Idealna para, Marcel Moss

Autor: Marcel Moss
Tytuł: Idealna para
Wydawnictwo: Filia
Czas trwania: 9 godz. 10 min

Aneta Herbik jest celebrytką. Mało kto jednak wie, że za idealnym uśmiechem kryje się smutna historia cierpienia po rozstaniu z partnerem. Od czasów Pawła kobieta miała kilku innych adoratorów, ale nie traktowała ich wystarczająco poważnie. Gdy Aneta zostaje twarzą aplikacji randkowej, musi ukrywać nowego partnera i udawać przed całą Polską, że jest singielką. Sprawy nie ułatwia program, w którym ma wziąć udział w ramach promocji aplikacji, ani atrakcyjny partner, którego przydziela jej produkcja. Aneta i Eryk mają grać zakochanych, co nie jest łatwe, gdy ma się złamane serce i nowego faceta, który ma pozostać w ukryciu.

Idealna para Marcela Mossa to powieść, w której główną bohaterką jest Aneta. Jest ona również narratorką książki, chociaż pojawiają się też rozdziały z perspektywy innej osoby, w których tak samo mamy do czynienia z pierwszoosobowym narratorem. Powieść jest skierowana do dorosłych czytelników.

Aneta Herbik wychowywała się z matką alkoholiczką, która jej nie szanowała, a każde pieniądze przepijała. Gdy wpadła w długi, to Aneta postanowiła jej pomóc. Dla matki zrobiłaby wiele, dlatego zdecydowała się przyjąć ofertę pewnego mężczyzny. Najpierw pragnęła miłości i ją dostała – niestety jej chłopak szybko wybrał inne rozrywki, a Aneta została sama. Związek dał jej jednak pewną rozpoznawalność, która po latach przygasła. Dziewczyna nie chciała być w cieniu, dlatego kolejne jej decyzje sprawiły, że została celebrytką numer jeden. Zarabiała na promowaniu produktów i współpracach z markami. Jako bohaterka Aneta jawi się raczej jako dość przeciętnie ogarnięta kobieta. Jest ładna, ale daje sobą manipulować, nadużywa alkoholu, a nawet proste czynności jak skopiowanie tekstu do posta sponsorowanego ją przerastają. Uczuciowa sfera jej życia to porażka – po latach od rozstania wciąż rozpamiętuje związek z pewnym mężczyzną, a kolejnymi się bawi, dając im złudne nadzieje na trwałą relację.

Autor pokazuje Anetę w różnych momentach jej życia. Przeplata teraźniejszość z przeszłością. Obserwujemy ją podczas przygotowań do wyjazdu na Rodos, gdzie ma kręcić program randkowy reklamujący aplikację służącą poszukiwaniu miłości. Dostajemy też retrospekcje z poprzednich lat, w tym z czasu, gdy kobieta wyjechała do Dubaju, by za pieniądze uprawiać seks z szejkami. Widzimy jej relacje z jednym z nich i zastanawiamy się, jak pozwoliła sobie na to, by dać się wmanipulować w tak dziwną sytuację.

Wątek Dubaju i płacenia za usługi seksualne to jeden z tematów w tej książce. Moss jak zawsze podejmuje wątki trudne i aktualne. Wśród nich jest też stalking i znęcanie się nad kobietami. Jest też temat mobbingu w miejscu pracy. Oprócz tego uchyla rąbka tajemnicy na temat życia celebrytów. Podobało mi się, że pokazał to od tej strony, której nie widzimy jako ich obserwatorzy – Aneta dostaje gotowe teksty do promocji produktów, jedynym jej wysiłkiem jest zrobienie zdjęcia. Każda rzecz, którą promuje, powinna przynosić jej zyski, a robienie czegoś po znajomości może spowodować, że zaleje ją nie tylko fala krytyki, lecz także stos kolejnych wiadomości z prośbami o pomoc. Aneta dba też o dobór takich współprac, by jej wizerunek nie został nadszarpnięty. Moss pokazuje jednak, jak oderwane od rzeczywistości i dalekie od prawdy jest jej życie – wykreowane na potrzeby marketingu.

Dlaczego powieść skierowana jest do dorosłych czytelników? Ponieważ pojawia się w niej wiele brutalnych scen, głównie scen związanych z gwałtem. Aneta w Dubaju bierze udział w orgiach, a potem jest wielokrotnie bita, gwałcona, faszerowana narkotykami, poniżana i zastraszana. Mam jednak wrażenie, że bohaterka radzi sobie z tymi sprawami dość nieźle. Psychicznie nie jest rozbita, może trochę wystraszona z powodu konsekwencji, jakie może jej przynieść taki wyjazd, ale mimo gwałtu nie jest ani rozbita, ani jej psychika nie cierpi w żaden inny sposób. Nie boi się wchodzić w nowe relacje, ufa mężczyznom, nie jest wycofana i niechętna, zraniona.

Idealna para to książka mocna. Przyznam, że ta przemoc i brutalność, które się z niej wylewają, nie były łatwe do przyswojenia. Zaskakujące dla mnie było to, jak z treścią radziła sobie lektorka. Agnieszka Postrzygacz świetnie interpretuje tekst, potrafi tchnąć w Anetę życie. Tekst czasem podszyty jest emocjami, nie brakuje pauz czy drżenia głosu. Podobało mi się to, jak interpretowała tę pozycję. Na pewno jeszcze sięgnę po książkę, którą czyta ta lektorka.

Czy polecam Idealną parę? Jeśli tylko lubicie powieści z mocnymi, trudnymi tematami – tak. Fabuła jest wciągająca i zaskakująca, a splatanie się losów postaci jak zawsze jest na tak skomplikowanym poziomie, że byłam pod wrażeniem. 

Audiobooka wysłuchałam dzięki Audiotece.

 

9 komentarzy:

 1. Dla mnie ta historia była nieco za bardzo porąbana, ale jednocześnie wciągająca.

  OdpowiedzUsuń
 2. W ogóle nie znam twórczości tego autora, ale siostra czytała wszystkie jego pozycje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Już dawno przestałam nadążać za książkami tego autora, szybciej pisze niż ja czytam. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeśli książka jest również w wydaniu papierowym, to chętnie po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Hmm nie wiem co mam myśleć o tej książce, najlepiej będzie jak ją przeczytam i zobaczę czy mi się spodoba :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak najlepiej będzie wyrobić sobie własną opinię na jej temat.

   Usuń
 6. Nie do końca mi się podobała, ale szybko się ją czytało.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie miałam jeszcze styczności z twórczością Mossa, jednak siostra uwielbia, więc i ja to zmienię. Forma audiobooka bardzo mi odpowiada w czasie podróży autem.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!