, mam nadzieje ze na nią trafię
  Dyedblonde

  OdpowiedzUsuń
 8. Morskie stworzenia zawsze przyciągają, jak wiele jeszcze ich nie zdołaliśmy poznać, stąd wyobraźnia tworzenia syren. Izabela Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
 9. Widziałam gdzieś recenzje tej książki, cieszę się że kolejna osobą ją poleca bo jest na prawdę dobra.

  OdpowiedzUsuń
 10. Przepięknie jest wydana ta książka. Jestem zachwycona wydaniem i ilością ciekawostek.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!