Zagrajmy! – Detektywistyczne historie

Tytuł: Detektywistyczne historie
Producent: G3
Wiek: 8+
Liczba graczy: 2-15

Sherlock Holmes, Hercules Poirot czy Philip Marlowe to znani detektywi, którzy rozpalali wyobraźnię czytelników swoją dedukcją, błyskotliwością i bystrością umysłu. Jeśli chcesz się poczuć jak jeden z tych sławnych śledczych, zagraj w Detektywistyczne historie!

Gra jest jedną z wersji Czarnych historii – znanej i lubianej gry karcianej. Tym razem gra skierowana jest do młodszych czytelników, wyszła w serii Czarne historie Junior. Autorem jest Corinna Harder, a za ilustracje odpowiada Helmut Kollars. Wewnątrz opakowania znajdziemy 50 kart i instrukcję. Zasady są proste i łatwe do opanowania, a każda gra z serii ma te same mechanizmy rozgrywki.

Na początku rozgrywki wybierany jest mistrz gry – osoba, która przeczyta rozwiązanie zagadki i będzie odpowiadać na pytania uczestników. Jej zadaniem jest odczytanie krótkiej zagadki i pokazanie graczom obrazka. Zadaniem uczestników będzie zadawanie pytań, by odgadnąć, co się stało. Wariant bardziej zaawansowany sugeruje pytania, na które można odpowiedzieć tylko „tak” bądź „nie”.

Każda karta oznaczona jest stopniem trudności zagadki. Można potrenować, zaczynając od prostych zadań. Mistrz gry natomiast ma do dyspozycji rozwiązanie, które jest zapisane w formie niedługiej historyjki. Od czasu do czasu pojawia się też informacja rozbudowująca wyjaśnienie bądź notatka o tym, że jakąś historię inspirowano prawdziwymi wydarzeniami.

Zasady są logiczne i nie wymagają długiego tłumaczenia. W kilka chwil można wyjaśnić, na czym polega gra. W karciankę mogą zagrać grupy od 2 do 15 osób. Ja sama grałam w dwuosobowym składzie i przyznam, że zabawa była świetna. Niektóre zagadki od razu można rozwiązać, inne wymagają więcej czasu i kombinowania, ale i tak satysfakcja z przedstawienia rozwiązania sprawy jest ogromna za każdym razem.

Gra wymaga od nas kreatywności, nieszablonowego podejścia do sprawy, uważności i umiejętności zadawania właściwych pytań. Trzeba się skupić nie tylko na tekście, lecz także na ilustracjach. Warto drążyć temat i nie poddawać się.

Detektywistyczne historie zafundowały mi miłe popołudnie na główkowaniu. Bardzo podobały mi się zagadki, na plus wyszło też oznaczenie trudności zadań. Proste zasady pozwoliły szybko przejść do rozgrywki. Gra sprawdzi się podczas rodzinnych spotkań, imprez towarzyskich, wieczorków ze znajomymi. Mogą w nią grać dzieci od 8 roku życia, więc nawet w wielopokoleniowym gronie będziecie mogli się świetnie bawić. 

Za grę dziękuję Wydawnictwu G3.


 

10 komentarzy:

 1. Sama chętnie skuszę się na tę propozycję.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetnie, że jest to gra dla wielu pokoleń.

  OdpowiedzUsuń
 3. Recenzje Kiti14 maja 2023 23:10

  Bardzo podoba mi się idea tej gry.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję za polecenie tej gry.

  OdpowiedzUsuń
 5. Z pewnością wezmę pod uwagę jej zakup.

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię gdy gra wymaga od odbiorcy kreatywności. Dziękuję za polecenie tej propozycji.

  OdpowiedzUsuń
 7. Super propozycja chętnie bym w nią sobie zagrała lubię tego typu gry
  Dzięki za polecenie
  Dyedblonde

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeszcze nie mieliśmy okazji poznać tej gry, a powinniśmy znakomicie spędzić przy niej czas, będę miała na uwadze. Izabela Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
 9. Super, cieszę się że dopadłam recenzje tej gry, bo zastanawiałam się nad kupnem jej.

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie słyszałam o tej gtze, a mogłaby mi się spodobać. Chyba czas ją sprawdzić.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!