Piasek, Cecile Jugla, Jack Guichard

Autor: Cecile Jugla, Jack Guichard
Tytuł: Piasek
Pełny tytuł: Piasek. Akademia Mądrego Dziecka. Przygody z nauką
Wydawnictwo: Harper Kids
Liczba stron: 32

Z piaskiem dzieci mają styczność dość wcześnie – w piaskownicy czy na plaży jest on doskonałym materiałem do zabaw. Piasek można wykorzystać też jako element naukowy. W książce Cecile Jugli i Jacka Guicharda znajdziemy dziesięć eksperymentów z piaskiem w roli głównej.

Pozycja Piasek jest jednym z tytułów serii Akademia Mądrego Dziecka. Przygody z nauką. Na początku pozycji dostajemy informacje, czym w ogóle jest piasek. Jest też mały quiz dotyczący tego materiału. Potem pojawiają się kolejne doświadczenia, które można przeprowadzić w domu lub na podwórku. Do ich wykonania potrzebny jest piasek. Autorzy udowadniają, że to nie tylko świetny materiał na budowanie zamków. Pokazują proste zabawy, wyjaśniają, dlaczego w ten sposób się dzieje, wprowadzają naukowe pojęcia. Wszystko ma formę zabawy, nie jest nudne. Każde z zadań jest łatwe, nie można sobie zrobić krzywdy podczas ich wykonywania.

Warto zwrócić uwagę na oprawę graficzną książki. W środku znajdziemy dużo ilustracji – one stanowią najważniejszy punkt każdej strony. Tekstu jest niewiele, dlatego dziecko nie czuje się przytłoczone informacjami i nie nudzi się. Ilustracje łączą zdjęcia i rysunki, co wypada ciekawie i oryginalnie. Podobało mi się to podczas czytania i zwróciłam uwagę na ten zabieg już na początku pozycji. Oprócz tego autorzy zadbali o pewną powtarzalność – na dole prawej karty oznaczono ramkę z wyjaśnieniem efektu eksperymentu oraz krótkie podsumowanie, czego się dzięki niemu nauczyliśmy.

Zadania mają formę zabawy także w ilustracjach książki. Nie są one opisane w punktach, co należy zrobić. Nie są to też rozkazy. Dzieci obserwują ilustrowane ludziki, które bawią się przy użyciu piaski, a w dymkach opisują to, co robią. To zachęca czytelnika do samodzielnego spróbowania.

Piasek to moje pierwsze spotkanie z serią Akademia Mądrego Dziecka. Przygody z nauką. Pozycja przeznaczona jest dla dzieci powyżej czterech lat. Starsi czytelnicy mogą samodzielnie czytać lekturę, a młodszym pomogą rodzice i zabiorą się wspólnie do eksperymentowania. Książka zachęca do odkrywania nowych rzeczy, dostarcza też wiedzy.

Pozycja spodoba się małym odkrywcom, którzy ciekawi są świata. Będzie też źródłem rodzinnych zabaw. Polecam.

Za książkę dziękuję wydawnictwu HarperKids.  

 

6 komentarzy:

 1. Na pewno to świetna propozycja.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetnie, że zawiera doświadczenia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Recenzje Kiti14 maja 2023 23:30

  Jestem zachwycona tym cyklem.

  OdpowiedzUsuń
 4. Na pewno jest się czym zainteresować w wolnym czasie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Idealnie sprawdzi się w roli prezentu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Podoba mi się to wydanie.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!