Tytuł: Tęczowe historie
Producent: G3
Wiek: 8+
Liczba graczy: 2-15
Jak myślisz, co robiła czarownica w deszczowy dzień? Czy wróżki zawsze są grzeczne? A kto upichcił słodkości z magicznym dodatkiem? Sprawdźmy, jak poradzisz sobie z Tęczowymi historiami!
Gra jest jedną z wersji Czarnych historii – znanej i lubianej gry karcianej. Tym razem gra skierowana jest do młodszych czytelników, wyszła w serii Czarne historie Junior. Autorem jest Corinna Harder, a za ilustracje odpowiada Helmut Kollars. Wewnątrz opakowania znajduje się 50 kart i instrukcja. Wszystkie gry z serii Czarne historie mają te same mechanizmy rozgrywki, dlatego jeśli ktoś miał już okazje poznać któryś z tytułów z serii, od razu może rozpocząć zabawę.
Na początku rozgrywki wybierany jest mistrz gry – tu nazywana jest Czarodziejem. Wprowadza to klimat do rozgrywki z magicznymi zagadkami. Jest to osoba, która przeczyta rozwiązanie zagadki i będzie odpowiadać na pytania uczestników – czyli Uczniów Czarodzieja. Czarodziej ma za zadanie przeczytać krótką – 2-3 zdaniową – zagadkę i pokazać graczom obrazek nad nią. Zadaniem uczestników gry będzie zadawanie pytań, by odgadnąć, co się stało. Wariant bardziej zaawansowany sugeruje pytania, na które można odpowiedzieć tylko „tak” bądź „nie”.
Każda karta oznaczona jest stopniem trudności zagadki – są to gwiazdki od 1 do 3. Zasady są logiczne i nie wymagają długiego tłumaczenia. W kilka chwil można wyjaśnić, na czym polega gra. W karciankę może zagrać od 2 do 15 osób. Niektóre zagadki od razu można rozwiązać, inne wymagają więcej czasu i kombinowania, ale i tak satysfakcja z przedstawienia rozwiązania sprawy jest ogromna za każdym razem.
Gra wymaga od nas kreatywności, uważności i umiejętności zadawania właściwych pytań. Trzeba się skupić nie tylko na tekście, lecz także na ilustracjach, bo mogą nas coś podpowiedzieć. Warto drążyć temat i nie poddawać się. Tym razem miałam wrażenie, że zagadki są trudniejsze – nie chodzi o stopień skomplikowania, lecz o podejście gracza. O ile w Detektywistycznych historiach sprawy były przyziemne (możemy kojarzyć podobne z telewizji, wiadomości, seriali czy książek), o tyle tu trzeba było się czasem nagimnastykować, by znaleźć odpowiedź. Jest to związane z faktem, że zagadki mają elementy fantastyczne. Magia zawarta w opowieściach wymaga jeszcze więcej nieszablonowego podejścia do spraw. To jednak duża przyjemność i świetna zabawa.
W Tęczowe historie gram z partnerem. Wymienialiśmy się rolami mistrza gry i uczestnika, czuliśmy też dozę rywalizacji. Gra sprawdzi się podczas rodzinnych spotkań, imprez towarzyskich, wieczorków ze znajomymi. Mogą w nią grać dzieci od 8 roku życia, więc nawet w wielopokoleniowym gronie będziecie mogli się świetnie bawić. Myślę nawet, że dzieci mogą sobie o wiele lepiej poradzić z tymi zagadkami niż dorośli!
Za grę dziękuję Wydawnictwu G3.
Sama chętnie skuszę się na tę grę.
OdpowiedzUsuńBardzo dziękuję za polecenie tej gry z zagadkami.
OdpowiedzUsuńNa pewno będzie idealna w roli prezentu.
OdpowiedzUsuńJuż wiem co w najbliższym czasie kupię kuzynce.
OdpowiedzUsuńZapowiada się naprawdę interesująco.
OdpowiedzUsuńTa gra brzmi naprawdę ciekawie. Z chęcią bym zagrała w piątkowy wieczór.
OdpowiedzUsuńUwielbiam takie gry karciane! Jak tylko mi się gdzieś rzuci w oczy, chętnie nabędę. :)
OdpowiedzUsuńŚwietna gra karciana, już dawno nie grałam w tego typu.
OdpowiedzUsuńPomysłów na ciekawą grę nigdy dość, bardzo przydaje się urozmaicenie w rozrywce karcianej, pomysł podchwytuję. Izabela Bookendorfina
OdpowiedzUsuńSuper :) Czytam Twoją recenzję i już się cieszę na myśl o tym, jak będziemy bawić się z moimi kuzynkami.
OdpowiedzUsuńO rany, już samo pudełko mnie przekonuje, a po tym co piszesz myślę, że warto dać jej szansę.
OdpowiedzUsuńBardzo fajna gra z zagadkami na pewno spodoba się wielu osobom
OdpowiedzUsuńMiłego wieczoru
Dyedblonde
Z chęcią skuszę się na tą grę, widzę że jest bardzo fajna i wciągająca. A to jest dla mnie najważniejsze.
OdpowiedzUsuńNa ciekawą grę zawsze chętnie się skuszę, a tutaj dodatkowo na uwagę zasługuje cała grafika.
OdpowiedzUsuń