Nauka z komiksem. Genetyka i ewolucja. Cz. 1.

Tytuł: Genetyka i ewolucja
Pełny tytuł: Nauka z komiksem. Genetyka i ewolucja. Cz. 1.
Wydawnictwo: Egmont
Liczba stron: 64

Podczas rodzinnego spacery Lilo i Stich znajdują dziwne jajko. Jumba od razu się nim interesuje. Chce sprawdzić, jakie zwierzę się z niego wykluje. W tym celu zabiera ze sobą jajko, by przebadać je w swoim laboratorium. Znalezisko jest też pretekstem do rozmów o DNA, komórka, ewolucji i genetyce.

Genetyka i ewolucja to pierwszy tom serii Nauka z komiksem. Bohaterami w serii są postacie Disneya, znane z filmów i animacji, a każda opisana dziedzina ma swoich własnych bohaterów. Tym razem obserwujemy Lilo i jej przyjaciela Sticha.

Komiks ma ciekawą formę. To nie tylko obrazkowa opowieść. Jest ona przerywana krótkimi rozdziałami popularnonaukowymi. Ten miks sprawia, że można uporządkować informacje, przyswoić je i powtórzyć. Na dodatek historia komiksowa nie kończy się w tym tomie, więc na pewno dostaniemy przynajmniej jeszcze jedną część, która pociągnie tę opowieść, a także przyniesie nowe informacje naukowe.

Opowieść o Lilo i Stichu to historia jednego wydarzenia, czyli znalezienia jaja. Widzimy tu bohaterów, których znamy z animacji – zarówno siostrę Lilo, jak i kosmitów, których poznała w czasie opieki nad Stichem. Mamy też na początku tomu informacje, kto jest kim, co ułatwia przypomnienie sobie postaci. Dodajmy do tego fakt, że postacie z animacji są wiernie oddane. Nie miałam poczucia, że ktoś majstrował przy ich wyglądzie i zmieniał coś, poprawiał.

Przygoda naszpikowana jest informacjami na temat genetyki i ewolucji, ale są one podane w formie wyjaśnienia dla głównej bohaterki. Lilo nie wie nic na te tematy, dlatego Jumba i Plikli opowiadają o tej dziedzinie. Pojawiają się rysunki dotyczące opisywanych kwestii. To ułatwia zapoznanie się z tematem. Oprócz tego komiks przerywany jest czterostronicowymi rozdziałami na tematy naukowe. Są one dostosowane do wieku odbiorcy, czyli dzieci. Nie jest to suchy tekst przepełniony zawiłymi, skomplikowanymi słowami, które mogą zniechęcić do czytania. Owszem, pojawiają się terminy fachowe, ale wyjaśniono je krótko i rzeczowo. Tekst ma graficzne wyróżnienia najważniejszych elementów, są też ilustracje. Czytanie tych fragmentów nie jest trudne i nudne, wręcz przeciwnie. Pozwala usystematyzować zdobytą wiedzę.

Nauka z komiksem podejmuje sześć tematów. Są to: Galaktyka i planety, Genetyka i ewolucja, Era dinozaurów, Miasta przyszłości, Życie pod wodą i Źródła energii. Ważne zagadnienia, które warto poznawać i które interesują dzieci. Komiksy przeznaczone są dla czytelników w wieku 8-12 lat.

Polecam młodym czytelnikom otwartym na nowości i ciekawym świata. Znajdziecie tu interesującą historię i naukowe wyjaśnienia ważnych kwestii. 

Komiks przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Egmont.

 

6 komentarzy:

 1. Sama z przyjemnością skuszę się na ten komiks. Zapowiada się naprawdę interesująco.

  OdpowiedzUsuń
 2. O Lilo i Stich! lubimy tych bohaterów i chetnie spędzimy z nimi trochę czasu, by się czegoś nauczyć.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uważam, że seria tych komiksów to rewelacja! Muszę polecić je siostrze. W końcu kto nie chciałby się uczyć razem z Lilo i Stichem.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajnie że komiksy poruszają taką tematykę, ugryziona w przystępnej dla dzieci wersji wiedza.

  OdpowiedzUsuń
 5. Kolejna świetną propozycją dla młodszych czywylikow super są tego typu komiksy
  Dyedblonde

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak byłam w podstawówce to uwielbiałam czytać o genetyce i roślinach transgenicznych (wiem, dziwne). Wiele bym dała by mieć taki komiks wtedy!

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!