Nauka z komiksem. Era dinozaurów. Cz. 1.

Tytuł: Era dinozaurów
Pełny tytuł: Nauka z komiksem. Era dinozaurów. Cz. 1.
Wydawnictwo: Egmont
Liczba stron: 64

Bonnie z mamą idzie do biblioteki na lekcję o dinozaurach. Zabiera ze sobą swoje ulubione zabawki. Wycieczka jest szczególnie ekscytująca dla Rexa, który chce dowiedzieć się więcej na temat swoich krewnych i tego, jak wyginęli.

Era dinozaurów to pierwszy tom serii Nauka z komiksem. Bohaterami w serii są postacie Disneya, znane z filmów i animacji, a każda opisana dziedzina ma swoich własnych bohaterów. Tym razem obserwujemy postacie z filmu Toy Story. Co ciekawe, akcja nie skupia się na tych pierwszoplanowych zabawkach, czyli Chudym czy Buzzie. Tu główne role grają Rex, a także poznane w ostatnim filmie – Sztuciek i Trixie.

Komiks ma ciekawą formę. To nie tylko obrazkowa opowieść. Jest ona przerywana krótkimi rozdziałami popularnonaukowymi. Ten miks sprawia, że można uporządkować informacje, przyswoić je i powtórzyć. Na dodatek historia komiksowa nie kończy się w tym tomie, więc na pewno dostaniemy przynajmniej jeszcze jedną część, która pociągnie tę opowieść, a także przyniesie nowe informacje naukowe.

Opowieść, którą znajdziemy w tym tomie, jest chyba najbardziej spokojna ze wszystkich trzech, które obecnie znajdziemy na rynku. Bohaterowie czytają książkę o dinozaurach i szukają odpowiedzi na ważne dla siebie pytania. Na początku tomu znajdziemy informacje, kto jest kim, co ułatwia przypomnienie sobie postaci. Dodajmy do tego fakt, że postacie z animacji są wiernie oddane. Nie miałam poczucia, że ktoś majstrował przy ich wyglądzie i zmieniał coś, poprawiał. To duży plus, bo bajka była rysowana techniką 3d, a tu mamy postacie w 2d.

Przygoda naszpikowana jest informacjami na temat dinozaurów, ale są one podane w formie wyjaśnienia dla bohaterów. Szczególnie Sztuciek jest tu zielony w tej kwestii, więc Trixie powtarza dla niego niektóre treści i omawia je. Pojawiają się rysunki dotyczące opisywanych kwestii – to ułatwia zapoznanie się z tematem. Oprócz tego komiks przerywany jest czterostronicowymi rozdziałami na tematy naukowe. Są one dostosowane do wieku odbiorcy, czyli dzieci. Nie jest to suchy tekst przepełniony zawiłymi, skomplikowanymi słowami, które mogą zniechęcić do czytania. Owszem, pojawiają się terminy fachowe, ale wyjaśniono je krótko i rzeczowo. Tekst ma graficzne wyróżnienia najważniejszych elementów, są też ilustracje. Czytanie tych fragmentów nie jest trudne i nudne, wręcz przeciwnie. Pozwala usystematyzować zdobytą wiedzę.

Nauka z komiksem podejmuje sześć tematów. Są to: Galaktyka i planety, Genetyka i ewolucja, Era dinozaurów, Miasta przyszłości, Życie pod wodą i Źródła energii. Ważne zagadnienia, które warto poznawać i które interesują dzieci. Komiksy przeznaczone są dla czytelników w wieku 8-12 lat.

Polecam młodym czytelnikom otwartym na nowości i ciekawym świata. Znajdziecie tu interesującą historię i naukowe wyjaśnienia ważnych kwestii. 

Komiks przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Egmont.

 

6 komentarzy:

 1. Już teraz zacznę rozglądać się za trzema tomami tej serii.

  OdpowiedzUsuń
 2. Obecnie dostępnych jest na prawdę wiele różnorakich komiksów, jednak moim skromnym zdaniem nic nie zastąpi tradycyjnych książek. Jednak może to być ciekawym urozmaiceniem.

  OdpowiedzUsuń
 3. bardzo fajna propozycja dla młodszych czytelnków idealna dla fanów dinozaurów :D

  OdpowiedzUsuń
 4. O bardzo ciekawa propozycja. Z chęcią zakupię ją dla mojej siostrzyczki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wiekowo to coś dla starszej i myślę, że z zainteresowaniem zajrzy do środka. Sama chętnie bym przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
 6. Komiksy są trochę jak książki z obrazkami - pozwolą dziecku szybko zapoznać się z podstawowymi faktami i rozbudzą ciekawość i miłość do książek.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!