Potężna dawka Allison Tandy, Jeff Bishop

Autor: Jeff Bishop
Tytuł: Potężna dawka Allison Tandy
Tytuł oryginalny: A Heavy Dose of Allison Tandy
Wydawnictwo: Prószyński Young
Liczba stron: 408

Lato po ostatniej klasie szkoły średniej nie jest dla Cama takie, jak sobie wymarzył. Przechodzi zabieg na kolano, który przez pewien czas unieruchamia go w domu. Jego była dziewczyna jest w śpiączce, a wszyscy oczekują, że chłopak będzie ją odwiedzał w szpitalu. Gdy Cam zaczyna brać po zabiegu leki uśmierzające ból, okazuje się, że skutkiem ubocznym tych proszków są… halucynacje z Allison w roli głównej. To nie ułatwia Camowi odkochania się w byłej dziewczynie...

Potężna dawka Allison Tandy Jeffa Bishopa jest powieścią młodzieżową. Głównym bohaterem i narratorem jest Cam. Zdarza się, że bohater zwraca się bezpośrednio do czytelnika, dając nam poczucie, że słuchamy opowieści, którą przeznacza specjalnie dla nas. W treści pojawiają się też retrospekcje oznaczone kursywą. Mają one przybliżyć czytelnikowi wcześniejsze wydarzenia, które są znaczące dla obecnie toczącej się fabuły.

W powieści poruszono ważne wątki, które przykryto często luźną atmosferą narracji. Cam wydaje się czasem nonszalancki, dowcipkuje, by nie dać po sobie poznać, że tematy, o których mówi, są dla niego bolesne. Wśród nich na pierwszy plan wysuwa się wątek miłosny. Cam i Allison zerwali ze sobą kilka miesięcy wcześniej, a chłopak nadal nie przebolał tego wydarzenia. Nie umawia się z nikim, nie daje sobie szansy na poznanie kogoś nowego. Równocześnie jednak ma żal do Allison, która z nim zerwała i znalazła szybko pocieszenie w ramionach innego. Nie chce odwiedzać jej w szpitalu, mimo że dziewczyna jest w śpiączce od dawna i nie zapowiada się, że wyjdzie z niej cało. Wszyscy oczekują od Cama, że ten wpadnie z wizytą do Allison, jednak on nie umie się przełamać.

Ważnym tematem jest uzależnienie od leków. Mogłoby się wydawać, że uzależniają jedynie używki w stylu alkoholu czy narkotyków, jednak kwestia uzależnienia od leków jest równie poważna, chociaż nadal mało poruszana w literaturze. Tym razem nie chodzi o uśmierzenie bólu, lecz o skutek uboczny, czyli halucynacje. W ten sposób Cam ma okazję nie zerwać całkowicie kontaktu z byłą dziewczyną. Uznaje, że w ten sposób dowie się, dlaczego Allison go zostawiła i może uda mu się ją odzyskać. To kolejna ważna kwestia w książce – młodzieńcza miłość, złamane serce i niechęć do odpuszczenia sobie tej osoby.

Porusza się tu także wątek związków na odległość. Licealne sympatie mogą nie przetrwać, gdy para wyjeżdża na dwa różne uniwersytety oddalone od siebie o wiele kilometrów. Dlatego też niektórzy decydują się na bycie singlem w ostatnim roku szkoły, by nie przeżywać zawodów, rozczarowania, gdy przyjdzie czas studiów. Ta kwestia wydawała mi się interesująca, chociaż trochę obca, ponieważ u nas rzadko jest podnoszona. W każdym większym mieście, gdzie są uczelnie, jest ich kilka, więc pary mogą spróbować wyjechać razem, nie jest to zatem tak dużym problemem.

Potężna dawka Allison Tandy ma wiele ciekawych i ważnych wątków. Styl autora jest lekki, narracja w wykonaniu Cama czasem dowcipna. Niektóre jego perypetie wywołują uśmiech podczas czytania, ale gdzieś w tle przebija myśl, że w książce poruszono istotne tematy, które wcale nie są zabawne.

Powieść spodoba się fanom obyczajówek młodzieżowych. Nie jest to książka z przesadnie wyolbrzymionymi problemami, można w niej odnaleźć wątki ważne i uniwersalne. Dodajmy do tego ciekawą narrację i bohatera, który ma w zwyczaju zwracać się do czytelnika. Słodko-gorzka historia o pierwszym poważnym związku i problemach.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Prószyński Young.

 

10 komentarzy:

 1. Świetnie, że zawiera uniwersalne wątki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Sama chętnie skuszę się na tę lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Recenzje Kiti14 maja 2023 23:26

  Dziękuję za polecenie tego tytułu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Sprawdzę czy jest dostępna w bibliotece.

  OdpowiedzUsuń
 5. Na pewno jest się czym zainteresować.

  OdpowiedzUsuń
 6. Myślę, że nastoletni czytelnik znakomicie się w niej odnajdzie, może właśnie przeżywać podobne problemy i poczuć, że nie jest z nimi sam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Myślę że mogłabym sobie przeczytać tą książkę mam nadzieję że na nią trafie
  Dyedblonde

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ciekawa książka, widzę że będzie idealna dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Tytuł chętnie podsunę córce pod rozwagę, akurat na jej gorący sercowo etap w życiu, przypuszczam, że się skusi. Izabela Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
 10. Podoba mi się to, że książka porusza tak ważny temat, jakim jest uzależnienie od leków.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!