Nauka z komiksem. Galaktyka i planety. Cz. 1.

Tytuł: Galaktyka i planety
Pełny tytuł: Nauka z komiksem. Galaktyka i planety. Cz. 1.
Wydawnictwo: Egmont
Liczba stron: 64

Wielka Szóstka zajmuje się swoimi sprawami, gdy nad San Fransokio nadciąga niebezpieczeństwo. Ktoś kradnie ważny sprzęt naukowy. Ten może wywołać zamieszanie i straty. Bohaterowie postanawiają odnaleźć złodzieja i pokrzyżować mu plany.

Galaktyka i planety to pierwszy tom serii Nauka z komiksem. Bohaterami w serii są postacie Disneya, znane z filmów i animacji, a każda opisana dziedzina ma swoich własnych bohaterów. Tym razem obserwujemy postacie z filmu Wielka Szóstka – Hiro, Baymaxa i ich przyjaciół.

Komiks ma ciekawą formę. To nie tylko obrazkowa opowieść. Jest ona przerywana krótkimi rozdziałami popularnonaukowymi. Ten miks sprawia, że można uporządkować informacje, przyswoić je i powtórzyć. Na dodatek historia komiksowa nie kończy się w tym tomie, więc na pewno dostaniemy przynajmniej jeszcze jedną część, która pociągnie tę opowieść, a także przyniesie nowe informacje naukowe.

Opowieść, którą znajdziemy w tym tomie, jest dynamiczna i pełna akcji. Pasuje to do superbohaterów, którymi są Hiro i jego przyjaciele. Widzimy tu postacie, które znamy z animacji. Mamy też na początku tomu informacje, kto jest kim, co ułatwia przypomnienie sobie postaci. Dodajmy do tego fakt, że postacie z animacji są wiernie oddane. Nie miałam poczucia, że ktoś majstrował przy ich wyglądzie i zmieniał coś, poprawiał. To duży plus, bo bajka była rysowana techniką 3d, a tu mamy postacie w 2d.

Przygoda naszpikowana jest informacjami na temat planet, gwiazd, galaktyki, ale są one podane w formie wyjaśnienia dla bohaterów. Mają oni pewne pojęcie na te tematy, dlatego uzupełniają swoją wiedzę i biorą udział w dyskusjach. Pojawiają się rysunki dotyczące opisywanych kwestii – świetnie oddane kolorystyczne sceny z kosmosem w roli głównej. To ułatwia zapoznanie się z tematem. Oprócz tego komiks przerywany jest czterostronicowymi rozdziałami na tematy naukowe. Są one dostosowane do wieku odbiorcy, czyli dzieci. Nie jest to suchy tekst przepełniony zawiłymi, skomplikowanymi słowami, które mogą zniechęcić do czytania. Owszem, pojawiają się terminy fachowe, ale wyjaśniono je krótko i rzeczowo. Tekst ma graficzne wyróżnienia najważniejszych elementów, są też ilustracje. Czytanie tych fragmentów nie jest trudne i nudne, wręcz przeciwnie. Pozwala usystematyzować zdobytą wiedzę.

Nauka z komiksem podejmuje sześć tematów. Są to: Galaktyka i planety, Genetyka i ewolucja, Era dinozaurów, Miasta przyszłości, Życie pod wodą i Źródła energii. Ważne zagadnienia, które warto poznawać i które interesują dzieci. Komiksy przeznaczone są dla czytelników w wieku 8-12 lat.

Polecam młodym czytelnikom otwartym na nowości i ciekawym świata. Znajdziecie tu interesującą historię i naukowe wyjaśnienia ważnych kwestii. 

Komiks przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Egmont.

 

6 komentarzy:

 1. Bardzo cieszy fakt, że powstają tak ciekawe komiksy. Sama chętnie się z nim zapoznam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Cieszy mnie, że teraz powstaje tyle fajnych propozycji dla dzieci. Zapowiada się ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Takie komiksy to świetny sposób na połączenie nauki z zabawą i lepsze utrwalenie pewnych wiadomości.

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam komiksy z superbohaterami, a wielką szóstek uwielbiam jeszcze bardziej.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajna tematyka komiksu. Na pewno spodoba się wielu czytelnikom
  Dobrego wieczoru
  Dyedblonde

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawa seria komiksów. Dzięki nim dziecko może zaciekawić się jakimś tematem i pokochać książki. Bo nie każde lubi od razu książki brać do ręki.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!