Eksperyment "komedia romantyczna", Ciara Smyth

Autor: Ciara Smyth
Tytuł: Eksperyment „komedia romantyczna”
Tytuł oryginalny: The Falling in Love Montage
Wydawnictwo: Moondrive
Liczba stron: 352

Saoirse nie wierzy w miłość i szczęśliwe zakończenia. Nie szuka dziewczyny, jednak gdy na imprezie poznaje Ruby, ta wpada jej w oko. Dziewczyny postanawiają zawrzeć pakt – przez wakacje będą chodzić na randki, spotykać się, ale gdy poczują do siebie coś więcej, odpuszczą. Wyznaczają datę końca swojego związku. Żadna z nich nie chce pakować się w poważną relację. Dla Ruby cel jest jeszcze jeden – zamierza pokazać Saoirsie, że komedie romantyczne miewają czasem elementy, które warto wykorzystywać w prawdziwym życiu.

Eksperyment „komedia romantyczna” Ciary Smyth to powieść młodzieżowa, w której narratorką i główną bohaterką jest nastoletnia Saoirse’a. Dziewczyna czasem zwraca się do czytających w liczbie mnogiej. W tej powieści mi to pasowało, bo narratorka bywała dowcipna, czasem ironiczna, niekiedy pouczała czytelnika, nie czułam się dziwnie, gdy widziałam, że mówi do mnie.

Saoirse jest fanką horrorów, nie wierzy w miłość po tym, jak po długim związku zostawiła ją ukochana dziewczyna. Bohaterka jest też samotna – wraz z dziewczyną straciła też najlepszą przyjaciółkę. Ojciec Saoirse ma nową partnerkę, z czym nastolatka nie może się pogodzić. Powodem jest fakt, że jej matka jest w domu opieki, bo cierpi na demencję, a bliscy nie byli w stanie się nią opiekować. Dziewczyna ma za złe ojcu, że oddał byłą żonę do ośrodka i znalazł pocieszenie w ramionach innej.

Powieść ma dwa główne wątki. Pierwszym z nich jest oczywiście miłość. Relacja dziewczyn jest ciekawie nakreślona, a motywy ze znanych filmów romantycznych w ich wykonaniu są urocze. Saoirse i Ruby doskonale się dogadują, a ich randki są słodkie. Motyw filmowy jest tu bardzo wyeksponowany – Saoirse ogląda za namową Ruby komedie romantyczne i wyszukuje w nich wątki, które potem dziewczyny będą odtwarzać. Są to sceny kultowe, a tytuły znane chyba wszystkim (np. Zakochana złośnica – uwielbiam!).

Drugi wątek dotyczy rodziny. Saoirse ma skomplikowaną sytuację – nie chce zaakceptować nowego związku ojca, bo ma poczucie, że ten zdradza jej matkę. Jednak matka ma demencję, nie pamięta, kim są ludzie, którzy ją odwiedzają, a para jest po rozwodzie. Dziewczyna boi się, że sama też zapadnie na tę chorobę. Dlatego właśnie nie chce się z nikim wiązać. Jeśli chodzi o nowy związek ojca, jest uprzedzona do jego narzeczonej. Nie zamierza jej lepiej poznawać i angażować się w przygotowania do ślubu. Nigdy jednak nie porozmawiała szczerze z tatą, nie wie, jak on odnajduje się w tej sytuacji.

Podoba mi się też wątek przyjaźni. Okazuje się, że dawne zaszłości mogą odejść w niepamięć, jeśli da się drugą szansę i wyjaśni pewne sprawy. Nie pomagają też uprzedzenia. Saoirse jest dość upartą i zamkniętą osobą, dlatego jej zachowanie czasem mnie drażniło. Zachowywała się jak zbuntowana nastolatka nastawiona do wszystkiego negatywnie. Jednak nowe doświadczenia sprawiły, że zaczęła dostrzegać pewne rzeczy w innym świetle.

Eksperyment „komedia romantyczna” to ciepła powieść o młodzieńczym zauroczeniu i strachu przed dopuszczeniem do siebie ludzi. To książka o trudnych relacjach rodzinnych, o których bohaterka boi się rozmawiać. O byciu szczerym ze samym sobą i zamykaniu się w obawie o przyszłość. Zakończenie było słodko-gorzkie. Powieść chwyciła mnie za serce, wzruszyła i dała do myślenia.

Ta książka to nie tylko powieść młodzieżowa. To mądra pozycja dla wrażliwych dusz. Jestem nią oczarowana i polecam z całego serca. 

Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Moondrive:


10 komentarzy:

 1. Lubię czytać książki, w których wątek przyjaźni odgrywa ważną rolę. Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj tak! I ta pozycja to strzał w dziesiątkę. W ostatnim czasie bardzo chętnie sięgam po tego typu powieści, szczególnie z motywem przyjaźni, hate love, czy różnicy wieku. Zapisuję sobie na listę książek do przeczytania!

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że mogłabym fajnie spędzić czas z ta książką. Dopiszę sobie na listę wakacyjnych książek 😁

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że może mi się spodobać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Na pewno jest się czym zainteresować.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuję za polecenie tego tytułu.

  OdpowiedzUsuń
 7. Brzmi ciekawie, czasami lubię przeczytać komedię romantyczną, szczególnie jeśli jest dobrze napisana.

  OdpowiedzUsuń
 8. Mogłaby mi się spodobać. Nie słyszałam o tym tytule

  OdpowiedzUsuń
 9. Dawno nie sięgałam po takie książki, więc mogłabym trochę odświeżyć swoją biblioteczkę tą książką.

  OdpowiedzUsuń
 10. Lubię czytać książki w których przewija się wątek rodziny i przyjaźni. Pozwala to spojrzeć trochę inaczej na pewne sprawy.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!