Gdy ciało i dusza wysyłają s.o.s., Alexander Kugelstadt

Autor: Alexander Kugelstadt
Tytuł: Gdy ciało i dusza wysyłają s.o.s.
Pełny tytuł: Gdy ciało i dusza wysyłają s.o.s. jak przyczyny chorób odnaleźć w psychice?
Wydawnictwo: Otwarte
Liczba stron: 400

Czy dusza i ciało to dwa osobne byty, które nie mają ze sobą nic wspólnego? Czy chorująca psychika ma jakiś wpływ na organizm? Czym jest psychosomatyka? Sprawdźmy w pozycji Alexandra Kugelstadta pod tytułem Gdy ciało i dusza wysyłają s.o.s.

O tym, że psychika i ciało są połączone nie trzeba chyba nikogo przekonywać – i nie robi tego też autor. On po prostu pokazuje dowody dotyczące tego zagadnienia. Mówi o swojej praktyce i doświadczeniach i daje jasne przykłady na to, że gdy choruje jedno, drugie też cierpi. Na przykład w stresie obniża się nam odporność, łatwiej łapiemy choroby. Bardziej prozaiczne dowody to na przykład galopujące serce w stresie lub hiperwentylacja w momencie paniki. Na pewno każdy z nas doświadczył czegoś takiego, lecz nie zdawał sobie do końca sprawy, że to psychika oddziałuje na nasze ciało i wysyła mu bodźce, a ono reaguje.

Autor praktykuje jako psychosomatyk. Stawia diagnozy i pomaga w leczeniu. Sam również miał epizod, który pokazał mu, że jego ciało miało wpływ na jego psychikę – stracił do niego zaufanie, dlatego miał problemy z wykonywaniem pewnych czynności. Mówi też szerzej o tym, czym jest psychosomatyka, opowiada o jej rozwoju (już Freud miał swój wkład w ten pion nauki) i pokazuje, jakie jest podejście do niej obecnie.

Książka jest pełna historii pacjentów Kugelstadta. To ważne, bo wiemy, że ma on doświadczenie i wie, jak podejść do leczenia, a także czujemy, że wie, o czym pisze. Dodatkowo pojawiają się tu wstawki, które są dygresjami lub pomocami w ucieczce przed pułapką psychosomatyczną.

Temat tej popularnonaukowej książki jest intrygujący. Niby zdawałam sobie sprawę z połączenia ciała i duszy i wpływu, jaki na siebie mają, a jednak tekst uświadomił mi, jak bardzo skomplikowane są te relacje. To porządna dawka wiedzy, którą czyta się z dużym zainteresowaniem. Autor potrafi w łatwy sposób przekazać swoją wiedzę i nie nudzić przy tym czytelnika.

Gdy ciało i dusza wysyłają s.o.s. to sprawnie napisana pozycja – temat jest naprawdę ciekawy, czytało mi się bardzo dobrze. To książka dla tych, którzy chcieliby poznać lepiej związek ciała i duszy, sprawdzić, jak te relacje mogą się układać. Lektura dla ciekawych świata.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Otwartego.

10 komentarzy:

 1. lubię książki, które mówią o sprawach oczywistych, ale zapomnianych. Chętnie sięgnęłabym po te pozycję

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasem w pędzie codzienności zapominamy o kompleksowym spojrzeniu, dobrze, że takie książki pozwalają nam przypomnieć sobie o nim. :)

   Usuń
  2. Na pewno warto zapoznawać się z takimi publikacjami.

   Usuń
 2. Chce znaleźć w końcu czas na wszystkie te dobre pozycje

  OdpowiedzUsuń
 3. Silny związek ciała z duszą jest niezaprzeczalny, z jakiego ujęcia się na to patrzy, potwierdza się, że warto mieć na uwadze oba elementy, co więcej, pracować nad ich zdrowym połączeniem.

  OdpowiedzUsuń
 4. Na pewno ciało i dusza są połączone. Chętnie zwrócę uwagę na tę lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dość ciekawa pozycja, warto czasem zajrzeć w głąb siebie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie ma co zaprzeczać, że ciało i dusza są ze sobą powiązane. Jestem ciekawa tej pozycji.

  OdpowiedzUsuń
 7. Na pewno jest to ze sobą powiązane, idealna książka dla każdego człowieka.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciało i dusza stanowią spójną, jedną całość i nie należy o tym zapominać.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!