Gniazdo, Jędrzej Pasierski

Autor: Jędrzej Pasierski
Tytuł: Gniazdo
Wydawnictwo: Czarne
Czas trwania: 10 godz. 5 min

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Nina wyprawia Milę do ojca, a sama zostaje w Beskidzie Niskim, gdzie niedawno się przeprowadziła. Na komendzie spotyka grupę turystów, którzy twierdzą, że zostali wyrzuceni na bruk z nowego ośrodka w górach, który należy do ekscentrycznego potomka starej i dobrze znanej rodziny. Nina postanawia, że przepyta Gabriela Koniarskiego i dowie się, czemu tak postąpił. Na miejscu jednak trafia na znacznie trudniejszą sprawę…

Gniazdo to piąty tom serii o Ninie Warwiłow autorstwa Jędrzeja Pasierskiego. Ponownie narrator śledzi losy głównej bohaterki i relacjonuje wydarzenia, w których ta uczestniczy. Oprócz tego pojawiają się krótkie rozdziały, w których pierwszą rolę grają postacie drugoplanowe. Dzięki temu autor podsyca naszą ciekawość.

Nina Warwiłow to kobieta po czterdziestce, która ma silny charakter. Jest odważna, błyskotliwa, świetnie radzi sobie z rozmowami z ludźmi. Potrafi wyczuć ich emocje. Lata doświadczeń zrobiły z niej bardzo dobrą śledczą. Daje sobie szansę na nowy start i przeprowadza się do Beskidu Niskiego. Na miejscu obrasta już niemal legendą – wszyscy znają jej nazwisko i wiedzą, że jest skuteczna. Nina ma przyzwyczajenia z pracy w Warszawie – czuje się w obowiązku pracować sumiennie i dokładnie, nie odpuszcza i nie skraca godzin pracy, chociaż wszyscy inni tak robią.

W tym tomie Nina mierzy się z zimową aurą i górskimi szczytami. Narracja wymiennie pokazuje ją oraz członków rodziny Koniarskich – bardzo znanej i bogatej familii. Nina zamierza przesłuchać jednego z nich, by dowiedzieć się, czemu wyrzucił na mróz grupę turystów. Już na wstępie ma pod górkę – śnieżyca skutecznie uniemożliwia jej dotarcie na miejsce, a potem powrót do domu. Przy okazji kobieta trafia na zbrodnię w tym odizolowanym od wszystkich świecie i już wie, że winny jest jeden z członków rodziny. Oni też zaczynają sobie zdawać z tego sprawę.

Pasierski jak zawsze serwuje nam też wątki prywatne. Nina przenosi się do Beskidu Niskiego, opisuje warunki, w jakich żyje, a także nowe miejsce pracy. Możemy przeczytać o jej relacji z lokalnym artystą. Widzimy, jak Nina bardzo różni się od lokalnych policjantów. To przez poczucie obowiązku. Tym razem świetnie opisano też relacje potencjalnych ofiar. To bohater zbiorowy – rodzina Koniarskich. Obserwujemy, jak kolejne osoby giną i nikt nie jest bardziej lub mniej podejrzany. Wydarzenia są dla nich szokiem, ale nie oskarżają się nawzajem, raczej wypierają je. Plusem był fakt, że relacje rodzinne były tak skomplikowane i owiane tajemnicą.

Gniazdo to nie jest powieść akcji. Dużo tu statycznych scen, rozmów, snucia refleksji. Nie przeszkadza mi to, bo fabuła jest świetnie napisana. Książki o Ninie kojarzą mi się ze skandynawskimi kryminałami lub twórczością Agathy Christie. Rozbudowane tło społeczne dostarcza ciekawych obserwacji, a żaden z wątków nie jest tu zbędny. Podoba mi się fakt, że na koniec autor serwuje rozwiązanie sprawy niczym w najlepszych klasykach kryminałów – bohaterka ma swój moment na zrelacjonowanie wszystkiego i wyjaśnienie, jak doszło do zbrodni. To niemal monolog, który świetnie porządkuje fakty i wydarzenia. No i naprawdę ciekawie wygląda sprawa morderstw – niekiedy przypominała mi I nie było już nikogo.

Lektorem nagrania jest Janusz Zadura. Wszystkie tomy z tej serii czyta właśnie on, tworząc w ten sposób pewną spójność. Świetnie interpretuje tekst – nie jest przesadzony w reakcjach, ale stara się, by każdy z bohaterów miał własną tonację, dzięki czemu łatwiej ich od siebie odróżnić. Nie zabrakło też emocji w dialogach. Pojawiają się też pozatekstowe odgłosy – siorbanie czy odchrząknięcie, które pasują do tekstu.

Gniazdo to udana książka. Trzyma w napięciu i ma świetny klimat. Można poczuć szczypanie mrozu w nos, a zgony są niespodziewane i powodują szybsze bicie serca. Jestem zachwycona tą powieścią. Nie wiem, kiedy minęło te dziesięć godzin nagrania. Polecam z całego serca. 

Audiobooka wysłuchałam dzięki Audiotece.

 

9 komentarzy:

 1. Myślę, że mam co nadrabiać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie zwróciłam wcześniej uwagi na twórczość tego autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zachęca mnie porównanie do książek Christie.

  OdpowiedzUsuń
 4. przyznam, że wolałabym ją sobie przeczytać niż odsłuchać, ale sama tematyka mogłaby mi się spodobać

  OdpowiedzUsuń
 5. Raczej będę polecać ją dalej, bo nie przepadam za książkami z wolną akcją.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zaintrygowałaś mnie tą pozycją, nie jest to mój ulubiony gatunek, jednak z miłą chęcią sięgnę po tą pozycję.

  OdpowiedzUsuń
 7. Brzmi bardzo intrygująco i myślę, że sięgnę po tę pozycję w najbliższym możliwym czasie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Być może się skusze, jeśli uda mi się ją dorwać w bibliotece. Dziękuję za polecenie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Muszę w wolnej chwili sięgnąć po wersję pspierową tej książki. Myślę, że może mi się spodobać.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!