Zamieć, Christian Unge

Autor: Christian Unge
Tytuł: Zamieć
Tytuł oryginalny: Tekla #2
Wydawnictwo: Wielka Litera
Liczba stron: 496

Do szpitala Nobla trafia dwóch mężczyzn z wypadku. Starszy ma niewielkie obrażenia, młodszy natomiast wygląda tak, jakby przejechało go auto. Tekla Berg ratuje mężczyznę za wszelką cenę. Jej metody mogą wydawać się innym medykom nieszablonowe i zwariowane, ale to dzięki niej pacjent może przeżyć. Po operacji odwiedza rannego w sali. Nie jest jedynym gościem, obok łóżka siedzi bowiem kobieta z dzieckiem. Nieznajoma wymierza pacjentowi śmiertelny cios nożem, a potem upada na podłogę. Tekla jest w szoku. Próbuje ustalić, dlaczego kobieta się tak zachowała.

Zamieć to drugi tom serii autorstwa Christiana Ungego. To thrillery medyczne, których akcja osadzona jest w Szwecji. Główną bohaterką jest Tekla Berg, a trzecioosobowy narrator przybliża czytelnikowi również wydarzenia rozgrywające się wokół innej postaci.

Tekla jest inteligentna i odważna. Praca to całe jej życie. Ma ogromną wiedzę, a ratowanie pacjentów ułatwiają jej świetna pamięć i brawura. Jej metody mogą wydawać się niekonwencjonalne, ale często są skuteczne. Szybko łączy fakty i potrafi działać na wysokich obrotach, nawet pod presją czasu i w stresie. Jej życie prywatne praktycznie nie istnieje. Jest uparta, nie dopuszcza do siebie innych ludzi.

Powieść skupia się na poszukiwaniu przyczyn wypadku dwóch mężczyzn. Nikt nie widział sprawcy, jednak powoli okazuje się, że wypadek to dopiero wierzchołek problemów. Do mężczyzn dołącza kobieta – z jej zdrowiem także nie jest dobrze. Nieznajoma jest też winna śmierci jednego z pacjentów. Wszystkiemu przygląda się dziecko, które potem zamyka się w sobie. Czy uda się uratować jego matkę? Czy zmarły mężczyzna był jego ojcem? Co się działo w tej rodzinie, skoro kobieta zdecydowała się na morderstwo?

Dzięki temu, że jedną z bohaterek, których historie przytacza narrator, jest młoda kobieta, Julia, wiemy wcześniej niż Tekla, że nie jest ona matką chłopca. Dowiadujemy się, jak to się stało, że trafił pod jej opiekę, obserwujemy, z czym się zmagała. To pozwala nam inaczej spojrzeć na postać, która zdecydowała się zadać morderczy cios ciężko rannemu mężczyźnie.

Narracja początkowo wydawała się chaotyczna. Może to wina tego, że nie czytałam pierwszej części przygód Tekli i nie mogłam wejść głębiej w atmosferę tego szpitala. Nie kojarzyłam postaci, a ich liczba mnie przytłaczała. Wiele z nich było drugoplanowych, nie musiałam się nimi zbytnio przejmować, ale w życiu Tekli były też osoby jej bliższe, których nie mogłam zlokalizować na mapie szeregu imion. Szpitalne życie przeplatało się z rozdziałami, w których kobieta z dzieckiem snują się po korytarzach, a my nie mamy pojęcia, dlaczego. Dopiero potem wszystko zaczyna się rozjaśniać, a uwaga czytelnika kieruje się na wątek detektywistyczny, w którym pierwsze skrzypce gra Tekla. Kobieta za wszelką cenę próbuje dociec, co jest przyczyną tak ciężkiego stanu jej pacjentów. Nie wystarczą jej jednak same wyniki badań, zaczyna drążyć temat, zbierać informacje jak policjantka.

Rzadko sięgam po thrillery medyczne, ale ten był nawet niezły. Jego odbiór zepsuł mi fakt, że nie mogłam zorientować się w postaciach, a wątków spoza tego głównego było kilka i nie wszystkie były dla mnie jasne przez brak znajomości tomu pierwszego. Niemniej jednak w połowie powieści zaczęłam się w nią angażować. Polubiłam Teklę i jej nieszablonowy charakter. To trochę taki damski doktor House, ale bez przerostu ego.

Zamieć to książka, którą polecam fanom thrillerów medycznych. Spodoba wam się wątek ratowania życia pacjentom, a postać Tekli wzbudzi sympatię. To nie jest kolejna genialna bohaterka bez skazy, a jednak jej inteligencja i odwaga robią na czytelniku wrażenie. Zabierzcie się jednak najpierw za pierwszy tom, bo bez znajomości treści Przejdź przez wodę, krocz przez ogień możecie być (jak ja) zagubieni na początku lektury.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Wielka Litera.

8 komentarzy:

 1. Siostra jest fanką thrillerów medycznych, więc chętnie polecę jej ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 2. Szczerze to nigdy nie czytałam thrillerów medycznych - może warto to zmienić?

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię thrillery medyczne, psychologiczne i medyczne zawsze mnie skuszą, zatem chętnie rozejrzę się za tymi przygodami. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nooo bardzo zaciekawiłas recenzja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chętnie polecę tę pozycję siostrze, powinna jej się podobać.

   Usuń
 5. Jestem bardzo ciekawa tej książki, bardzo lubię thrillery medyczne.

  OdpowiedzUsuń
 6. To jeden z moich ulubionych gatunków, więc mam co nadrabiać.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!